Pocztowa Kasa Oszczędności.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 czerwca 1924 r.
o Pocztowej Kasie Oszczędności.

Na zasadzie art. 1 p. 7 i art. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1924 roku o naprawia Skarbu i reformie walutowej (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1924 zarządzam co następuje:
§  1.
Pocztowa Kasa Oszczędności (w skróceniu P. K. O.) jest instytucją państwową, uposażoną w osobowość prawną, oraz ma prawo do odrębnego zastępstwa sądowego, posiada własny majątek i używa w pieczęci swej godła państwowego.
§  2.
Siedzibą P. K. O. jest m. st. Warszawa. W miarę, potrzeby P. K. O. może zakładać i zwijać swoje oddziały za zgodą Ministra Skarbu.
§  3.
Żądaniem P. K. O. jest:
a)
przyjmowanie wkładów oszczędnościowych na oprocentowanie,
b)
przekazowy obrót czekowy (przekazy, przelewy i akredytywy), krajowe i zagraniczne,
c)
wykonywanie zleceń członków obrotu P. K. O. (klijentów) w przedmiocie zakupu, sprzedaży i przechowywania papierów wartościowych o stałym oprocentowaniu i dywidendowych, tych ostatnich - notowanych na polskich giełdach pieniężnych oraz walut i dewiz zagranicznych,
d)
wykonywanie zleceń członków obrotu P. K. O. (klijentów) w zakresie inkasa weksli, frachtów i innych należności,
e)
wynajmowanie skrytek (safes),
f)
zakup i sprzedaż na rachunek własny papierów wartościowych, państwowych, komunalnych, przez Państwo gwarantowanych, oraz papierów hipotecznych, zabezpieczonych w pierwszej połowie wartości nieruchomości wiejskich i miejskich,
g)
współdziałanie przy emisji pożyczek państwowych i komunalnych,
h)
udzielanie pożyczek krótkoterminowych w myśl § 4.

P. K. O. może nabywać nowe nieruchomości w następujących wypadkach:

a)
o ile są potrzebne dla pomieszczenia biur, zakładów pomocniczych lub mieszkań pracowników P. K. O.,
b)
o ile chodzi o pokrycie i zabezpieczenie należności wątpliwych lub niezapłaconych w terminie-w tym celu P. K. O. może także nabywać wierzytelności hipoteczne i inne prawą rzeczowe.
§  4.
Fundusze zbierane przez P. K. O. dzielą się na:
a)
kapitały obrotu oszczędnościowego,
b)
kapitały obrotu czekowego.

Kapitały obrotu oszczędnościowego po zabezpieczeniu odpowiedniej gotówki na pokrycie bieżącego zapotrzebowania P. K. O. lokuje w papierach wymienionych w p. f) § 3.

Kapitały zaś obrotu czekowego lokuje P. K. O., po zabezpieczeniu odpowiedniej płynności gotówki, częściowo w sposób przewidziany w poprzednim ustępie niniejszego artykułu, częściowo zaś w postaci pożyczek krótkoterminowych, płatnych w przeciągu sześciu miesięcy, z prawem prolongaty na dalsze trzy miesiące.

Pożyczki winne być udzielane na cele publiczne, na zasilenia funduszów obrotowych kas oszczędności i spółdzielni kredytowych oraz na cele gospodarcze, przyczem szczególnie uwzględnia się gwarancje w formie papierów wymienionych w p. f) § 3.

§  5.
Władze P. K. O. stanowią:
a)
Prezes P. K. O.
b)
Rada Zawiadowcza.
§  6.
Prezesa P. K. O. mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na zasadzie uchwały Rady Ministrów, powziętej na wniosek Ministra Skarbu, wobec którego Prezes P. K. O. ponosi odpowiedzialność za działalność P. K. O. Prezesa zastępuje w razie potrzeby Wice-Prezes, który przejmuje wszystkie jego prawa i obowiązki. Wice-Prezesa mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Skarbu, przedstawiony w myśl uchwały Rady Zawiadowczej przez Prezesa P. K. O.
§  7. 1
W skład Rady Zawiadowczej wchodzą:
a)
Prezes Pocztowej Kasy Oszczędności jako przewodniczący Rady Zawiadowczej;
b)
czterech delegatów rządowych, mianowanych przez Ministra Skarbu, w tem jeden w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu, drugi zaś w porozumieniu z Ministrem Poczt i Telegrafów;
c)
dwóch reprezentantów komunalnych kas oszczędności względnie spółdzielni kredytowych, mianowanych przez Ministra Skarbu po wysłuchaniu w razie potrzeby opinji odnośnych związków rewizyjnych.

