Zabezpieczenie praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 grudnia 1924 r.
o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorium obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, lub liczonych w instytucjach na tem terytorjum. *

Na mocy art. 1 ustęp E punkt 5 i art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze stosują się do tytułów na okaziciela, emitowanych przez instytucje i osoby prawne, które miały siedzibą lub majątek na terytorjum, należącem obecnie do Państwa Polskiego, a wywiezionych z tegoż terytorjum przymusowo lub dobrowolnie przed dniem 30 kwietnia 1921 r. na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, względnie złożonych przed tąż datą i na temże terytorium obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad i w instytucjach państwowych lub prywatnych instytucjach kredytowych, a niezwróconych ich właścicielom lub depozytariuszom.
§  2.
Skarb Państwa Polskiego, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, instytucje i fundacje społeczne, kulturalne, dobroczynne, oświatowe i religijne, kasy emerytalne i przezorności wszelkiego typu, instytucje kredytowe, towarzystwa ubezpieczeniowe i inne osoby prawne, oraz osoby fizyczne, będące właścicielami lub depozytarjuszami tytułów na okaziciela, wymienionych w § 1, które nie zabezpieczyły swych praw do takich tytułów stosownie do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1919 r. o utraconych tytułach na okaziciela (Dz. U. R. P. № 67 poz. 406), mogą żądać zabezpieczenia ich praw do tych tytułów stosownie do przepisów niżej podanych.
§  3.
Celem zabezpieczenia swych praw osoby zainteresowane (§ 2) powinny złożyć w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym w terminie, który będzie ustalony rozporządzeniem Ministra Skarbu, poparte odpowiedniemi dokumentami podanie i wykazy tytułów ze wskazaniem rodzaju, wartości nominalnej, serji, numerów i ilości tytułów.

Główny Urząd Likwidacyjny ma prawo żądać od osoby zainteresowanej przedstawienia wszelkich ksiąg, rachunków i innych dokumentów w celu sprawdzenia prawdziwości i ścisłości danych, zawartych w złożonych podaniach i wykazach.

§  4.
Prezes Głównego Urzędu Likwidacyjnego, o ile uzna przedstawione dowody ta dostateczne, poweźmie decyzję, wzbraniającą wszelkich wypłat i tranzakcyj z wymienionemi w decyzji tytułami, i nakaże jednorazowe ogłoszenie decyzji i wykazu tytułów, na koszt; osoby zainteresowanej, w Monitorze Polskim. Jednocześnie Główny Urząd Likwidacyjny prześle właściwej instytucji emitującej odpis decyzji powziętej.
§  5.
Instytucja, która tytuł emitowała, winna po otrzymaniu decyzji wymienionej w § 4, wstrzymać wszelkie wypłaty i tranzakcje z zakwestjonowanego tytułu w szczególności wymianę, na nowe złotowe tytuły.
§  6.
Prezes Głównego Urzędu Likwidacyjnego ma prawo zabezpieczyć z urzędu, sposobem przewidzianym w § 4, prawa osób zainteresowanych, wypływające ze złożonych już w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym reklamacyj, o ile uzna je za należycie udowodnione.
§  7.
Tryb unieważnienia tytułów na okaziciela, co do których nastąpiło zabezpieczenie podług przepisów niniejszego rozporządzenia, jako też tryb wydawania wzamian tytułów unieważnionych nowych złotowych tytułów, względnie świadectw zamiennych lub duplikatów, ewentualnie tryb dokonania wypłat z unieważnionych tytułów, będą określone przez osobne przepisy.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze całego Państwa Polskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 30 października 1925 r. termin do składania w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym podań przez osoby zainteresowane, w celu zabezpieczenia praw do tytułów, przewidzianych w nin. rozporządzeniu do dnia 1 listopada 1925 r. przedłuża się do dnia 1 lipca 1926 r. Zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 28 października 1925 r. (Dz.U.25.110.789).

Z dniem 1 lipca 1926 r. termin do składania w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym podań przez osoby zainteresowane, w celu zabezpieczenia praw do tytułów, przewidzianych w nin. rozporządzeniu do dnia 1 lipca 1926 r. przedłuża się do dnia 1 stycznia 1927 r. Zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1926 r. (Dz.U.26.63.378).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.115.1032

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zabezpieczenie praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.
Data aktu: 27/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 31/12/1924