Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei żelaznych.

ROZPORZĄDZANIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 29 marca 1924 r.
o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei żelaznych.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 roku o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1. 1
We "Wstępie" do taryfy towarowej polskich kolei żelaznych (Dz. U. R. P. z 1923 r. № poz. 1134) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

Wykaz kolei prywatnych, pozostających pod zarządem państwowym w okręgu Gdańskim zmienia się w sposób następujący:

"a) w okręgu Gdańskim:

1. Chełmża - Mełno (patrz p. 100 części II niniejszej taryfy),

2. Puck-Krokowo,

3. Toruń Półn.-Czarnowo koło Torunia,

4. Toruń Mokre-Lubicz koło Torunia,

5. Wejherowo-Zamostne (patrz p. 109 części niniejszej taryfy),

6. Zajączkowo Lubawskie-Nowe Miasto Pom.".

W tymże wykazie okręgu Stanisławowskiego w poz. 2 i 4 punkt 102 zmienia się na p. 100.

§  2.
W części 11 tejże Taryfy towarowej "Postanowienia taryfowe" wprowadza się zmiany następujące:

W p. 9 liczbę "10" zmienia się na "9".

W p. 16 w końcu wiersza trzeciego po słowni "wagonowej" dodaje się: "rubryka b) ", w pozycji zaś k) tegoż p. 16 po słowach: "szlam węglowy mokry" dodaje się słowa: "żużel (lesz) i popiół węglowy" oraz w pozycji m) skreśla się słowa: "i w półfabrykatach".

P. 18 uzupełnia się nowym ustępem c) treści następującej:

"c) przy przesyłkach wagonowych zbiorowych, taryfowanych według najwyższej klasy III-ej, przewoźne oblicza się zawsze, nawet w tych wypadkach, kiedy wagonu zażądano do swego wyłącznego użytku-za wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej jednak: za 3.000 kg. według klasy W, rubryka a), albo najmniej za 5.000 kg. według klasy III, rubryka b)".

W p. 34 w końcu ostatniego ustępu dodaje się zdanie następujące;

"Ten sam sposób obliczenia stosuje się przy przewozie zwrotnego opakowania w wagonach specjalnych prywatnych właścicieli".

W p. 66 wykaz towarów uzupełnia się nazwą: "beczki*) (kuty) żelazne, próżne (z gr. 65)"; w zależności od tego w uwadze, opatrzonej gwiazdką, należy w wierszu drugim po wyrazach "beczek drewnianych" dodać "i żelaznych";

W p. 67 w wierszu 3 po słowach "z czystego jedwabiu" dodaje się "oprócz gazy młynarskiej jedwabnej";

P. 90 otrzymuje brzmienie następujące:

"90. Przewoźne za, próżne wagony prywatnych [właścicieli oblicza się przy przesyłkach zwyczajnych p wysokości 3 jednostek taryfowych od wagonu i kilometra, najmniej 300 jedn. tar. od wagonu."

Rozdział XXIV, zawierający pp. 98 i 99 skreśla się. W zależności od tego rozdziały następna otrzymują numeracje, XXIV i XXV, a punkty - numerację 98, 99 i 100.

"Zdanie: "Stosuje się w obrąbie i t. d." podane w nawiasach pod tytułem rozdziału XXV (nowy XXIV) skreśla się.

W p. 98 (nowym) w ust. F w wierszu czwartym po wyrazie: "Dyrekcji" dodaje się: Warszawskiej i", oraz w II wykazie opłat miejscowych w poz. a) opłaty 450,900 i 30 jednostek taryfowych podwyższa się odpowiednio do 500, 1.000 i 35 jednostek taryfowych.

W p. 99 (nowym) ustęp pierwszy po słowach: "ze zwyżką 25%" uzupełnia się zdaniem:

"Wyjątek stanowią przesyłki węgla i miału węglowego, nadawane na stacjach kolei Piła-Jaworzno II Siersza Wodna-Trzebinia-Skawce, za które przewoźne oblicza się według taryf wyjątkowych bez i zwyżki".

W wykazie kolei okręgu Lwowskiego w tymże p. 99 (nowym) skreśla się linję "Lwów-Bełżec". I"

P. 100 (nowy) uzupełnia się nowym ustępem treści następującej:

"Na kolei Chełmża-Mełno okręgu Gdańskiego wszystkie opłaty przewozowe, podane w częściach III, IV i V taryfy niniejszej, pobiera się z podwyższeniem o 100%."