Delegaci rządowi ustanowieni są aż do odwołania, czas zaś trwania urzędowania reprezentantów komunalnych kas oszczędności względnie spółdzielni kredytowych ustanawia się na trzy lata

Członkowie Rady Zawiadowczej pobierają wynagrodzenie z funduszów P. K. O. w wysokości, ustalonej przez Ministra Skarbu w każdym wypadku na wniosek Prezesa P. K. O.

§  8.
Do Prezesa P. K. O. należy:
a)
przewodnictwo w Radzie Zawiadowczej z prawem zgłaszania sprzeciwu oraz czuwanie nad wykonaniem jej uchwał; sprzeciw Prezesa P. K. O. wstrzymuje wykonanie uchwał Rady Zawiadowczej aż do rozstrzygnięcia sprawy przez Ministra Skarbu,
b)
organizacja i ogólne kierownictwo sprawami P. K. O. reprezentowanie jej na zewnątrz i zastępstwo przed władzami administracyjnemi i sądowemi,
c)
wydatkowanie w ramach zatwierdzonego przez Radą Zawiadowczą budżetu,
d)
przyjmowanie, zwalnianie i awansowanie personelu,
e)
składanie Radzie Zawiadowczej wniosków w przedmiotach zastrzeżonych jej kompetencji rozporządzeniem niniejszem,
f)
układanie rocznych sprawozdań z działalności P. K. O. i składanie ich Ministrowi Skarbu.
§  9.
Do Rady Zawiadowczej należy:
a)
kontrola całej gospodarki P. K. O., ewentualnie i przez powołanych do tego rzeczoznawców,
b)
uchwalanie regulaminu dla Rady Zawiadowczej,
c)
zatwierdzanie budżetu oraz sprawozdania rocznego i bilansu P. K. O.,
d)
postanowienia o nabywaniu, zamianie lub sprzedaży majątku nieruchomego, o budowie nowych gmachów, oraz obciążaniu nieruchomości P. K. O., przyczem te uchwały wymagają zatwierdzenia Ministra Skarbu,
e)
wnioski w sprawie otwierania i zwijania Oddziałów P. K. O. do zatwierdzenia Ministra Skarbu i określanie zakresu ich kompetencji,
f)
postanowienia w sprawie mianowania Vice-prezesa P. K. O. zgodnie z § 6 (ust. 2) oraz na wniosek prezesa P. K. O., Generalnego Sekretarza, Dyrektorów administracyjnego i technicznego oraz Dyrektorów Oddziałów,
g)
oznaczanie wysokości wkładki uczestnictwa w obrotach czekowym i oszczędnościowym, stopy procentowej w obrotach czekowym i oszczędnościowym, oznaczanie najniższej i najwyższej kwoty wkładkowej, dopuszczalnej w obrocie oszczędnościowym i oznaczanie wysokości doraźnych wypłat uczestnikom P. K. O. przez zbiornice P. K. O. wreszcie stopy procentowej od udzielanych pożyczek oraz opłat wszelkich pobieranych przez P. K. O.,
h)
decyzje w przedmiocie udziału P. K. O. w emisjach pożyczek państwowych i komunalnych,
i)
uchwalanie kredytów zgodnie z § 3 p. h.) i § 4 oraz uchwalanie wniosków w sprawie zakupu i sprzedaży na rachunek własny papierów wartościowych (§ 3 p. f.), wreszcie regulowanie sprawy ewentualnej oceny weksli, frachtów i innych należności przyjmowanych do inkasa (§ 3 p. d.),
j)
|zatwierdzanie umów z instytucjami finansowemi zagranicznemi w przedmiocie obrotu przekazowego, inkasa i innych zleceń bankowych.
§  10.
Rada Zawiadowczą odbywa posiedzenia w miarę potrzeby, conajmniej raz na miesiąc. Posiedzenia zwołuje i na nich przewodniczy Prezes, a w razie jego nieobecności-Wiceprezes P. K. O. na żądanie trzech członków Rady Prezes obowiązany jest zwołać posiedzenie.

