Instrukcja, dotycząca warunków oraz trybu wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, przez mierniczych upoważnionych na podstawie rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 11 kwietnia 1924 r.
o instrukcji, dotyczącej warunków oraz trybu wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, przez mierniczych upoważnionych na podstawie rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r.

Na mocy art. 2. p. g i art. 28 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i o organizacji Urzędów i Komisji Ziemskich (Dz. U. R. P. № 90 poz. 706) zarządza się odnośnie do § 5 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dn. 14 grudnia 1923 r. w sprawie upoważnienia niektórych kategorji mierniczych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych, z przebudową ustroju rolnego (Dz. U. R. P. № 132 poz. 1097) co następuje:

CZĘŚĆ  I.

TRYB WYKONYWANIA PRZEZ MIERNICZYCH UPOWAŻNIONYCH CZYNNOŚCI POMIAROWYCH ZWIĄZANYCH Z PRZEBUDOWĄ USTROJU ROLNEGO.

§  1.
Wymienieni w pp. a, b i c § 1 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 132 poz. 1097) inżynierowie mierniczy, mierniczowie przysięgli (kl. II), geometrzy cywilni (autoryzowani) i mierniczowie przysięgli (zaprzysięgli), o ile mają zamiar wykonywać czynności pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego (scalenie, parcelacja, likwidacja serwitutów, podział wspólnot i zamiana gruntów), winni uprzednio zarejestrować się w Ministerstwie Reform Rolnych.

Zarejestrowanie następuje przez pisemne zgłoszenie, albo bezpośrednio do Ministerstwa Reform Rolnych, albo za pośrednictwem właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego, zamiaru wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, ze wskazaniem adresu stałej siedziby oraz dołączeniem dowodu uwierzytelnionego, względnie jego odpisu, o posiadaniu uprawnienia do wykonywania zawodu mierniczego. W stosunku do geometrów cywilnych (autoryzowanych) powyższe zarejestrowanie się może nastąpić również i za pośrednictwem izby Inżynierskiej we Lwowie.

Nazwiska zarejestrowanych w powyższy sposób mierniczych upoważnionych oraz adresy ich będą podawane przez Ministerstwo Reform Rolnych do wiadomości wszystkich Okręgowych Urzędów Ziemskich.

§  2.
Upoważniony przez Ministra Reform Rolnych mierniczy obowiązany jest zawiadamiać właściwy Powiatowy Urząd Ziemski o rozpoczęciu każdej pracy pomiarowej, związanej z przebudową ustroju rolnego, z chwilą jej rozpoczęcia, podając nazwę objektu, gminy i powiatu, obszar w hektarach, rodzaj pracy oraz imiona i nazwiska tych techników mierniczych, którzy przy jej wykonaniu mają brać udział.

Rozpoczęcie prac pomiarowych dotyczących scalenia gruntów lub likwidacji serwitutów w drodze przymusowej może mieć miejsce tylko po uprzedniem zaaprobowaniu przez właściwy Okręgowy Urząd Ziemski umowy zawartej przez mierniczego upoważnionego z osobami interesowanemi oraz przy zachowaniu warunków przewidzianych w §§ 26 i 53 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dn. 27 lutego 1924 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w przedmiocie wykonania ustawy z dn. 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 26 poz. 266), jak również § 57 rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dn. 14 grudnia 1922 r. w przedmiocie wykonania ustawy z dn. 7 maja 1920 r. ze zmianami wprowadzonemi ustawą z dn. 7 kwietnia 1922 r. o likwidacji serwitutów na terenie b. Królestwa Kongresowego (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 8 poz. 49) i § 57 rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dn. 14 grudnia 1922 r. o wykonaniu ustawy z dn. 10 stycznia 1922 r. w przedmiocie likwidacji serwitutów w województwach: wołyńskiem, poleskiem i nowogródzkiem oraz w powiatach: białostockim, bielskim, grodzieńskim, sokolskim i wołkowyskim województwa białostockiego (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 8 poz. 50).

