Wymiar i pobór opłat za przeprowadzenie zmian w operacie katastralnym na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH I MINISTRA SKARBU
z dnia 13 lutego 1924 r.
w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości, dotyczące wymiaru i poboru opłat za przeprowadzenia zmian w operacie katastralnym na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego.

Na zasadzie § 38 i 55 ustawy z dn. 8 lutego 1857 r. dotyczącej podziału i poboru podatku gruntowego w sześciu wschodnich prowincjach Państwa i zażaleń przeciw nadmiernemu obciążeniu podatkiem gruntowym (Zb. Ust. pruskich str. 185), § 18 i 23 ustawy z dnia 21 maja 1861 r. o wprowadzenie powszechnego podatku budynkowego (Zb. Ust. prusk. str. 317), § 14, ustęp 2 ustawy z dnia 14 lipca 1893 r. dotyczącej zniesienia bezpośredniej) podatków państwowych (Zbiór Ustaw pruskich str. 119), art. 1 punkt 6 ustawy z dnia 29 kwietnia 1919 r. o organizacji i zakresie działania Ministerstwa Robót Publicznych (Dz. P. P. P. № 39 poz. 283), wreszcie ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałej jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych oraz kredytów, udzielanych przez instytucje państwowe i samorządowe (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044) zarządza się co następuje:
§  1.
Tytułem częściowego zwrotu kosztów spowodowanych przeprowadzeniem w operatach katastralnych zmian w posiadaniu opłacają nowonabywcy gruntów i budynków położonych na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego należytości wyszczególnione w § 2 niniejszego rozporządzenia.

Należytość tą oblicza się odrębnie od gruntów i odrębnie od budynków; wymiar należytości uskutecznia się we frankach złotych, płatnych w markach polskich według przerachowania ustalonego przez Ministra Skarbu w myśl ustawy z dn. 6. XII. 1923 r. (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044) a obowiązującego w dniu zapłaty" odnośnej należytości.

Pobór tej należytości na rzecz: Skarbu Państwa następuje równocześnie z poborem podatku gruntowego i budynkowego na podstawie wymiaru dokonanego przez administrację katastralną.

§  2.
Za przepisanie w operacie katastralnym gruntu lub budynku przypada do uiszczenia należytość, której wysokość zależną jest przy gruntach od wysokości czystego dochodu katastralnego, a przy budynkach od wysokości wartości użytkowej, a mianowicie:
a)
przy gruntach o czystym dochodzie katastralnym mniejszym niż
20 talarów 0.10 fr. zł.
ponad 20 do 40 " 0.20 " "
" 40 " 60 " 0.30 " "
" 60 " 80 " 0.40 " "
" 80 " 100 " 0.50 " "
" 100 " 200 " 1.00 " "
" 200 " 300 " 1.50 " "
" 300 " 400 " 2.00 " "
" 400 " 500 " 2.50 " "
większym niż 500 " 3.00 " "
b)
przy budynkach o wartości użytkowej mniejszej niż
150 mk. złotych 0.10 fr. zł.
ponad 150 do 400 " " 0.20 " "
" 400 " 800 " " 0.30 " "
" 800 " 1.200 " " 0.40 " "
większej niż 1.200 " " 1.00 " "

Należytość wymierza się od każdego poszczególnego aktu, na mocy którego własność nieruchomości przechodzi od jednego właściciela do drugiego, przyjmując przytem sumę czystego dochodu wszystkich gruntów względnie sumę wartości użytkowych wszystkich budynków, które mają być przepisane każdemu poszczególnemu nabywcy, o ile się je wpisuje na tej samej karcie księgi wieczystej.

Jeżeli zajdzie wypadek przepisania w operacie katastralnym nieruchomości na kilku nowonabywców, a nieruchomości każdemu poszczególnemu nabywcy przypadające mają otrzymać nową kartę w księdze wieczystej, natenczas opłaca każdy nowonabywca z osobna.

Jeżeli pewna nieruchomość zostanie w operacie katastralnym przepisana na nowonabywców w nie-wydzielonych częściach, natenczas rozdziela się wymierzoną należytość na wszystkich nowonabywców w stosunku odpowiadającym wysokości udziałów.

Przy fizycznym podziale nieruchomości pomiędzy współposiadaczy opłacają należytość wszyscy nowi właściciele, jeżeli nawet nie zachodzi w rzeczywistości zmiana w posiadaniu. O ile wydziela się tylko część dla jednego współposiadacza, natenczas opłaca on tę należytość tylko z wydzielonej sobie części.

§  3.
Nie wymierza się należytości za przepisanie nieruchomości w operacie katastralnym w wypadkach, gdy:
a)
nie wykazują one czystego dochodu katastralnego lub wartości użytkowej,
b)
wolne są od podatku gruntowego lub budynkowego,
c)
przechodzą na własność Skarbu Państwa,
d)
zachodzi sprostowanie usterek powstałych przez błędny wpis nazwiska właściciela, parcel, powierzchni, czystego dochodu i t. p., o ile równocześnie nie zachodzi zmiana w posiadaniu.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego. Z dniem tym traci moc obowiązującą § 3 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z dnia 7 listopada 1923 r., dotyczącego taryfy opłat za prace wykonane przez zarząd katastralny na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego (Dz. U. R. P. № 118 poz. 930), oraz wymienione tamże rozporządzenia pruskich Ministrów Skarbu i Sprawiedliwości z dnia 16 stycznia 1909 r. i odnośna taryfa z dnia 15 grudnia 1898 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.34.356

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymiar i pobór opłat za przeprowadzenie zmian w operacie katastralnym na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego.
Data aktu: 13/02/1924
Data ogłoszenia: 17/04/1924
Data wejścia w życie: 17/04/1924