Do ważności uchwał Rady Zawiadowczej konieczną jest obecność przynajmniej czterech członków, w tej liczbie przewodniczącego. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rostrzyga głos przewodniczącego.

§  11.
Rządowym organem kontroli dla P. K. O. jest Komisja Rewizyjna w składzie pięciu członków i dwóch zastępców, mianowanych przez Ministra Skarbu.

Komisja Rewizyjna wybiera przewodniczącego ze swego grona.

Członkowie Komisji Rewizyjnej pobierają za swe czynności wynagrodzenie z funduszów P. K. O. w wysokości oznaczonej przez Ministra Skarbu na wniosek Rady Zawiadowczej P. K. O.

§  12.
Do Komisji Rewizyjnej należy:
a)
badanie legalności zarządzeń władz P. K. O. i jej organów wykonawczych,
b)
sprawdzania rachunków księgowości, stanu gotówki, depozytów, walorów, inwentarza P. K. O. i t. p.,
c)
sprawdzanie bilansu rocznego.

Komisja Rewizyjna składa sprawozdanie ze swych czynności Ministrowi Skarbu oraz Prezesowi P. K. O. dla przedłożenia Radzie Zawiadowczej. Komisja Rewizyjna odbywa swe posiedzenia conajmniej raz w miesiącu.

§  13.
Personel P. K. O. z wyjątkiem Prezesa i Wiceprezesa, którzy są urzędnikami państwowymi stanowi odrębny etat pracowników, wynagradzanych z funduszów P. K. O. Pobory służbowe i uposażenia emerytalne Prezesa i Wiceprezesa obciążają P. K. O.

Stosunek służbowy pracowników P. K. O. ustali rozporządzenie Rady Ministrów z uwzględnieniem zasady, że pracownicy stali P. K. O. winni mieć zapewnione prawa emerytalne nie w miejszej mierze, jak funkcjonariusza państwowi oraz bez uszczerbku nabytych dotychczasową służbą praw - przez stworzenie kasy emerytalnej, o ile możności wspólnej z innemi przedsiębiorstwami państwowemi.

Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia winien uledz rozwiązaniu stosunek służbowy urzędników oraz niższych funkcjonarjuszów P. K. O. z zastosowaniem odpowiednich przepisów o państwowej służbie cywilnej i ustawy o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych.

§  14.
Zbiornicami P. K. O. są wszystkie urzędy i agencje pocztowe Rzeczypospolitej Polskiej na warunkach, przewidzianych w ustawie o poczcie, telegrafie i telefonie, a nadto inne urzędy, nie wykonujące czynności pocztowych, które zostaną oznaczani na wniosek Rady Zawiadowczej P. K. O., na podstawie porozumienia Ministra Skarbu z właściwym Ministrem, któremu dany urząd podlega. Rozpogodzenia i przepisy organizacyjne w przedmiocie czynności tych urzędów, jako Zbiornic P. K. O. wydaje właściwy Minister w porozumieniu z Ministrem Skarbu n..-; wniosek Prezesa P. K. O. Sporne w tym .przedmiocie kwestje rozstrzyga Rada Ministrów.
§  15. 2
Każda osoba (fizyczna lub prawna) mole składać oszczędności w P. K. O. na oprocentowanie.

Małoletni może mieć otwarte konto oszczędnościowe i podejmować wpłaty o ile przeciw temu nie podniesie zastrzeżenia jego ustawowy zastępca.

Książeczkę wkładkową wystawia się na nazwisko składającego lub osoby przezeń wskazanej. Książeczka ta winna zawierać podpis składającego, jeżeli zaś składający nie umie pisać, to zamiast niego może ją podpisać osoba godna zaufani, znana Zbiornicy P. K. O.