§  3.
Przy wykonywaniu poszczególnych rodzajów czynności pomiarowych mierniczy upoważniony obowiązany jest stosować się do:
a)
obowiązujących ustaw i rozporządzeń, dotyczących przebudowy ustroju rolnego;
b)
obowiązujących ewentualnie w danej dzielnicy instrukcji i przepisów katastralnych;
c)
odnośnej instrukcji technicznej, przepisów i wzorów Ministerstwa Reform Rolnych i
d)
opartych na wymienionych w pp. a, b i c ustawach, rozporządzeniach, instrukcjach i przepisach poszczególnych zarządzeń właściwych władz ziemskich.
§  4.
Mierniczy upoważniony obowiązany jest poddawać wykonywane przez siebie prace pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego, oraz sporządzone przytem dowody pomiarowe rewizji technicznej właściwych organów Urzędów Ziemskich, jak również przedkładać im do wglądu i rewizji wszystkie odnoszące się do tych prac materjały pomiarowe, jako to: szkice polowe, dzienniki pomiarowe, wyliczenia i t. p.

Przy rewizji na gruncie na żądanie właściwych władz ziemskich mierniczy upoważniony obowiązany jest być obecnym osobiście, względnie delegować swego zastępcę.

§  5.
Jeżeli rewizja techniczna wykaże w wykonanych przez mierniczego upoważnionego na gruncie pracach pomiarowych lub sporządzonych przez niego dowodach braki albo błędy, to obowiązany on jest powyższe braki i błędy we wskazanym mu terminie usunąć, stosownie bądź do uwag zamieszczonych w protokóle rewizji, bądź też do wskazówek zawartych w odnośnem orzeczeniu technicznem.
§  6.
Sporządzone przez siebie operaty pomiarowe w pracach związanych ze scaleniem gruntów lub przymusową likwidacją serwitutów mierniczy upoważniony winien jest składać do Okręgowych Urzędów Ziemskich, operaty zaś pomiarowe sporządzone na podstawie umów ze stronami na pozostałe prace mierniczy upoważniony winien składać stosownie do warunków zawartej umowy.
§  7.
O przebiegu i postąpię wykonywanych przez siebie prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, mierniczy upoważniony obowiązany jest składać wykazy do właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego co kwartał najpóźniej do dnia 5 stycznia, 5 kwietnia, 5 lipca i 5 października każdego roku.
§  8.
W wypadkach zmiany stałej siedziby mierniczy upoważniony winien komunikować adres swej nowej siedziby zarówno Ministerstwu Reform Rolnych jak i właściwym Okręgowym Urzędom Ziemskim.
§  9.
Upoważnienie Ministra Reform Rolnych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, jest upoważnieniem osobistem, przysługującem wyłącznie tej osobie fizycznej, na której imię zostało wydane, i nie może być przez nią przelewane na inne osoby fizyczne lub prawne.
§  10.
Upoważniony mierniczy obowiązany jest w zasadzie wykonywać czynności pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego, osobiście. W wypadkach prowadzenia przez mierniczego upoważnionego powyższych czynności na gruncie w kilku jednocześnie objektach, obowiązany on jest mieć odpowiednią liczbę zastępców-techników mierniczych, posiadających do tego zezwolenie Ministerstwa Reform Rolnych w myśl przepisów części drugiej niniejszego rozporządzenia. Jeden mierniczy upoważniony nie może mieć jednocześnie więcej niż 5 zastępców.
§  11.
Pracujący na miejscu wykonywania robót technik mierniczy-zastępujący mierniczego upoważnionego winien być zaopatrzony przez niego w specjalne pisemne pełnomocnictwo z wymienieniem tych czynności pomiarowych, do których został przeznaczony. Bez powyższego pełnomocnictwa nie może on występować przy tych czynnościach w imieniu mierniczego upoważnionego.

Zatrudniony u mierniczego upoważnionego, oprócz zastępczego, pomocniczy personel techniczny może brać udział w polowych pracach pomiarowych tylko pod bezpośredniem kierownictwem jego lub jego zastępcy i nie może on w żadnym wypadku występować w imieniu mierniczego upoważnionego.

§  12.
Mierniczy upoważniony jest odpowiedzialny osobiście za czynności, pomiarowe wykonane w jego imieniu przez zatrudniony u niego personel zarówno zastępczy jak i pomocniczy.

CZĘŚĆ  II.

TRYB UZYSKIWANIA ZEZWOLEŃ MINISTERSTWA REFORM ROLNYCH NA ZASTĘPOWANIE MIERNICZYCH UPOWAŻNIONYCH.

