Spis upraw w gospodarstwach rolnych powyżej 50 ha ogólnego obszaru za rok gospodarczy 1922/1923.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 września 1923 r.
w przedmiocie spisu upraw w gospodarstwach rolnych powyżej 50 ha ogólnego obszaru za rok gospodarczy 1922/1923.

Na zasadzie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 2.1 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. № 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. w przedmiocie zmiany ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. № 60, poz. 436) oraz § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 1923 r. (Dz. U. R. P. № 92, poz. 727), oraz § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 1923 r. (№ 92, poz. 730), zarządza się co następuje:
§  1.
Na całym obszarze R. P. w gospodarstwach rolnych ponad 50 ha ogólnego obszaru zarówno stanowiących własność prywatną, jak i publiczną w ciągu miesiąca października będzie przeprowadzony spis upraw na formularzach według załączonego wzoru. Przytym spis dotyczy także gospodarstw, przekazanych do parcelacji, które są jednak w r. 1922/23 zagospodarowane prze:; poprzednich posiadaczy.
§  2.
Jako władze spisowe powołane są starostwa pod nadzorem urzędów wojewódzkich.
§  3.
Urzędy wojewódzkie otrzymane z Głównego Urzędu Statystycznego formularze prześlą do odnośnych starostw, które roześlą je właścicielom, wzgl. dzierżawcom lub kierownikom wszystkich gospodarstw/ ponad 50 ha ogólnego obszaru zgodnie ze wskazówkami Głównego Urzędu Statystycznego.
§  4.
Właściciele (względnie dzierżawcy lub kierownicy) gospodarstw nadeślą Wypełnione kwestjonarjusze najpóźniej do dnia 31 października do starostw. Starostwa po stwierdzeniu, że formularze są wypełnione w należyty sposób i że obejmują wszystkie gospodarstwa wymienionych rozmiarów w powiecie, prześlą najpóźniej do 10-go listopada do Głównego Urzędu Statystycznego wszystkie wypełnione kwestjonarjusze oraz wykaz tych gospodarstw, które formularzy nie wypełniły wraz z uwagami o zarządzeniach, poczynionych przez starostwo, zaś do województwa imienny wykaz gospodarstw, których formularze zostały przesłane do Głównego Urzędu Statystycznego i tych, które formularzy nie wypełniły oraz raport o zarządzeniach poczynionych odnośnie tych ostatnich.
§  5.
W razie niedostarczenia przez właścicieli (względnie dzierżawców lub kierowników) gospodarstw, należycie wypełnionych kwestjonarjuszy do dnia 31-go października, starostwo wysyła na koszt właściciela (względnie dzierżawcy lub kierownika) gospodarstwa, specjalnego urzędnika dla wypełnienia kwestjonarjusza na miejscu.

Kwestionariusze wypełnione w ten sposób, muszą być przesłane do Głównego Urzędu Statystycznego najpóźniej 20 listopada 1923 roku, poczem Starostwo jednocześnie przesyła odpowiedni raport do województwa.

§  6.
Właściciele, względnie dzierżawcy lub kierownicy gospodarstw, którzy uchylają się od wypełnienia nadesłanych im formularzy, lub wypełnią je niezgodnie z prawdą, podlegają karom, przewidzianym w art. 3 ustawy z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. r. 1923 № 60, poz. 436) w przedmiocie zmiany ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Statystyka Upraw w r. 1922/23

Gospodarstwa powyżej 50 ha ogólnego obszaru.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024