Waloryzacja "taksy komisowego", pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 31 grudnia 1923 r.
o waloryzacji "taksy komisowego", pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14 poz. 152) oraz w związku z ustawą z dn. 6 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044) zarządza się w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu co następuje:
§  1. 1
Taksa komisowego, pobieranego przez ajencje celne polskich, kolei państwowych (Dz. U. R. P. r. 1920, № 12 poz. 67, dział b) otrzymuje następujące brzmienie:

"TAKSA KOMISOWEGO

pobieranego przez ajencie celne kolei państwowych za załatwienie formalności celnych, podatkowych i policyjno-sanitarnych, oraz za czynności spedycyjne.

Ajencje celne polskich kolei państwowych pobierają:

A. Za dokonanie odprawy celnej przy przywozie.

§ 1. Od towarów podlegających cłu:

a) przy wysokości cła do fr. 100-3% od sumy cła, lecz nie mniej niż fr. 2 od przesyłki;

b) przy wysokości cła ponad fr. 100 do fr. 1000-fr. 3 od pierwszych 100 fr. + 1% od pozostałej sumy;

c) przy wysokości cła ponad fr. 1000 - fr. 12 od pierwszych fr. 1000 + 1/4 od pozostałej sumy.

Przy obliczaniu komisowego w sposób wyżej wskazany, nie może ono wynosić mniej, niż za taką samą ilość towaru, nie podlegającego opłacie cła (patrz § 2 d).

Za załatwianie formalności celnych z kolekcjami prób, przywożonemi przez ajentów podróżujących (komiwojażerów), za które cło opłaca się warunkowo (deponujej z prawem zwrotu cła w razie wywiezienia towaru zagranicę, pobiera się komisowe według stawek taksy wyżej wymienionej, lecz dwukrotnie zwiększone.

Przy przesyłkach, zawierających towar zbiorowy, do którego urząd celny zastosuje więcej niż 10 pozycji taryfy celnej, komisowe, wymienione w taksie niniejszej, zwiększa się o 25%.

§ 2. Od towarów wolnych od cła:

a) od przesyłek wagonowych węgla kamiennego, koksu i torfu (poz. tar. 79 p. 1, 2 i 3)

od wagonu normalnego fr. 0.75
" " 30-tonowego " 1.50;

b) od przesyłek wagonowych: zboża w ziarnie (poz. tar. 1), ziemniaków (z poz. 5 p. 1 lit. a), soli kuchennej i bydlęcej (poz. 33), nawozów, kości surowych, fosforytów i żużli Thomasa mielonych lub niemielonych (poz. 41 p. 1 i 2), soli stasfurtskiej (z poz. 89), saletry chilijskiej nieoczyszczonej, saletry wapniowej (poz. 103 p. 1 i 3), rudy metalicznej i mineralnej (poz. 138)

od wagonu normalnego fr. 2.50
" " 30-tonowego " 5.00;

c) od przesyłek: włosów i szczeciny (poz. 45 p. 2 i 3), materjałów włóknistych surowych (poz. 179), jedwabiu (poz. 180), wełny, sierści i puchu (poz. 181 p. 1) -

po 15 c. od każdych 100 kg., lecz nie mniej niż fr. 2 od przesyłki;

d) od wszelkich innych towarów, oprócz wyżej wymienionych -

po 10 c. od każdych 100 kg., lecz nie mniej niż fr. 2 od przesyłki.

Od towarów, zadeklarowanych do zwrotu za granicę, komisowe pobiera się według stawek, oznaczonych dla towarów przywozowych.

B. Za dokonanie odprawy celnej przy wywozie.

§ 3. Od towarów, nie podlegających cłu:

1. Od wymagających specjalnych formalności akcyzowych, podatkowych, lub policyjno-sanitarnych:

a) od spirytusu po 5 c. od 100 kg., lecz nie mniej niż fr. 2.50 od przesyłki;

b) od cukru po 4 c. od 100 kg., lecz nie mniej niż fr. 2.50 od przesyłki;

c) od wszelkich innych po 3 c. od 100 kg., lecz nie mniej niż fr. 2.50 od przesyłki.

2. a) od węgla kamiennego, koksu i torfu 50 gr. od wagonu normalnego, 1 zł. od wagonu 30-tonnowego,

b) od kamieni nieobrobionych i nawpół obrobionych, wymienionych w § 66 pun. 1 taryfy celnej, 75 groszy od wagonu normalnego, 1 zł. 50 gr. od wagonu 30-tonnowego".