O ile książeczka wystawiona jest na nazwisko innej osoby, a nie tej, która wkłada pieniądze, uważa się; za składającego, a nie osobę, na której nazwisko opiewa książeczka, za uprawnionego do podejmowania, wkładek.

Jedna osoba może posiadać tylko jedną książeczkę wkładkową. Gdyby się okazało, że ma więcej niż jedną, to p. K. O. może od wkładek złożonych na później wystawione książeczki nie wypisać odsetek, przyczem odpadnie przywilej, określony w poprzednim ustąpić.

Na nazwisko zmyślone, przydomki, na kilka nazwisk razem nie wolno wystawiać książeczek,

O ile suma, złożona na książeczkę P. K. O. przekracza maksymalną kwotę określone przez Radą Zawiadowczą, to nadwyżka nie podlega oprocentowaniu.

Zmiana własności książeczki o ile nie następuje ona w drodze dziedziczenia lab darowizny, na wypadek śmierci, może być uskutecznioną po odpowiednim wylegitymowaniu się obydwu stron przed Zbiornicą P. K. O. Sumy złożone na książeczki oszczędnościowe P. K. O. wolne są od zajęcia (sekwestru) do wysokości dwudziestu pięciu tysięcy z}.

W razie zaginięcia książeczki wkładkowej P. K. O. umarza ją przez obwieszczenie w dzienniku urzędowym. Obwieszczenie o tym winno być nadto wywieszone w gmachu P. K. O, i w tej zbiornicy, która wystawiła zaginioną książeczkę. Po upływie jednego miesiąca od dnia wydania powyższego obwieszczenia, o ileby nie odnalazła się, książeczka właściciel może żądać wydania nowej książeczki.

§  16.
Książeczki P. K. O. mogą być przyjmowane jako kaucje i wadja licytacyjne i -służyć do lokowania funduszów osób małoletnich i pozostających pod kuratelą.
§  17.
W sprawach przedawnienia sum, złożonych na książeczkach P. K. O., stosują się ogólne normy prawne, przyczem normy co do kapitału stosują ssą także i do procentów. Sumy przedawnione przepadają na rzecz Skarbu Państwa.
§  18.
Każda osoba (fizyczna lub prawna), posiadająca zdolności do działań prawnych może posiadać w P. K. O. konto czekowe za oprocentowaniem.

Warunki obrotu czekowego ustala Rada Zawiadowcza na wniosek Prezesa P. K. O. O zmianie tych warunków P. K. O. obowiązaną jest ogłaszać na dni czternaście z góry.

§  19.
Minister Skarbu określi, które władze i instytucje państwowe i samorządowe mają być uczestnikami obrotu czekowego.
§  20.
Pokwitowania P. K. O. z odbioru pieniędzy wystawiona przez nią bezpośrednio lub przez kasy i zbiornice P. K. O. z jej upoważnienia, jakoteż pokwitowanie, dostarczone przez P. K. O. uczestnikom jej obrotu czekowego z wypłat dokonanych na ich rachunek, mają moc bezspornego dokumentu prawnego.
§  21.
Wszelkie dokumenty w obrotach P. K. O. wysławione przez uczestników P. K. O. w zakresie ich stosunku do niej, oraz wszelkie dokumenty, rachunki i wykazy, sporządzane przez P. K. O. są wolne od opłat stemplowych. Procenty od wkładów oszczędnościowych P. K. O. wolne są od podatku od kapitałów i rent oraz od podatku dochodowego.

P. K. O. jest wolną od osobistych podatków państwowych i komunalnych i od podatku przemysłowego.

§  22.
W wypadkach, w których żądane jest złożenie kaucji, poświadczenie P. K. O., że kwota kaucyjna na cały czas kaucyjnego zobowiązania znajduje się u niej w nietykalnym depozycie, muszą być przyjmowane narówni z kaucją, złożoną w gotówce lub papierach.

Wykreślenie dłużnych wpisów hipotecznych, zapisanych na rzecz P. K. O., względnie na rzecz P. K. O. oraz banków gwarantujących zwrot P. K. O. kredytów, może być dokonywane na mocy dokumentów Wystawianych w tym celu przez P. K. O., a wyrażających zgodę P. K. O. na wykreślenie wpisów wskutek jednostronnego żądania osób zainteresowanych.'

