Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1923 r. w przedmiocie podwyższenia podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 22 września 1923 r.
w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1923 r. w przedmiocie podwyższenia podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej.

Na zasadzie § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 20 września 1923 r. o podwyższeniu podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej (Dz. U. R. P. № 96, poz. 764) zarządza się co następuje:
§  1.
Podatkowi od zużycia wymienionemu w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 20 września 1923 r. (Dz. U. R. P. № 96, poz. 764) podlegają wszelkie przetwory ropy naftowej tak krajowe jak i zagraniczne, wymienione w tymże § 1 uzyskane przez rafinowanie względnie oczyszczenie ropy naftowej, z wyjątkiem odpadków po procesie rafinacyjnym jak np. kwasy naftynowe, kwas siarkowy i t. d.
§  2.
Przedsiębiorstwa, przerabiające opodatkowane już półprodukty ropy naftowej jak np. ropał i t. p. na przetwory dalsze, podlegające wyższemu podatkowi od zużycia, opłacają podatek od uzyskanych przetworów końcowych w wysokości wymienionej w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów po potrąceniu jednak z niego opłaconego już podatku od półproduktów.
§  3.
Warunki opustu podatku od zużycia oleju mineralnego przeznaczonego na cele, przewidziane w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 20 września 1923 r. unormowane są przepisami, zawartemi w osobnej instrukcji.
§  4.
Oleje mineralne wymienione w § 1 roz- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1923 r. przeznaczone na wywóz za granicą Rzeczypospolitej lub na obszar w. m. Gdańska zwalnia się, aż do odwołania z wyjątkiem ropału (mazutu) (§ 1 lit d. rozporządzenia Rady Ministrów) od opłaty podatku od zużycia przewidzianego w powyższym § 1 przy zachowaniu dotychczas obowiązujących przepisów o wywozie przetworów ropy naftowej za granicę Rzeczypospolitej, względnie o przekazywanie ich na obszar w. m. Gdańska.

Ropał (mazut) przeznaczony na wywóz za granicę podlega podatkowi od zużycia w pełnej wysokości.

§  5.
Dodatkowemu podatkowi od zużycia przewidzianemu w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów podlegają:
a)
oleje mineralne o gęstości do 750° Ar. (benzyna) od 100 kg. po 630.000 mk.
b)
oleje mineralne o gęstości ponad 750° do 865° Ar. (nafta) od 100 kg. po 465.000 mk.
§  6.
Nie podlegają zgłoszeniu, a tem samem i dodatkowemu opodatkowaniu:
1)
zapasy oleju mineralnego do 100 kg. włącznie,
2)
wszelkie zapasy oleju mineralnego znajdujące się w rafinerjach nafty, jakoteż
3)
zapasy tegoż oleju zwolnione od podatku od zużycia, o ile są używane na cele przewidziane w odnośnem rozporządzeniu właściwej władzy skarbowej.
§  7.
Kto zatem posiada w dniu 1 października 1923 r. zapasy oleju mineralnego, wymienione w § 3, powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z d. 20 września 1923 r. w ilości ponad 100 kg. z wyjątkiem zapasów, o których wspomniano w § 6 niniejszego rozporządzenia, obowiązany jest zgłosić je do 5 października:
a)
na obszarze b. zaboru austrjackiego w najbliższym oddzielę kontroli skarbowej.
b)
na obszarze b. zaboru rosyjskiego u inspektora kontroli skarbowe], wreszcie
c)
na obszarze b. zaboru pruskiego w kontroli skarbowej w sposób podany w § 10 niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Zgłoszeniu i dodatkowemu opodatkowaniu podlega cały posiadany zapas oleju mineralnego (§ 5) a nie tylko nadwyżka ponad 100 kg.
§  9.
Przesyłki oleju mineralnego wymienionego w § 5 wysłane z rafinerii nafty przed 1 października 1923 r. i znajdujące się w dniu 1 października 1923 r. jeszcze w transporcie ma odbiorca w ciągu 5 dni po nadejściu do miejsca przeznaczenia zgłosić celem dodatkowego opodatkowania kontroli skarbowej, wymienionej w § 7.
§  10.
Zgłoszenie należy wnosić w trzech równobrzmiących egzemplarzach podając w niem:
a)
wagę (netto) oleju mineralnego, podlegającego dodatkowemu podatkowi w kilogramach,
b)
stopień gęstości (na podstawie zbadania areometrem lub też wedle faktury wystawionej przez rafinerję nafty),
c)
dokładne miejsce przechowania zgłoszonego oleju mineralnego,
d)
imię nazwisko i miejsce zamieszkania posiadacza tegoż oleju.
§  11.
Kontrola skarbowa przyjmuje wniesione zgłoszenie, wciąga je do założonego na ten cel zapisku, oblicza przypadający dodatkowy podatek od zgłoszonego zapasu, wypisuje na wszystkich trzech egzemplarzach bieżący numer zapisku, dzień i miesiąc zgłoszenia zapasu, kwotę przypadającego dodatkowego podatku od zużycia, wreszcie kasę skarbową, w której tenże podatek ma być wpłacony, poczem zwraca jeden egzemplarz zgłaszającemu zapas, drugi egzemplarz przesyła właściwej kasie skarbowej, a trzeci przedkłada do 8 dni po zamknięciu zapisku w drodze służbowej przełożonemu urzędowi akcyz i monopolów (dyrekcji okręgu skarbowego) po uwidocznieniu na nim dokładnej daty i kwoty zapłaconego podatku, celem przedłożenia go izbie skarbowej.
§  12.
Kontrola skarbowa przyjmująca zgłoszenie ma prawo sprawdzić na miejscu, czy szczegóły podane w oznajmieniu zgodne są z prawdą.
§  13.
Przypadający od zapasów dodatkowy podatek od zużycia ma być wpłacony bezpośrednio do właściwej kasy skarbowej do 10, października 1923 r. lub też wpłacony za pośrednictwem P. K. O. na rachunek tejże kasy w tym samym terminie.

Niezapłacony w powyższym terminie dodatkowy podatek od zużycia oleju mineralnego należy ściągnąć w drodze przymusowej i to wraz z kosztami i odsetkami zwłoki przewidzianemi w ustawie z dnia 9 marca 1923 r., (Dz. U. R. P. № 31, poz. 189).

§  14.
Urzędy akcyz i monopolów skarbowych (dyrekcje okręgu skarbowego) uprawnione są do odroczenia na przeciąg 2 miesięcy zapłaty dodatkowego podatku od Zużycia od zgłoszonych zapasów oleju mineralnego w razie okoliczności wyjątkowo na uwzględnienie zasługujących, w tym wypadku jednak zapasy oleju mineralnego muszą być wzięte pod zamknięcie urzędowe, aż od chwili zapłacenia podatku. Częściowe zwalnianie zapasów z pod zamknięcia dopuszczalne jest w miarę zapłaty dodatkowej należności.
§  15.
Kasy skarbowe obowiązane są pobrać dodatkowy podatek od zapasów oleju mineralnego i zarachować go na dobro Ministerstwa Skarbu dział VI § 10 poz. 8.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1923 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.97.773

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1923 r. w przedmiocie podwyższenia podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej.
Data aktu: 22/09/1923
Data ogłoszenia: 29/09/1923
Data wejścia w życie: 01/10/1923