Wyrób i sprzedaż środków, przeznaczonych do trucia szczurów, myszy, owadów, pasorzytów zwierzęcych i t.p.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I MINISTRA PRZEMYŚLU I HANDLU
z dnia 16 listopada 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych o wyrobie i sprzedaży środków, przeznaczonych do trucia szczurów, myszy, owadów, pasorzytów zwierzęcych i t. p.

Na mocy p. 24 art. 2 i art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63 poz. 371), art. 21 ros. ustawy lekarskiej (ros. zbiór praw t. XIII, wyd. 1905 r.), p. 14 art. 5 austr. ustawy z dnia 5 lutego 1907 r. o zmianie i uzupełnieniu ordynacji przemysłowej (Dz. U. P. z 1907 r. № 26) oraz art. 34 niemieckiej ustawy przemysłowej, zarządza się co następuje:
§  1.
Środki, przeznaczone do trucia szczurów, myszy, owadów, pasorzytów zwierzęcych i t. p., mogą być wyrabiane i wprowadzane do obrotu nieinaczej, jak za uprzedniem zezwoleniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia).

Zezwolenia na środki, przeznaczone do tępienia pasorzytów żyjących na zwierzętach, będą udzielane w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  2.
Celem uzyskania zezwolenia należy wnieść do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia) należycie ostemplowane podanie.

Do podania należy dołączyć:

a)
dwie próbki środka w takiem opakowaniu, w jakiem wytwórca zamierza wypuścić go do sprzedaży, oraz po dwa egzemplarze projektów etykiet i sposobu użycia;
b)
dokładny skład środka;
c)
opłatą za analizą w wysokości, ustanowionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu.
§  3.
Środki, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia, winny być zaopatrzone w etykietą. Na etykiecie mają być podane:
a)
nazwa preparatu;
b)
firma wytwórcza i jej adres;
c)
dokładny sposób użycia w brzmieniu, zatwierdzonem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Generalną Dyrekcją Służby Zdrowia);
d)
numer regestru.

Środki, zawierające składniki szkodliwe dla ludzi lub zwierząt domowych, na opakowaniu winny posiadać wyraźny napis czarny na czerwonym tle: "Ostrożnie. Trucizna" i rysunek trupiej głowy z dwoma skrzyżowanemi piszczelami.

§  4.
Środki, wymienione w § 1, a zawierające składniki szkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych, mogą być wyrabiane jedynie w aptekach oraz w zakładach, posiadających koncesją na wyrób środków trujących.

Detaliczna sprzedaż tych środków z reguły jest dozwolona tylko aptekom i drogerjom, a na mocy osobnego zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia) również osobom, trudniącym się zawodowo tępieniem szkodników, lub instytucjom, których działalność tego wymaga. Zezwolenia te, o ile dotyczą tępienia pasorzytów żyjących na zwierzętach, będą udzielane w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Przechowywanie i sprzedaż tych środków winny odbywać się zgodnie z obowiązującemi w poszczególnych dzielnicach przepisami o handlu truciznami.

§  5.
Środki, wymienione w § 1, o ile zawierają arsen, winny być zabarwione zieloną farbą anilinową, łatwo rozpuszczalną w wodzie.

Środki, zawierające węglan barowy, winny być zabarwione takąż farbą czerwonego koloru.

§  6.
Papier arszenikalny do tępienia much może być wyrabiany i sprzedawany w zakładach, wymienionych w § 4 niniejszego rozporządzenia, w czworokątnych arkuszach o wymiarze 12 X 12 cm. lub w krążkach o średnicy 13,5 cm., posiadających na obu stronach rysunek trupiej głowy z dwoma skrzyżowanemi piszczelami i napis "trucizna" oraz nazwą firmy wytwarzającej, wykonane wyraźnym i trwałym czarnym drukiem. Każdy arkusz lub krążek papieru arszenikalnego nie może zawierać więcej niż 0.01 bezwodnika kwasu arsenawego (As2 O3) i winien być nasycony odwarem kwassji lub roztworem wyciągu kwassjowego.

Papier arszenikalny nie może być sprzedawany bez dokładnego opakowania. Na opakowaniu winien być umieszczony wyraźny i trwały napis: "Trucizna" Papier arszenikalny", oraz oznaczoną firma sprzedającego detalisty.

§  7.
Strychnina może być używana jedynie do zatruwania zboża, przeznaczonego do tępienia szczurów i myszy; zboża takie zawierać może co najmniej 0.5% azotanu strychniny i winno być zabarwione trwałą ciemno-czerwoną farba. Przyrządzanie i sprzedaż zboża zatrutego strychniną, są dozwolone wyłącznie aptekom. Preparat ten może być-sprzedawany tylko do trucia szczurów i myszy wyłącznie przez zarządzającego apteką za pokwitowaniem, opatrzonem podpisam kupującego, z oznaczeniem daty, ilości nabytej trucizny oraz deklaracji, że za możliwe złe skutki, wynikłe z nienależytego użycia trucizny lub nieostrożnego obchodzenia się z nią kupujący przyjmuje na siebie odpowiedzialność. Pokwitowanie to winno być przechowywane w przeciągu roku. O ile kupujący nie jest znany sprzedającemu, trucizna ta można być sprzedana nieinaczej, jak na podstawie zaświadczenia miejscowej władzy policyjnej, że kupującemu trucizna ta może być powierzona.
§  8.
Pozwolenia, udzielone na mocy § 1, mogą być cofnięte, jeżeli zostanie stwierdzonem, że skład wprowadzonego do obrotu środka nie odpowiada składowi, podanemu przez wytwórcę przy ubieganiu się o pozwolenie na wyrób, lub jeżeli po wprowadzeniu go do obrotu wytwórca nie przestrzega przepisów niniejszego pozwolenia lub też jeżeli wycofanie go z obrotu będzie konieczne ze względów zdrowotności publicznej.
§  9.
Pozwolenia na wyrób i obrót w Państwie Polskiem środków, wymienionych w § 1, udzielone przez b. Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Generalną Dyrekcję Służby Zdrowia) przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują moc obowiązującą, pod warunkiem jednak, że przed dniem 31 grudnia 1924 r. zostaną złożone w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia) do zaregestrowania. Wszystkie niezaregestrowane do tego terminu pozwolenia unieważnia się.

Do podania, przy którem mają być składane poprzednie pozwolenia, celem zaregestrowania ich, należy dołączyć:

a)
dwie próbki środka w takiem opakowaniu, w jakiem środek znajduje się w obrocie,
b)
dwa egzemplarze etykiet i wszelkich załączników,
c)
dokładny skład środka.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie przestają obowiązywać wszystkie poprzednie rozporządzenia, dotyczące spraw, unormowanych niniejszemi przepisami.

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. № 105, poz. 955 w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Przemyślu i Handlu z d. 16 listopada 1924 r., wydanem w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych o wyrobie i sprzedaży środków, przeznaczonych do trucia szczurów, myszy, owadów, pasożytów zwierzęcych, i t. p., w § 7, wierszu trzecim zamiast: "co najmniej 0,5%", winno być: "co najwyżej 0,5%".

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.105.955

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyrób i sprzedaż środków, przeznaczonych do trucia szczurów, myszy, owadów, pasorzytów zwierzęcych i t.p.
Data aktu: 16/11/1924
Data ogłoszenia: 10/12/1924
Data wejścia w życie: 10/12/1924