W "Wykazie opłat dodatkowych" wprowadza się. zmiany następujące:

W p. 13 "Opłaty za zawiadomienie i t. d." opłata za zawiadomienie telefoniczne podnosi się w 10 na 20 jednostek taryfowych.

§  3.
W części III "nomenklatura i klasyfikacja towarów" wprowadza się zmiany i uzupełnia następujące:

W gr. 5 poz. c) uzupełnia się w końcu nazwą: "korzenie ryżowe".

W gr. 14. "Otręby i t. d." poz. b) uzupełnia się nazwą "i kiełki słodowe".

W gr, 22 "Zwierzęta i t. d." opłaty jednostkowe podwyższa się w sposób następujący: "zamiast 80, 60, 40, 30, 20, 15 i 10 jedn. tar. należy pobierać 100, 80, 60, 40, 30, 20 i 15. Opłaty stacyjne podwyższa się z 600, 60 i 30 jedn. tar. odpowiednio na 1000, 100 i 50 jedn. tar.

W gr, 25 "Ryby i t. cl." uwagę 1) i w gr. 27 "Nabiał" uwagę 3) uzupełnia się zdaniem: "Przy przewozie przesyłki na żądanie nadawcy wyrażone w liście przewozowym pociągiem osobowym przewoźne oblicza się z podwyższeniem o 50%."

W gr. 40 "Wyroby z kości" w poz. c) po słowach "kości palone" dodaje się w nawiasach: "(węgiel kostny, spodjum) ".

W gr. 41 "Materjały drzewne" w poz. m) (Dz. U. R. P. z 1924 r. № 18, poz. 184) klasę taryfy wagonowej zmienia się z VII na VIII.

W gr. 42 "Drzewo i t. d." poz. c) uzupełnia się nazwą "miotły",

W gr. 46 "Papier i t. d." w pozycji a) po wyrazie "Papier" dodaje się nazwę "bibułka", w pozycji zaś f) tejże grupy po wyrazach "Bibułka papierosowa" dodaje się "w bloczkach i książeczkach."

W gr. 47 "Węgiel i t. d." w poz. b) po wyrazie "mokry" dodaje się "oraz żużel (Jesz) i popiół węglowy"; te samo słowa dodaje się w uwadze 1) do gr. 47 po słowach: "szlam węglowy".

W gr. 54 "Azbest" poz. a) uzupełnia się nazwą: "oraz resztki wyrobów azbestowych w okruchach, odłamach i t. p."

W gr. 55 "Kamienie" poz. c) uzupełnia się nazwą: "wapień boraksowy".

W gr. 61 "Cement i t. d." w końcu tytułu dodaje się odsyłacz **). a w pozycji b) w wierszu 1-m skreśla się wyraz "dachówki".

W gr. 63. Żelazo i t. d." w uwadze 1) skreśla się słowa: "i w półfabrykatach".

W gr. 65 "Maszyny i t. d." poz. f) uzupełnia się zdaniem: "oraz wszelkie inne maszyny, osobno niewymienione".

W gr. 70 "Pierwiastki chemiczne i t. d," w poz. a) skreśla się nazwę "kwas siarkawy" i przenosi się ją do poz. b) po wyrazie:, (siarczany)".

W gr. 77 "Klej i t. d." w tytule grupy po słowie: "Klej" dodaję się słowo: "żelatyna".

W gr. 91 "Hafty i t. d." w uwadze 4 (Dz. U. R. P. z 1924 r. № 18, p. 184) po wyrazach "z czystego jedwabiu" dodaje się: "oprócz gazy młynarskiej jedwabnej".

§  4.
Część IV "Tablice opłat przewozowych" otrzymuje brzmienie według załącznika 1-go do niniejszego rozporządzenia.
§  5.
W części V "Taryfy wyjątkowe" (Dz. U. R. P. z 1924 r. № 18, poz. 184) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

Taryfa wyjątkowa № 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"TARYFA WYJĄTKOWA № 3.

Na przewóz materjałów drzewnych (z gr. 41).

1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj do wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe materjałów drzewnych, wymienionych w poz. a) do h) grupy 41 Nomenklatury, oblicza się według klasy B tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych.

3. Warunki stosowania. W liście przewozowym nadawca powinien zamieścić określenie: "do zużycia wewnątrz Państwa Polskiego", albo też: "do dalszego przewozu wodą."

W taryfie wyjątkowej № 4 na przewóz kamieni surowych, łupanych i t. d. w p. 2 "Opłaty" ostatnie słowa "według klasy X" zmienia się na "według klasy E tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych".