§  13.
Zastępstwo przy wykonywaniu na gruncie czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, w myśl §10 rozporządzenia niniejszego mierniczowie upoważnieni powierzać mogą zasadniczo tym absolwentom uczelni mierniczych, ewentualnie mierniczym kl. I, którzy uzyskali na to od Ministerstwa Reform Rolnych specjalne zezwolenie (wzór. № 1).
§  14.
W celu uzyskania od Ministerstwa Reform Rolnych zezwolenia, uprawniającego do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, pod kierownictwem i w zastępstwie mierniczych upoważnionych wymienieni W poprzednim paragrafie mierniczowie winni składać za pośrednictwem właściwych Okręgowych Urzędów Ziemskich do Ministerstwa Reform Rolnych opłacone stemplem własnoręcznie napisane podania z życiorysami oraz dowody stwierdzające:
1)
obywatelstwo polskie,
2)
cenzus fachowy,
3)
odpowiednią praktykę mierniczą.
§  15.
W okresie przejściowym, przez czas trwania braku posiadających należyty cenzus fachowy mierniczych, przewidziane w § 13 zezwolenia otrzymywać mogą w trybie wskazanym w §§ 13 i 14 rozporządzenia niniejszego również i ci technicy, którzy wykażą się innym niż przewidziany w § 13 cenzusem fachowym oraz ponadto odpowiednią praktyką mierniczą:
a)
w Urzędach Ziemskich w ciągu conajmniej lat trzech, lub
b)
w odpowiednich urzędach państw zaborczych, względnie z ich upoważnienia, w ciągu conajmniej lat trzech oraz ponadto praktyką w dziedzinie prac agrarno-pomiarowych Urzędów Ziemskich w ciągu conajmniej jednego roku, lub też
c)
u mierniczych upoważnionych przez Ministerstwo Reform Rolnych w ciągu conajmniej lat trzech.

CZĘŚĆ  III.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ MIERNICZYCH UPOWAŻNIONYCH.

§  16.
W wypadku stwierdzenia przez właściwy Okręgowy Urząd Ziemski niestosowania się przez mierniczego upoważnionego przy wykonywaniu czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego do przepisów niniejszego rozporządzenia Okręgowy Urząd Ziemski udziela temuż mierniczemu pisemnego ostrzeżenia.
§  17.
O ile pomimo otrzymanego ostrzeżenia mierniczy upoważniony w dalszym ciągu nie stosuje się do wymienionych w paragrafie poprzednim przepisów, to właściwy Okręgowy Urząd Ziemski występuje do Ministerstwa Reform Rolnych z wnioskiem o cofnięcie temuż mierniczemu upoważnienia Ministra Reform Rolnych.
§  18.
Przed powzięciem decyzji o cofnięciu mierniczemu upoważnienia Ministerstwo Reform Rolnych wezwie go do złożenia pisemnego wyjaśnienia co do postawionych mu przez Okręgowy Urząd Ziemski zarzutów. Powyższe wyjaśnienie winno, być złożone przez mierniczego upoważnionego najdalej w terminie 14-dniowym od daty otrzymania wezwania pod rygorem powzięcia decyzji przez Ministra Reform Rolnych na podstawie materjału złożonego przez Okręgowy Urząd Ziemski.
§  19.
Cofnięcie upoważnienia nie zwalnia mierniczego upoważnionego od obowiązku ukończenia już rozpoczętych przez niego prac pomiarowych, natomiast pozbawia go prawa podejmowania się wykonania nowych prac, związanych z przebudową ustroju rolnego.
§  20.
W wyjątkowych wypadkach, gdy dalsze wykonywanie przez mierniczego upoważnionego czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, mogłoby narazić Skarb Państwa względnie strony zainteresowane na niepowetowane straty, Okręgowy Urząd Ziemski, jednocześnie z wystąpieniem z wnioskiem o cofnięcie mierniczemu upoważnienia, może zawiesić tegoż mierniczego w czynnościach, powierzonych mu na podstawie umów zawartych z Okręgowym Urzędem Ziemskim lub zaaprobowanych przez tenże Urząd, powiadamiając o tem jednocześnie, a najdalej w ciągu trzech dni od wydania zarządzenia Ministerstwo Reform Rolnych celem uzyskania aprobaty tegoż zarządzenia, Powyższe zarządzenie przestaje obowiązywać po upływie dni 14 od jego wydania, o ile w tymże terminie nie zostanie potwierdzone przez Ministra Reform Rolnych.

Do mierniczych zawieszonych w czynnościach nie ma zastosowania przepis § 19 odnośnie do tych czynności.