Egzekucje należności z tytułu kredytu przyznanego przez P. K. O. odbywają się trybem przewidzianym dla egzekucji bezspornych należności' skarbowych.

§  23.
Z corocznie wykazanego czystego zysku P. K. O. tworzy się fundusz zapasowy tak długo, dopóki tenże nie osiągnie 10% ogólnej sumy wszystkich kont czekowych i oszczędnościowych.

Fundusz ten służy wyłącznie na pokrywanie ewentualnych strat P. K. O. i winien być lokowany w papierach państwowych, a odsetki stąd powstałe będą do funduszu dopisywane tak długo, dopóki tenże nie osiągnie wyżej oznaczonej wysokości. Z tą chwilą cały zysk P. K. O. wraz z odsetkami z funduszu zapasowego przelewany będzie corocznie do Skarbu Państwa.

§  24.
Szczegółowy zakres działania P.K.O. określa specjalny statut, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia, ogłoszony jako jego załącznik*
§  25.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia, a równocześnie traci moc obowiązującą ustawa z dnia 19 maja 1920 roku (Dz. U. R. P. № 48, poz. 297).
§  26.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT POCZTOWEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI

Rozdział I.

Rodzaje interesów P. K. O.

Interesy załatwiane przez P. K. O. dzielą się na:
a)
obrót oszczędnościowy,
b)
obrót czekowy (krajowy i zagraniczny),
c)
obrót papierami wartościowymi, inkaso weksli, frachtów i innych należności, kupno i sprzedaż dewiz i walut zagranicznych,
d)
udzielanie pożyczek,
e)
wynajem kasetek (safesów).

A.

Obrót oszczędnościowy.

Właściciel oszczędności otrzymuje książeczką oszczędnościową zaopatrzoną w numer jednaki z numerem konta oszczędnościowego, które mu otwiera P. K. O.

P. K. O. przyjmuje także wkłady cszczędnościowe, warunkowe, ze specjalnem przeznaczeniem.

Tryb przyjmowania tego rodzaju wkładów ustala Rada Zawiadowcza.

Rozporządzanie oszczędnościami ze specjalnym przeznaczeniem (warunkowem) zostaje określone dyspozycją wydaną przy wpłacaniu wkładów, składający jednak nie może zastrzec sobie prawa rozporządzenia wkładem na imię osoby trzeciej.

Wyjątek stanowią wkłady warunkowe na pogrzeb, które mogą być za życia właściciela wycofane przezeń częściowo lub całkowicie, natomiast po jego śmierci mogą być one użyte tylko na pogrzeb składającego.

Wkłady na pogrzeb po śmierci właściciela książeczki zostają wydane natychmiast osobie, która przedstawi urzędowy akt zejścia oraz zaświadczenie władzy administracyjnej, i dana osoba rzeczywiście zajmie się lub już się zajęta pogrzebem właściciela tego wkładu.

Wkłady oszczędnościowe są oprocentowane.

Odsetki narosło od kapitałów złożonych na książeczkach oszczędnościowych dopisywane będą do nich w końcu roku operacyjnego i od tej chwili oprocentowane łącznie z kapitałem.

Wszelkie wpłaty i wypłaty na książeczkę oszczędnościową mogą być uskuteczniane w każdej Zbiornicy P. K. O.

Właściciel książeczki może w każdym czasie osobiście lub przez osobą upełnomocnioną wycofać częściowo lub całkowicie swoje oszczędności z P. K. O. Kwotą nie przewyższającą maksimum doraźnych wypłat określonego przez Radą Zawiadowczą, o ile kwota ta nie sianowi całkowitego stanu oszczędności, można podjąć doraźnie (natychmiast) w dowolnej Zbiornicy P. K. O" większe zaś kwoty lub całkowita wycofanie oszczędności nawet wtedy, gdy one nie wynoszą owego maksimum, należy wypowiedzieć przez Centralę P. K. O.