W tar. wyjątkowej № 5 na przewóz cegły schemat taryfowy zmienia się w sposób następujący:

"za odległość od 1 do 200 km. według kl. IX,
" " od 201 do 300 km. według opłaty jednakowej 70 jedn. tar. za 100 kg.,
za odległość powyżej 300 km. według klasy E tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych."

Zamiast tar. wyj. № 6 wprowadza się następujące taryfy wyjątkowe:

"TARYFA WYJĄTKOWA № 6-a.

Na przewóz węgla kamiennego i brunatnego

(z gr. 47).

1. Obszar ważności:

a) dla przesyłek węgla kamiennego - od stacyj Brzeszcze, Jaworzno, Krzeszowice, Libiąż, Siersza Wodna, Szczakowa, Szyb Sobieski i Trzebinia do stacyj kolei okręgu Krakowskiego, Lwowskiego i Stanisławowskiego;

b) dla przesyłek węgla brunatnego - od stacyj, przy których znajdują się krajowe kopalnie węgla brunatnego do wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według klasy A tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych. W komunikacji bezpośredniej pomiędzy stacjami Jaworzno, Siersza Wodna i Szyb Sobieski kolei prywatnych, a stacjami kolei państwowych przewoźne oblicza się za łączną odległość przewozu. Przy załadowaniu węgla do wagonów krytych i przewozie na odległość powyżej 400 km. opłaty powyższe obniża się o 10%.

3. Warunki stosowania. W liście przewozowym nadawca powinien zamieścić określenie "do zużycia wewnątrz Państwa Polskiego".

"TARYFA WYJĄTKOWA № 6-b.

Na przewóz węgla kamiennego i brykietów węglowych (z gr. 47).

1. Obszar ważności. Od wszystkich ładowni, względnie stacyj kopalnianych krajowych do wszystkich stacyj kolei polskich z wyjątkiem relacyj, dla których obowiązują tar. wyj. № 6-a.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według klasy B tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych. Za przesyłki węgla, 1 nadawane na stacjach Jaworzno, Siersza - Wodna i Szyb Sobieski, przewoźne oblicza się za łączną odległość kolei państwowych i prywatnych. Przy załadowaniu węgla do wagonów krytych i przewozie na odległość powyżej 400 km. opłaty powyższe obniżał się o 10%.

3. Warunki stosowania. W liście przewozowym nadawca powinien zamieścić określenie: "do 1 zużycia wewnątrz Państwa Polskiego".

TARYFA WYJĄTKOWA Na 6-c.

Na przewóz koksu (z gr. 47).

1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj, przy których znajdują się krajowe koksiarnie lub gazownie do wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według klasy C tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych.

3. Warunki stosowania. W liście przewozowym nadawca powinien zamieścić określenie: "doi zużycia wewnątrz Państwa Polskiego".

TARYFA WYJĄTKOWA Na 6-d.

Na przewóz miału węglowego i koksowego (z gr. 47).

1. Obszar ważności:

a) dla przesyłek miału węglowego od wszystkich 1 ładowni względnie stacyj kopalnianych krajowych - I do wszystkich stacyj kolei polskich;

b) dla przesyłek miału koksowego od wszystkich, stacyj, przy których znajdują się krajowe koksiarnie i lub gazownie do - wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe nowe oblicza się według klasy D tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych. W komunikacji! bezpośredniej pomiędzy stacjami Jaworzno, Siersza 1 Wodna i Szyb Sobieski kolej prywatnych a stacjami] kolei państwowych przewoźne' oblicza się za łączną! odległość przewozu.

3. Warunki stosowania. W liście przewozowym nadawca powinien zamieścić określenie: "doi zużycia wewnątrz Państwa Polskiego". Nadawcą może być tylko krajowa kopalnia węgla, względnie koksiarnie lub gazownie. Grubość ziaren miału nie] może przekraczać 15 mm, co nadawca powinien! stwierdzić w liście przewozowym".

W tar. wyj. № 8 na przewóz rumowiska budowlanego dodaje się w tytule taryfy: "i popiołu węglowego (z gr. 47)", a w wierszu drugim słowa: "klasy X" zmienia się na "według klasy E tablicy, opłat przewozowych do taryf wyjątkowych".