3. Od wszystkich pozostałych towarów

po 21/2 c. od 100 kg., lecz nie mniej niż fr. 1.50 od przesyłki.

§ 4. Od towarów podlegających cłu:

komisowe pobiera się według stawek dla towarów przywozowych określonych § 1 niniejszej taksy.

C. Za dokonanie odprawy celnej przy przywozie lub wywozie.

§ 5. Od przesyłek towaru żywego, jako to:

bydła, koni, trzody chlewnej, owiec, ptactwa i t. p.

od przesyłki drobnicowej fr. 2
" " wagonowej " 10

§ 6. Od przesyłek zwłok

od przesyłki fr. 10.

§ 7. Od przesyłek opakowania zwrotnego:

a) od wozów meblowych - od sztuki fr. 2;

b) od wszelkiego innego rodzaju opakowania

(beczki, worki i t. p.)

po 3 c. od 100 kg., lecz nie mniej niż fr. 1 od przesyłki.

Cysterny zwrotne i inne wagony specjalne, których odprawa nie wymaga zgłoszenia na piśmie, nie podlegają opłatom, przewidzianym niniejszą taksą.

§ 8. Od bagażu pasażerskiego, odprawionego przez Ajencję w zastępstwie pasażera na dworcach kolejowych

od sztuki 50 c.

Od bagażu pasażerskiego, wysyłanego przy listach przewozowych, komisowe pobiera się podług norm dla ładunków towarowych.

D. Za załatwianie formalności przy przekazywaniu nieoclonych towarów.

§ 9. Od towarów, przekazywanych do innych urzędów celnych Państwa - po 21/2 c. od 100 kg., lecz nie mniej niż fr. 1 - od przesyłki.

§ 10. Od towarów, przewożonych transito przez terytorjum Państwa Polskiego, z wyjątkiem towarów, przewożonych z Prus Wschodnich do reszty Niemiec przez linje polskich kolei państwowych i odwrotnie, pobiera się tytułem zwrotu kosztów nadzorczych i manipulacyjnych

po 11/2 c. od 100 kg., lecz nie mniej niż 50 c. od przesyłki.

E. Za dokonanie czynności spedycyjnych przy, reekspedycji towarów w komunikacji łamanej.

§ 11. Jeżeli przesyłka, która nadeszła loco, stosownie do dyspozycji właściciela podlega wysłaniu w dalszą drogę za jednym lub kilkoma nowemi listami przewozowemi, pobiera się:

a) za reekspedycją przy jednym liście przewozowych, fr. 1,

b) 2a reekspedycję przy kilku listach przewozowych fr. 1.

za pierwszy i po 50 c. za każdy następny list przewozowy.

F. Na pokrycie wydatkom pocztowych (porto).

§ 12. a) od przesyłek przywozowych - równowartość jednego listu poleconego zagranicznego i jednego listu poleconego wewnętrznego;

b) od przesyłek wywozowych, podlegających cłu lub akcyzie - równowartość dwuch listów poleconych wewnętrznych \ i 1 listu zwyczajnego zagranicznego;

c) od przesyłek przekazowych, tranzytowych i pozostałych wywozowych - w wysokości kosztów rzeczywistych.

G. Za przekazanie należności Ajencji Celnej i za inkaso.

§ 13. Przy przekazywaniu należności Ajencji Celnych przez dowody kolejowe do pobrania na stacji docelowej, pobiera się opłatę w wysokości 1/4% od sumy przekazanej.

Taką samą prowizję pobiera się od sum, ściąganych (inkasowanych) przez Ajencję od odbiorcy na zlecenie i korzyść wysyłającego.

Uwagi ogólne.

1. Przez przesyłkę należy rozumieć transport towaru, nadany za jednym listem przewozowym, przy transportach zaś wagonowych - każdy oddzielny wagon towaru.

2. Oprócz należności, przewidzianych taksą niniejszą, zwrotowi kolejom podlegają wszelkie wydatki, uskuteczniane na rachunek właściciela towarów przez Ajencje Celne według ustanowionych taryf i taks, oraz wszelkie inne rzeczywiste koszty, ponieniesione przez koleje żelazne".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Kolei Żelaznych z dnia 13 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 28 poz. 179) i z dnia 20 listopada 1923 r. (Dz. U. R. P. № 119 poz. 967).

1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1924 r. (Dz.U.24.63.624) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 1924 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024