Prawo własności do książeczki oszczędność! można sprzedać lub odstąpić, lecz pod warunkiem, że akt ten odbyć się musi w P. K. O. lub Zbiornicy P. K. O. w obecności urzędnika i osób zainteresowanych. O dokonanej tranzakcji Zbiornica P. K. O. obowiązaną jest zawiadomić natychmiast P. K. O.

W razie zaginięcia książeczki oszczędnościowej P. K. O. umarza ją przez obwieszczenie. Obwieszczenie to winno być nadto umieszczone w P. K. O. oraz w te] zbiornicy, która daną książeczką wydała.

Gdyby po upływie jednego miesiąca od dnia wydania obwieszczenia o zaginięciu książeczki, oszczędnościowej książeczka się nie odnalazła, właściciel może dowolnie rozporządzać sianem książeczki oszczędności lub żądać wydania nowej.

B.

Obrót czekowy.

Jedna osoba może posiadać oprócz konta zwyczajnego kilka lub więcej kont specjalnych, P. K. O. ma prawo bez podania motywów nie przyjąć zgłoszenia do obrotu czekowego lub zamknąć konto już istniejące.

Właściciel konta czekowego może w każdej chwili za pomocą dowolnej liczby czeków podejmować, przekazywać lub przelewać na innego konta P. K. O. kwoty do wysokości .posiadanego na koncie czekowym salda, z wyjątkiem wkładki związkowej i kwoty na potrącenie prowizji potrzebnej.

Wkładką związkową rozporządzać może właściciel konta dopiero po wystąpieniu z obrotu czekowego.

Fundusze, złażone na poszczególne konta, nie podlegają co do wysokości żadnemu ograniczeniu i są oprocentowane.

Wysokość oprocentowania określa Rada Zawiadowcza. Oprocentowaniu podlegają kwoty, które leżały na koncie przez pełnych dni 15, a mianowicie od 1-go do 16-go lub od 16-go do końca każdego miesiąca. Odsetki od kapitałów zapisywane będą do nich z końcem roku operacyjnego i od tej chwili podlegają oprocentowaniu łącznie z kapitałem.

Uskuteczniać wpłaty na konto czekowe może nietylko właściciel danego konta czekowego, lecz również każda inna osoba.

Za załatwianie czynności, związane z obrotem czekowym P.K.O. pobiera od uczestników prowizją i opłatę manipulacyjną, których wysokość określa Reda Zawiadowczą.

Radzie Zawiadowczej przysługuje prawo zwalniania poszczególnych uczestników obrotu czekowego od opłaty manipulacyjnej i prowizji. Uczestnicy obrotu czekowego mogą korzystać z listów kredytowych (akredytyw), uprawniających ich do podejmowania gotówki bezpośrednio w każdej Zbiornicy P.K.O.

Obrót czekowy zagraniczny dokonywany będzie na podstawie specjalnych każdorazowo zatwierdzanych przez Ministra Skarbu umów zawieranych przez P.K.O. z instytucjami finansowemi zągranicznemi.

C.

Obrót papierami wartościowemi.

Uczestnikami tego obrotu mogą być tylko właściciele kont czekowych, albo posiadacze książeczek oszczędnościowych, P.K.O.

Każda z wymienionych osób może żądać od P.K.O., aby zakupiła lub przechowywała dla niej albo też sprzedawała na jej rachunek wszelkiego rodzaju papiery wartościowe.

Za wykonanie tego rodzaju zleceń P.K.O. pobiera prowizję, której wysokość ustala Rada Zawiadowcza.

Depozyt, po którego odbiór nie zgłasza się właściciel w ciągu lat 30-tu, ani też nie podejmował przez cały ten okres czasu równowartości za płatne kupony uważa się za przedawniony i przepada na rzecz P.K.O.

P.K.O. uskutecznia zakup i sprzedaż papierów państwowych, komunalnych i z bezpieczeństwem pupilarnem, jak również i dywidendowym.

Zakup i sprzedaż papierów na rachunek własny odbywa się za upoważnieniem Rady Zawiadowczej.

P.K.O. uskutecznia na zlecenia swych klijentów inkaso weksli, frachtów i innych należności, za co pobiera prowizje, w wysokości ustalonej przez Radę Zawiadowczą.