W tar. wyj. № 10 na przewóz siana podany schemat taryfowy zmienia się w sposób następujący:

za odległość od 1 do 200 km.-według kl. VIII,
" " " 201 " 300 km.-według jednakowej opłaty 90 jedn. tar. za 100 kg.
za odległość powyżej 300 km.-według klasy IX.

W tar. wyj. № 12 na przewóz nawozów sztucznych w p. 2 "Opłaty" skreśla się wyrazy "pół - i".

W taryfie wyjątkowej № 15 na przewóz przetworów naftowych w p. 1 "Obszar ważności" po słowach "Ligota Pszczyńska" włącza się stacje: "Lwów-Podzamcze, Nadworna". Pozatem w tabelce w rubryce trzeciej obok słów "z Ustrzyk" dodaje się: "i ze Lwowa Podzamcza."

Wprowadza się nowe taryfy wyjątkowe № 17 i № 18:

"TARYFA WYJĄTKOWA № 17.

Na przewóz węgla drzewnego (z gr. 44).

1. Obszar ważności. Od stacji Hajnówka do stacji Szydłowiec.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według klasy IX rubryka b) bezwzględu na ładowność wagonu.

TARYFA WYJĄTKOWA № 18.

(Obowiązuje do dnia 30 czerwca 1924 r.).

Na przewóz rudy żelaznej i manganowej (z gr. 48).

1. Obszar ważności. Od stacji Zdołbunów do stacji Chebzie, Hajduki Wielkie, Królewska Huta, Siemianowice i Bytom Nowy.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według opłaty 110 jednostek taryfowych za 100 kg."

W tar. wyj. 1 na wywóz wyrobów z żelaza i t. d. przytoczony w p. 2-m schemat opłat taryfowych zmienia się w sposób następujący:

"za odległość od 1 do 200 km. według klasy
" " od 201 do 300 km. według jednakowej opłaty 198 jednostek taryfowych za 100 kg.
za odległość powyżej 300 km. według klasy VI".

P. 3. "Warunki stosowania" tejże tar. wyj. 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być dowiezione do stacji nadania drogą kołową lub bocznicą prywatną i nadawane do przewozu za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej; przy przesyłkach do stacyj Zemgale, Niegoriełoje, Szepietówka i Wołoczyska stosuje się listy przewozowe wewnętrzne.

Przy przesyłkach do Gdańska przewoźne oblicza się początkowo według klas normalnych za całą odległość przewozu i dopiero po złożeniu Dyrekcji Gdańskiej w terminie 4-miesięcznym dowodu o dokonanym wywozie zagranicę drogą morską (przez okazanie konosamentu na dalszy transport morski), przy jednoczesnem przedłożeniu pierwotnego listu przewozowego, będzie zwracana różnica opłat pomiędzy opłatą pobraną według taryf normalnych, a należną według taryfy wyjątkowej."

W tar. wyj. 11 na wywóz wyrobów ze szkła i t. d. w p. 1 "Obszar ważności" stacje "Śniatyn Załucze i Turmont" zmienia się na "wszystkich stacyj granicznych", a p. 3 "Warunki stosowania" otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być dowiezione do stacji nadania drogą kołową lub bocznicą prywatną. Stacją nadania nie może być stacja graniczna. Przesyłki powinny być nadawane za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej; przy przesyłkach do stacyj Zemgale, Niegoriełoje, Szepietówka i Wołoczyska stosuje się listy przewozowe wewnętrzne.

Przy przesyłkach do Gdańska przewoźne oblicza się początkowo według klas normalnych za całą odległość przewozu i dopiero po złożeniu Dyrekcji Gdańskiej w terminie 4-miesięcznym dowodu o dokonanym wywozie zagranicę drogą morską (przez okazanie konosamentu na dalszy transport morski), przy jednoczesnem przedłożeniu pierwotnego listu przewozowego, będzie zwracana różnica opłat pomiędzy opłatą pobraną według taryf normalnych, a należną według taryfy wyjątkowej."

W tar. wyj. V na wywóz przetworów naftowych w p. 2 "Opłaty" w wykazie stacyj po słowach: "Ligota Pszczyńska" włącza się stacje "Lwów Podzamcze, Nadworna". Pozatem w ust. 1) i 2) po słowach "z Ustrzyk" dodaje się "i ze Lwowa Podzamcza" W p. zaś 3 "Warunki stosowania" ustęp pierwszy otrzymuje brzmienie następujące:

"(1). Przesyłki powinny być nadawane za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej; przy przesyłkach do stacyj Zemgale, Niegoriełoje, Szepietówka i Wołoczyska stosuje się listy przewozowe wewnętrzne."