§  21.
Cofnięte w myśl przepisów §§ 16 - 19 niniejszego rozporządzenia upoważnienie Ministra Reform Rolnych nie może być przywrócone wcześniej niż po upływie roku od daty cofnięcia tegoż upoważnienia.
§  22.
Postanowienia §§ 16 - 21 mają analogiczne zastosowanie do mierniczych, posiadających zezwolenie Ministerstwa Reform Rolnych w myśl § 13 - 15.

CZĘŚĆ  IV.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE.

§  23.
Wymienieni w pp. b i c § 1 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r. mierniczowie (geometrzy cywilni i mierniczo-wie zaprzysięgli), o ile życzą sobie wykonywać czynności pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego na terenie b. zaboru rosyjskiego, a nie uzyskali uprzednio tytułu mierniczego przysięgłego (geometry klasy II-ej) w myśl odnośnego rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Ministra Robót Publicznych z dnia 8 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. z r. 1922 № 34 poz. 281) winni, stosownie do § 4 rozp. Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r., uzyskać specjalne upoważnienie Ministra Reform Rolnych (wzór № 2).
§  24.
W celu uzyskania wymienionego w poprzednim paragrafie specjalnego upoważnienia geometrzy cywilni i zaprzysięgli winni składać za pośrednictwem właściwych Okręgowych Urzędów Ziemskich do Ministerstwa Reform Rolnych opłacona-stemplem własnoręcznie napisane podania z życiorysami' oraz dowody stwierdzające:
1)
cenzus fachowy (o ile nie zarejestrowali się w Ministerstwie Reform Rolnych w myśl § 1),
2)
praktykę, mierniczą w dziedzinie prac agrarno-pomiarowych.
§  25.
Specjalne upoważnienie do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, udziela się na przeciąg jednego roku, po upływie którego powyższe upoważnienie winno być zwrócone za pośrednictwem właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego do Ministerstwa Reform Rolnych wraz z podaniem o przedłużenie go na rok następny.
§  26.
Takież specjalne upoważnienia w myśl §§ 23-25 w trybie w tychże paragrafach wskazanym mogą uzyskiwać również i absolwenci szkół mierniczych b. cesarstwa rosyjskiego (geometrzy prywatni oraz geometrzy - taksatorzy), o ile powyższe szkoły ukończyli przed 1 listopada 1918 r. i ponadto wykażą się sześcioletnią praktyką mierniczą w zakresie prac agrarno-pomiarowych (w tej liczbie conajmniej jednoroczną praktyką w związku z działalnością Urzędów Ziemskich), przyczem wymienieni geometrzy winni do odnośnych podań z życiorysami dołączać:
1)
dowód obywatelstwa polskiego,
2)
dokument stwierdzający cenzus fachowy,
3)
świadectwa z odbytej praktyki mierniczej.
§  27.
W wypadku niewykazania się dostateczną wszechstronną praktyką mierniczą w zakresie prac agrarno-pomiarowych, w myśl poprzedniego paragrafu, wymienione w tymże § upoważnienia mogą być udzielane z ograniczeniem ich zakresu tylko do niektórych prac agrarno-pomiarowych, oraz terenu ich działania- do poszczególnych Okręgowych Urzędów Ziemskich.
§  28.
W okresie przejściowym, przez czas trwania braku mierniczych uprawnionych w myśl § 1 rozporządzenia niniejszego do wykonywania zawodu na terenie b., dzielnicy pruskiej, na wnioski właściwych Okręgowych Urzędów Ziemskich, złożone w trybie wskazanym w § 24 mogą być udzielane przez Ministra Reform Rolnych specjalne zezwolenia (wzór № 3) na wykonywanie pod bezpośrednim kierownictwem wydziałów technicznych tychże Okręgowych Urzędów Ziemskich prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, mierniczym posiadającym kwalifikacje wymienione w pp. a i b rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r. (inżynierom mierniczym, mierniczym przysięgłym i geometrom cywilnym). Zezwolenie powyższe będzie dotyczyło terenu tylko tego Okręgowego Urzędu Ziemskiego, który o powyższe zezwolenie wystąpi do Ministra Reform Rolnych.
§  29.
Również w takimże okresie przejściowym specjalne zezwolenia w trybie wskazanym w paragrafie poprzednim na wnioski Okręgowych Urzędów Ziemskich, położonych na terenie b. zaboru rosyjskiego, mogą być w drodze wyjątku udzielane tym mierniczym, którzy, posiadając zezwolenie Ministra Reform Rolnych w myśl przepisów części II rozporządzenia niniejszego, wykażą się jednocześnie długoletnią samodzielną i wszechstronną praktyką mierniczą w zakresie prac, związanych z przebudową ustroju rolnego.
§  30.
Specjalne upoważnienia względnie zezwolenia uzyskane na mocy § 26 lub § 29 nie uprawniają posiadających je mierniczych do podejmowania się wykonania takich prac agrarno-pomiarowych, które w myśl obowiązujących instrukcji technicznych wymagać będą założenia triangulacji na mierzonym obszarze.
§  31.
Mierniczowie posiadający w myśl przepisów cz. IV rozporządzenia niniejszego specjalne upoważnienia lub zezwolenia Ministra Reform Rolnych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, są również obowiązani przy wykonywaniu powyższych czynności stosować się do trybu wskazanego w cz. 1 tegoż rozporządzenia z tym jednak, że mierniczowie wymienieni w §§ 28 i 29 nie mogą rozpoczynać żadnej pracy pomiarowej, związanej z przebudową ustroju rolnego bez uprzedniego na to zezwolenia w każdym poszczególnym wypadku Okręgowego Urzędu Ziemskiego.
§  32.
Upoważnione na zasadach rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 8 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 57 poz. 353) biura miernicze mogą otrzymać przedłużenie upoważnień na rok 1924 i następne, lecz z ograniczeniem ich do wykończenia już zarejestrowanych przed 1 stycznia 1924 r. prac pomiarowych, przyczem nowych prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, biura powyższe, jako takie, podejmować nie mogą.
§  33.
W wypadku zagubienia specjalnego upoważnienia lub zezwolenia Ministra Reform Rolnych, mierniczy winien uzyskać od Ministerstwa Reform Rolnych duplikat zagubionego dowodu. W tym celu do podania o wydanie duplikatu winno być dołączone pokwitowanie Monitora Polskiego o zamieszczeniu trzykrotnego ogłoszenia o zgubie.
§  34.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Wzór № 1