P.K.O. załatwia zakup i sprzedaż walut i dewiz zagranicznych na zlecenie klijentów.

D.

Udzielanie; Pożyczek.

P.K.O. wydaje pożyczki i otwiera kredyty do wysokości każdorazowo określonej przez Radę Zawiadowczą poci zastaw:
a)
papierów procentowych i akcji,
b)
walut i dewiz obcych,
c)
weksli z terminem płatności do 6-ciu miesięcy,
d)
za kaucją hipoteczną.

Stopę procentową od udzielanych pożyczek Ostała Rada Zawiadowczą. Pożyczek powyższych udziela P.K.O. na termin najwyżej 6-ciu miesięcy. Zastaw papierów wartościowych, walut i dewiz obcych odbywa się za pomocą prostego wręczenia tych zastawów P.K.O. przy równoczesnej deklaracji, podpisanej przez ich właścicieli z tem, że, w razie nie zapłacenia pożyczki w terminie, P.K.O. ma prawo sprzedaży tych zastawów bez odwoływania się do Sądu i bez stawiania dłużnika w zwłoce.

Ze swej strony P.K.O. wydaje dłużnikowi kwit zastawowy w kwicie tym powinno być ściśle oznaczone, jakie walory są zastawione i na jakich warunkach została przyznaną pożyczka. W razie nie zapłacenia przez dłużnika pożyczki, zabezpieczonej zastawem P.K.O. wysyła pod jego adresem zawiadomienie o siedmiodniowym terminie zwłoki, w ciągu którego zamiast procentu może być pobierana kara. Po upływie tego terminu nie wykupiony zastaw ulega sprzeciwy.

Złożone dla zabezpieczenia P.K.O. walory nie mogą podlegać aresztowi ani sekwestrowi za żadne prywatne ani skarbowe należności dopóki nie będzie zapłacona cała wydana na nie pożyczka wraz z przypadającemi procentami.

E.

Wynajem Kasetek.

P.K.O. wynajmuje znajdujące się w jej Skarbcu zarówno w Centrali, jak Oddziałach kasetki (safesy).

Warunki wynajmu kasetek określa Rada Zawiadowczą.

Rozdział  II.

Przepisy wspólne dla obrotu oszczędnościowego, czekowego i papierami wartościawemi.

Jeżeli przez lat 30 nie dokonano na koncie czekowym lub oszczędnościowym ani jednego dopisu lub odpisu, prócz corocznego dopisywania procentów wkładka jako przedawniona, wraz z narosłemi procentami przypada na rzecz P.K.O.

P.K.O. zapewnia swoim uczestnikom bezwzględną tajemnice co do posiadanych kont i depozytów oraz ich wysokości.

W razie śmierci lub upadłości właściciela konta czekowego, oszczędnościowego lub depozytowego, P.K.O. postąpi zgodnie z przepisami obowiązującego prawa spadkowego względnie upadłościowego.

Wszelkie dokumenty dotyczące obrotu w P.K.O. przechowuje się w archiwum w ciągu trzech lat.

Rozdział  III.

Zakres działania Oddziałów.

Dyrektor Oddziału sprawuje nad całym jego personelem taką samą władzę, jaką ma Prezes nad personelem P.K.O. w Warszawie i przedstawia Prezesowi wnioski w przedmiocie przyjmowania, zwalniania i awansowania urzędników Oddziału. Wdrażanie dochodzeń dyscyplinarnych przeciwko urzędnikom Oddziału wymaga zatwierdzenia Prezesa.

Oddziały prowadzą rachunkowość swoją samoistnie, lecz mają obowiązek regularnego przesyłania przed dniem 10 każdego miesiąca swych bilansów miesięcznych do Centrali P.K.O, w Warszawie.

Zakres działania Oddziałów P.K.O. obejmuje wszystkie czynności w Centrali P.K.O. z wyjątkiem udzielania kredytów długoterminowych z zakupu papierów wartościowych na rachunek własny.

Czynności swe załatwiają Oddziały samodzielnie.