W ustępie drugim tychże "Warunków stosowania" skreśla się pierwsze sześć wierszy, które otrzymują brzmienie następujące:

"(2). Przy przesyłkach do Gdańska i Gdyni przewoźne oblicza się według klas normalnych za całą odległość przewozu i dopiero po złożeniu dowodu o dokonanym wywozie przesyłki zagranicę (przez okazanie konosamentu, oryginału lub ...".

W ustępie trzecim skreśla się pierwsze słowna, aż do słów "do Gdańska i Gdyni" włącznie. Pozatem po słowach: "O ile przesyłki do Gdańska" dodaje się słowa: "i Gdyni", po słowach zaś: "danej rafinerji w Gdańsku" dodaje się słowa: "lub Gdyni" oraz w p. b) tegoż ust. (3) po słowach: "taryfy do Gdańska" dodaje się słowa: "lub Gdyni".

W końcu tegoż ustępu trzeciego dodaje się uwagę następującą:

"Uwaga. Taryfa wyjątkowa V ma zastosowanie również przy wywozie przetworów naftowych do Gdańska lub przez Gdańsk drogą kolejowo-rzeczną na warunkach następujących: za przesyłki przetworów naftowych, adresowane do wolnych składów naftowych w Warszawie, pozostających pod dozorem władz skarbowych i przydzielonych do odnośnej stacji kolejowej, a oznaczone w listach przewozowych "dla dalszego przewozu Wisłą do Gdańska" przewoźne oblicza się za odległość przewozu od rafinerji do Warszawy na zasadach, podanych w p. 2-m "Opłaty", o ile przesyłki te będą adresowane do organizacji sprzedaży przetworów danej rafinerji w Gdańsku, która złoży Ministerstwu Kolei Żelaznych deklarację, przewidzianą w ust. 3-m p. 3-go niniejszej taryfy wyjątkowej V".

Tablica stacyjna do taryfy wyjątkowej V otrzymuje brzmienie następujące:

TABLICA STACYJNA DO TARYFY WYJĄTKOWEJ V*).

Opłaty podane w kolumnach a stosuje się do przewozu i: benzyny, gazoliny, wazeliny, parafiny i świec parafinowych;
" " " " b " " " " nafty oczyszczonej, olejów smarowych, smarów, oraz oleju parafinowego;
" " " " c " " " " olejów: gazowego, motorowego.! solarowego, ropału niskoprocentowego, mieszanki opałowej, smół naftowych: asfaltu, gudronu i mazutu oraz koksu naftowego.
Do stacji Gdańsk (Danzlg), Kaiserhafen, Lege Tor, Neufahrwasser Freibezirk, Zollinland, Neuahrwasser Weichselbahnhof.Olivaer Tor-loco i Gdynia - loco Gdańsk (Danzig) i Gdynia przy udowodnionym wywozie za granicę celna. Granica pod: Chorzowem w kierunku Beuthen Hbf., Makoszówami, Orzegowem w kierunku Borsigwerk. Przyszowicami, Rudą Śląską, Wolfgangiem Granica pod Cieszynem Granica pod Lasocicami Granica pod Zbąszyniem Granica pod Zebrzydowicami *>

Zemgalc

A b c * A b c a b c a b c A b c a b c a b c a b c
Od stacji V Opłaty w jednostkach taryfowych za 100 kilogramów
Drohobycz*) 965 830 690 389 297 235 216 183 165 222 193 165 368 285 225 389 306 237 222 187 164 505 374 291
Dziedzice 633 513 426 276 184 122 103 70 53 104 80 52 255 172 112 276 193 124 76 68 51 392 261 178
Gorlice 767 621 516 316 224 162 143 110 93 149 120 92 295 212 152 316 233 164 149 114 91 432 301 218
Iwonicz 794 642 534 330 238 176 157 124 107 163 134 106 309 226 166 330 247 178 163 128 105 446 315 235
Jasio 758 614 510 323 231 169 150 117 100 156 127 99 302 219 159 323 240 171 156 121 98 439 308 225
Jedlicze 776 628 522 328 236 174 155 122 105 161 132 104 307 224 164 328 245 176 161 126 103 444 313 230
Kołomyja2) 937 758 630 451 301 218 285 188 140 302 202 148 417 278 202 442 295 214 293 197 144 468 312 226
Krosno 785 635 528 330 238 176 157 124 107 163 134 106 309 226 166 330 247 178 163 128 105 446 315 232
Limanowa 730 589 490 295 203 14T 122 89 72 128 99 71 274 191 131 295 212 143 128 93 70 411 280 197
Ligota Pszczyńska 588 477 396 276 184 122 48 44 33 109 80 52 255 172 112 276 193 124 109 74 51 392 261 178
Stanisławów 892 722 600 429 286 208 265 178 131 276 186 136 395 264 192 421 281 204 268 180 132 446 298 216
Trzebinia 588 477 396 283 191 129 90 67 60 116 87 59 262 179 119 283 200 131 116 81 58 399 268 185
Ustrzyki 867 707 588 354 262 200 181 148 131 187 153 130 333 250 190 354 271 202 187 152 129 470 339 256
Zagórzany 758 614 510 318 226 164 145 112 95 151 122 94 297 214 154 318 235 166 151 116 93 434 303 221

