Zwolnienie od podatków i opłat publicznych, państwowych i samorządowych osób, korzystających z prawa eksterytorjalności, oraz szefów zawodowych przedstawicielstw konsularnych państw obcych w Polsce.

USTAWA
z dnia 3 grudnia 1924 r.
o zwolnieniu od podatków i opłat publicznych, państwowych i samorządowych osób, korzystających z prawa eksterytorjalności, oraz szefów zawodowych przedstawicielstw konsularnych państw obcych w Polsce.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:
Art.  1.

Nie naruszając postanowień odrębnych ustaw i umów międzypaństwowych oraz z zastrzeżeniem wzajemności, zwalnia się od przypadających podatków oraz opłat publicznych, państwowych i samorządowych:

1)
Państwa obce odnośnie do ich majątku nieruchomego i ruchomego, znajdującego się na obszarze Państwa Polskiego i służącego wyłącznie dla celów urzędowania ich przedstawicielstw dyplomatycznych, akredytowanych przy Rządzie Polskim lub ich przedstawicielstw konsularnych, dopuszczonych do urzędowania w Polsce, jako też odnośnie do wszelkich czynności, związanych z urzędowaniem tychże.

O ile chodzi o opłatą stemplową od umowy o przeniesienie własności, kontrahent drugi, jeśli nie jest zwolniony na mocy innego przepisu prawnego, obowiązany jest uiścić połowę opłaty.

2)
Szefów oraz funkcjonarjuszów, wchodzących w skład akredytowanych przy Rządzie Polskim przedstawicielstw dyplomatycznych obcych państw i prowadzących z niemi wspólne gospodarstwo członków ich rodzin, o ile wymienieni są obywatelami państwa wysyłającego i należą do uznanego personelu eksterytorjalnego danego przedstawicielstwa dyplomatycznego, odnośnie do:
a)
majątku ruchomego, w szczególności uposażeń służbowych i innych dochodów, związanych ze stanowiskiem służbowem, oraz wszelkich dochodów, pochodzących ze źródeł, pozostających poza granicami Państwa Polskiego;
b)
lokali, zajętych wyłącznie na ich mieszkanie w obrębie Państwa Polskiego oraz służby osobistej, zajętej w tych lokalach;
c)
urzędowych poświadczeń wydarzeń, zaszłych w ich stanie osobistym.

Powyższe zwolnienia stosowane będą analogicznie do szefów zawodowych przedstawicielstw konsularnych państw obcych w Polsce, którzy są obywatelami państwa wysyłającego.

Art.  2.

Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych może stosować postanowienia art. 1 do zagranicznych misyj i ich personelu, działających przejściowo w Polsce.

Art.  3. 1

Upoważnia się Ministra Skarbu do wydawania W porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych rozporządzeń, regulujących sprawę zwolnienia od opłat celnych przedmiotów, przeznaczonych dla osób, korzystających 2 prawa eksterytorjalności, jak również przeznaczonych do użytku służbowego przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych, misyj zagranicznych oraz obcych zawodowych urzędów konsularnych

Art.  4.

Wykonanie niniejszej ustawy należy do Ministra Skarbu.

Art.  5.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 3 marca 1926 r. (Dz.U.26.30.183) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 marca 1926 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.112.993

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zwolnienie od podatków i opłat publicznych, państwowych i samorządowych osób, korzystających z prawa eksterytorjalności, oraz szefów zawodowych przedstawicielstw konsularnych państw obcych w Polsce.
Data aktu: 03/12/1924
Data ogłoszenia: 24/12/1924
Data wejścia w życie: 24/12/1924