Dla wpłat i wypłat dokonanych na rachunek Oddziałów sporządzają wszystkie zbiornice osobne wykazy dzienne i miesięczne wkładek i zwrotów i odsyłają je wprost do odnośnych Oddziałów.

Wolne zapasy kasowe Oddziały składają w Banku Polskim na rachunek żyrowy Centrali P.K.O.

W sprawach dokonywanych czynności prowadzą Oddziały bezpośrednią korespondencję z władzami, Urzędami jak i klijentami. Budżety Oddziałów wymagają zatwierdzenia Centrali i stanowić; integralną część ogólnego budżetu Centrali.

Dochody Oddziałów zaliczane są do ogólnych dochodów P.K.O. wydatki w granicach zatwierdzonego budżetu Oddziałów mogą być czynione przez nie samodzielnie.

Personel oddziałów uposażony w te same prawa co personel Centrali, stanowi składową część personelu P.K.O. i po podporządkowaniu bezpośredniem zwierzchnikowi Oddziału podlega dyscyplinarnie Centrali.

Kontrole nad Oddziałami sprawują Dyrektorowie-Techniczny i Administracyjny tudzież specjalni delegaci upoważnieni przez Prezesa. Dyrektor Oddziału reprezentuje Oddział swój nazewnątrz i jest odpowiedzialny wobec Prezesa P.K.O. za bieg i stan interesów Oddziału. Dyrektor kieruje powierzonemi mu sprawami Oddziału i spełnia wszelkie polecenia Centrali.

Rozdział  IV.

Sprawozdania i bilanse.

Bilanse miesięczne P.K.O. podpisane przez Prezesa lub Vice-Prezesa i przez Naczelnika Izby Obrachunkowej, winny być ogłaszane w Monitorze Polskim.

Bilanse miesięczne Oddziałów, po zatwierdzeniu ich przez Prezesa, ogłaszane będą w siedzibach Oddziałów w sposób przez niego określony.

Roczne bilanse,- po sprawdzeniu przez Komisje Rewizyjną, oraz sprawozdanie z działalności P.K.O. zatwierdzone przez Radę Zawiadowczą, Prezes P.K.O. przedkłada Ministrowi Skarbu.

Rozdział  V.

Zbiornice F. K. O.

Zbiornice P.K.O. mają prawo i obowiązek przyjmowania wszelkich wpłat na rachunek P.K.O., wypłaty zaś muszą uskuteczniać jedynie na podstawie przekazów, nadsyłanych z Centrali P.K.O. w Warszawie, lub z jej Oddziałów oraz na podstawie listów kredytowych.

Wyjątek od tego stanowią doraźne wypłaty uskuteczniane na podstawie książeczek oszczędnościowych.

Na dokonane wpłaty i wypłaty czekowe i oszczędnościowe zbiornice sporządzają wykazy dzienne, które nadsyłają do Centrali względnie do Oddziałów P.K.O. zależnie od tego, na czyj lub z czyjego rachunku wpłata lub wyplata zostały uskutecznione.

Rachunki miesięczne z tytułu dokonanych wpłat i wypłat na rzecz P.K.O. odsyłają zbiornice do swych władz przełożonych. Ostateczny zaś rachunek z Centralą P.K.O. przeprowadzają zarówno Generalna Dyrekcja Poczt i Telegrafów, jak i Ministerstwa, którym dane zbiornice, jako urzędy podlegają. Za wszystkie czynności wykonywane przez zbiornica P.K.O. odpowiada bądź Generalna Dyrekcja Poczt i Telegrafów, bądź też Ministerstwo, któremu dana zbiornica jako urząd podlega.

Rozdział  VI.

P.K.O. posiada w Banku Polskiem rachunek żyrowy. na który zbiornice P.K.O. mają obowiązek przelewania codzień nadmiarów kasowych i z którego pobierać mogą zasiłki kasowe na wypłatę przekazów czekowych i listów kredytowych P.K.O.
1 § 7:

- zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 21 lutego 1927 r. (Dz.U.27.15.111) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 1927 r.

- zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 15 lutego 1928 r. (Dz.U.28.18.154) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 1928 r.

2 § 15 zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. (Dz.U.48.36.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 1948 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024