*) Do opłat przewozowych, podanych w tablicy niniejszej, włączone są opłaty stacyjne, które wynoszą za każde 100 kg.-10 jednostek taryfowych. Opłaty przewozowe według niniejszej taryfy stosuje się bez względu na drogę przewozu.

1) Do przesyłek przetworów naftowych, nadawanych w Borysławiu-Tustanowicach, stosuje się opłaty od Drohobycza zwiększone o opłatę za 20 km. według tablicy opłat przewozowych do klas normalnych.

2) Do przesyłek przetworów naftowych, nadawanych w Peczeniżynie Szczepanowskim lub Sopowie, stosuje się opłaty od Kołomyi zwiększone o opłatę za 20 km. według tablicy opłat przewozowych do klas normalnych.

Tar. wyj. VI otrzymuje brzmienie następujące:

"TARYFA WYJĄTKOWA VI.

Na wywóz węgla kamiennego, koksu, brykietów węglowych oraz miału węglowego i koksowego (z gr. 47).

1. Obszar ważności. Od wszystkich ładowni, względnie stacyj kopalnianych krajowych do wszystkich stacyj granicznych, oraz do stacyj na obszarze w. m. Gdańska i do Gdyni.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe węgla kamiennego, koksu i brykietów węglowych oblicza się według klasy B tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych. Za przesyłki węgla, nadawane na stacjach Jaworzno, Siersza Wodna i Szyb Sobieski, przewoźne oblicza się za łączną odległość kolei państwowych i prywatnych. Przy załadowaniu węgla do wagonów krytych i przewozie na odległość powyżej 400 km. opłaty powyższe obniża się o 10%. Przewoźne za przesyłki całowagonowe miału węglowego i koksowego oblicza się według klasy D tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych.

3. Warunki stosowania. Stacją nadania może być tylko stacja kopalniana krajowa. Przesyłki powinny być nadawane za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej; przy przesyłkach do stacyj Zemgale, Niegoriełoje, Szepietówka i Wołoczyska oraz do obszaru w m. Gdańska i do Gdyni stosuje, się listy przewozowe wewnętrzne. Przy przesyłkach miału węglowego i koksowego nadawcą może być tylko krajowa kopalnia węgla, względnie koksiarnia lub gazownia. Grubość ziaren miału nie może przekraczać 15 mm., co nadawca powinien stwierdzić w liście przewozowym".

W tar. wyj. VII na przewóz rudy w p. 3 "Warunki stosowania" w wierszu drugim skreśla się wyraz "żelaznej".

Taryfa wyjątkowa VIII otrzymuje brzmienie następujące:

"TARYFA WYJĄTKOWA VIII.

Na wywóz materjałów drzewnych obrobionych i nieobrobionych (z gr. 41).

1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich do granicy Państwa pod stacjami Kaczory, Drawski Młyn, Zbąszyń, Leszno, Makoszowy i Zebrzydowice oraz do stacyj na obszarze w m. Gdańska i do Gdyni.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe materjałów drzewnych, wymienionych w poz. a) do h) grupy 41 Nomenklatury (Część III taryfy), oblicza się według klasy B tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze w. m. Gdańska.

3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadawane za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej, oprócz przesyłek do obszaru w. m. Gdańska i do Gdyni, przy których stosuje się listy przewozowe wewnętrzne.