(do poz. 466).

ZEZWOLENIE.

Ministerstwo Reform Rolnych zezwala p. ....................

Zamieszkałemu w ..................... na wykonywanie czynności

pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, pod

kierownictwem mierniczych upoważnionych przez Ministerstwo

Reform Rolnych.

Przy wykonywaniu powyższych czynności p. ..................

Obowiązany jest stosować się do wszelkich obowiązujących w tym

względzie ustaw, jak również rozporządzeń instrukcji i

przepisów Ministerstwa Reform Rolnych.

Niniejsze zezwolenie ważne jest do odwołania.

Minister

(M. P.)

Opłata stemplowa

uiszczona.

Wzór № 2.

MINISTERSTWO REFORM ROLNYCH

Departament Regulacji

Rolnych i Pomiarów

№ ........

Dnia .................. 192..... r.

UPOWAŻNIENIE.

Ministerstwo Reform Rolnych upoważnia p. ..................

zamieszkałego w .............. na wykonywania ................

czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego

na terenie działania Okręgów .............. Urzęd ............

Ziemski ..............

Powyższe czynności pomiarowe winny być wykonywane przez

p. ......................... zgodnie z obowiązującemi w tym

względzie ustawami, rozporządzeniami, instrukcjami i

przepisami Ministerstwa Reform Rolnych.

Niniejsze upoważnienie ważne jest do dnia 31 grudnia 192 r.

Władze państwowe wzywa się do okazywania p. ...............

odpowiedniej pomocy przy wykonywaniu czynności pomiarowych,

związanych z przebudową ustroju rolnego.

Minister

(M. P.)

Opłata stemplowa

uiszczona.

Wzór № 3.

ZEZWOLENIE.

Ministerstwo Reform Rolnych zezwala p. ....................

Zamieszkałemu w ..................... na wykonywanie czynności

pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, pod

kierownictwem Okręgowego Urzędu Ziemskiego w .................

Powyższe czynności pomiarowe p. .................... winien

Wykonywać zgodnie z wszelkiemi obowiązującymi w tym względzie

ustawami, jak również rozporządzeniami, instrukcjami i

przepisami Ministerstwa Reform Rolnych.

Niniejsze zezwolenie ważne jest do 31 grudnia 192 r.

Minister

(M. P.)

Opłata stemplowa

uiszczona.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.44.466

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Instrukcja, dotycząca warunków oraz trybu wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, przez mierniczych upoważnionych na podstawie rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r.
Data aktu: 11/04/1924
Data ogłoszenia: 31/05/1924
Data wejścia w życie: 31/05/1924