Uwaga. Taryfa niniejsza ma zastosowanie również do tranzytowych przewozów drzewa z Rumunji i z Czechosłowacji. W tar. wyj. IX na wywóz ziemniaków w p. 1 "Obszar ważności" słowa "do granicy Państwa pod Turmontem" zmienia się na "do stacji Zemgale" a w p. 3 "Warunki stosowania" pierwsze zdanie zmienia się w sposób następujący: "Obliczenie według p. 2 dokonywa się po udowodnieniu wywozu zagranicę przez jednego nadawcę najmniej 3.000 ton ziemniaków w okresie do 1 czerwca 1924 r."; pozatem w wierszu czwartym po wyrazach "taryfy kl. VIII" dodaje się "za całą odległość przewozu".

W tar. wyj. X na wywóz cementu w p. 1 "Obszar ważności" po słowie "cementownie" dodaje się: "do granicy Państwa pod stacjami Śniatyn Załucze, Jamielnik, Grajewo i Zemgale". W p. 3 "Warunki stosowania" w zdaniu pierwszem po wyrazie "Rumunji" dodaje się: "i Prus Wschodnich", pozatem zdanie to uzupełnia się zdaniem dodatkowem: "przy przesyłkach do st. Zemgale stosuje się listy przewozowe wewnętrzne".

W tar. wyj. XI na wywóz cynku w tytule taryfy po wyrazie: "cynku" dodaje się "i ołowiu", a po wyrazie "cynkowa" wyraz "i ołowiana".

W tar. wyj. XII na tranzytowy przewóz zboża p. 3 "Warunki stosowania" otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Warunki stosowania. Obliczenie według podanej w p. 2-m taryfy zniżonej dokonywa się po udowodnieniu wywozu zagranicę przez jednego nadawcę, a przez wszystkie wymienione wyżej stacje graniczne najmniej:

a) dla zboża i nasion z Rosji i Ukrainy-1.000 wagonów w ciągu okresu miesięcznego (30 dni) lub 3000 wagonów w ciągu okresu trzymiesięcznego (90 dni), i

b) dla zboża i nasion z Rumunji - 150 wagonów w okresie miesięcznym (30 dni) lub 450 wagonów w okresie trzymiesięcznym (90 dni).

W zależności od tego za przewóz pierwotny tranzytowych ładunków zbożowych przewoźne pobiera się na stacji nadania, a przy przewozach do Gdańska - także w Gdańsku, według normalnej taryfy kl. V! za całą odległość przewozu, a 20%-owe potrącenie wypłaca następnie nadawcy ta Dyrekcja kolejowa, w obrębie której znajduje się wejściowa stacja graniczna. Dla otrzymania tej kwoty powinien nadawca złożyć Dyrekcjom kolejowym, w obrębie których znajdują się stacje wywozu zboża zagranicę, dowody, stwierdzające fakt przewozu tej ilości zboża, która niezbędna jest dla danego okresu do uzyska na zniżki (t. j. wtórnika listów przewozowych, względnie listy przewozowe przy należnościach przekazanych). Dyrekcje te, po stwierdzeniu wyjścia odnośnych przesyłek zagranicę i sprawdzeniu, czy każdy nadawca przewiózł wymaganą ilość wagonów zboża, prześlą odnośne dowody Dyrekcjom, w których uiszczono przewoźne, celem wypłacenia nadawcy przypadającej z rachunku kwoty".

W tar. wyj. XIII na tranzytowy przewóz jaj p. 3 "Warunki stosowania" otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Warunki stosowania. Obliczenie według podanej w p. 2-m taryfy zniżonej dokonywa się po udowodnieniu wywozu zagranicę przez jednego nadawcę najmniej 75 wagonów jaj w okresie miesięcznym (30 dni) przez wszystkie wymienione w p. 1, stacje graniczne. W zależności od tego za przewóz pierwotny tranzytowych ładunków jaj przewoźne pobiera się na stacji nadania, a przy przewozach do Gdańska - także w Gdańsku, według normalnej taryfy kl. V za całą odległość przewozu, a 10% potrącenie wypłaca następnie nadawcy ta Dyrekcja kolejowa, w obrębie której znajduje się wejściowa stacja graniczna. Dla otrzymania tej kwoty powinien nadawca złożyć Dyrekcjom kolejowym, w obrębie których znajdują się stać je wywozu jaj zagranicę, dowody, stwierdzające fakt przewozu tej ilości jaj, która niezbędną jest dla danego okresu do uzyskania zniżki (t. j. wtórniki listów przewozowych, względnie listy przewozowe przy należnościach przekazanych). Dyrekcje te, po stwierdzeniu wyjścia odnośnych przesyłek zagranicę i sprawdzeniu czy każdy nadawca przewiózł wymaganą ilość wagonów jaj, prześlą odnośne dowody Dyrekcjom, w których uiszczono przewoźne, celem wypłacenia nadawcy przypadającej z rachunku kwoty".

Wprowadza się następujące nowe taryfy wyjątkowe;

"TARYFA WYJĄTKOWA XIV.

Na tranzytowy przewóz przetworów naftowych (z gr. 49).

1. Obszar ważności. Od granicy Państwa pod Śniatynem Załuczem do granicy Państwa pod Zebrzydowicami.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się:

a) za benzynę, gazolinę, ligroinę, wazelinę i parafinę-według kl. V.

b) za inne przetwory naftowe-według kl. VI.

3. Warunki stosowania. Przewóz powinien - być dokonany za listami przewozowemi bezpośredniej komunikacji rumuńsko-austrjackiej i rumuńsko-czeskosłowackiej tranzytem przez Polskę.

TARYFA WYJĄTKOWA XV.

(obowiązuje do dnia 30 czerwca 1924 r.)

Na wywóz zagranicę zboża w ziarnie i roślin strączkowych (poz. b, c i d z gr. 1) oraz. nasion oleistych i pastewnych (poz. ą i c z gr. 2).

1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich, oprócz stacyj granicznych, do wszystkich stacyj granicznych oraz do Gdańska - Neufahrwasser i Gdyni.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze w. m. Gdańska, według kl. VI. Przy przewozach powyżej 600 km. opłaty powyższe obniża się o 20% z tern, iż opłata zniżona przypadająca za 610 km. rozciąga się wstecz, aż do spotkania z opłatą według kl. VI.

3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadawane za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej; przy przesyłkach do st. Zemgale, Niegoriełoje, Szepietówka i Wołoczyska, stosuje się listy przewozowe wewnętrzne. Stacją nadania nie może być stacja graniczna.

Przy przesyłkach do Gdańska i Gdyni przewoźne oblicza się początkowo według klasy normalnej VI za całą odległość przewozu i dopiero po złożeniu Dyrekcji Gdańskiej w terminie 4-miesięcznym dowodu o dokonanym wywozie zagranicę drogą morską (przez okazanie konosamentu) oraz przedłożeniu pierwotnego listu przewozowego, zwracana będzie różnica opłat pomiędzy taryfą normalną a niniejszą taryfą wyjątkową.

TARYFA WYJĄTKOWA XVI.

Na wywóz kleju i żelatyny (z gr. 77).

1. Obszar ważności. Ze stacji Strzemieszyce i Warszawa do Gdańska.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według klasy III za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze w. m. Gdańska.

Wprowadza się "Tablicę opłat przewozowych do taryf wyjątkowych" w brzmieniu według załącznika II do niniejszego rozporządzenia.

TARYFA WYJĄTKOWA XIX.

Na wywóz węgla kamiennego (z gr. 47) do Rumunji. (Obowiązuje do dnia 1 Czerwca 1924 r.

1. Obszar ważności. Od stacji Chebzie do granicy pod st. Śniatyń Załucze.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według opłaty 130 groszy za 100 kg.

3. Warunki stosowania. Przesyłki, w ilości nie przekraczającej 800 ton, powinny być adresowane do Galacza na imię Królewskiej Marynarki Rumuńskiej (Marine Royale Roumaine)".

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 5 kwietnia 1924 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 2

Część IV.

TABLICE OPŁAT PRZEWOZOWYCH.

1. Opłaty za przewóz towarów*).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

TABLICE OPŁAT PRZEWOZOWYCH DO TARYF WYJĄTKOWYCH
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 marca 1924 r. o rozciągnięciu na przewozy kolejami wąskotorowemi zmian i uzupełnień taryfy towarowej polskich kolei żelaznych (Dz.U.24.30.305) z dniem 5 kwietnia 1924 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 12 maja 1924 r. (Dz.U.24.41.439) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1924 r.

2 Załącznik I:

-zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 marca 1924 r. o rozciągnięciu na przewozy kolejami wąskotorowemi zmian i uzupełnień taryfy towarowej polskich kolei żelaznych (Dz.U.24.30.305) z dniem 5 kwietnia 1924 r.

- zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 1924 r. (Dz.U.24.52.531) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1924 r. o rozciągnięciu na przewozy kolejami wąskotorowemi zmian i uzupełnień taryfy towarowej polskich kolei żelaznych (Dz.U.24.66.649) z dniem 1 sierpnia 1924 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024