Zaprowadzenie wzajemnej wymiany przekazów pocztowych między Polską a Stanami Zjednoczonemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 29 sierpnia 1923 r.
w sprawie zaprowadzenia wzajemnej wymiany przekazów pocztowych miedzy Polską a Stanami Zjednoczonemi Ameryki Północnej.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. №44 poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządzenie ogólne.

Od dnia 1 września 1923 r. wprowadza się wzajemną wymianą przekazów pocztowych miedzy Polską, a Stanami Zjednoczcnemi Ameryki Północnej.

§  2.
Rodzaj przekazów.

Do wymiany dopuszcza się tylko przekazy zwykle; przekazy pośpieszne i telegraficzne są wykluczone.

§  3.
Najwyższa kwota przekazu.

Najwyższa kwota przekazu ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do Polski nie może przekraczać 100 dolarów; kwota zaś przekazu z Polski do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nie może przewyższać ' kwoty, dopuszczonej w wewnętrznym obrocie przekazowym.

Kwoty przekazowe nie mogą zawierać ułamków centa.

§  4.
Opłaty.

Przy nadawaniu przekazu nadawca uiszcza zgóry opłatę, która wynosi od kwoty przekazowej:

a) do 10.000 marek pol. 100 marek pol.
b) " 20.000 " pol. 200 " "
c) za każde dalsze 20.000 marek lub część tychże 100 " "
§  5.
Warunki nadania przekazu.
A.
Ażeby wysiać pieniądze przekazem pocztowym do Stanów Zjednoczonych interesant musi najpierw postarać się o pozwolenia na wywóz marek polskich zagranicę.

Otrzymane pozwolenie musi wysyłający złożyć przy nadawaniu przekazu w urzędzie pocztowym.

Pozwoleń na wywóz marek polskich do wysokości 25.000.000 mkp. udziela Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa i jej oddziały.

Pozwoleń; na wywóz sum wyższych udziela Komisarz dla spraw dewizowych w następujących miejscowościach:

1)
w Warszawie - dla województwa Warszawskiego, Lubelskiego, Białostockiego, Wołyńskiego i Poleskiego,
2)
w Łodzi - dla województwa Łódzkiego,
3)
w Sosnowcu - dla województwa Kieleckiego,
4)
w Wilnie - dla Ziemi Wileńskiej i woj. Nowogródzkiego,
5)
w Poznaniu - dla województwa Poznańskiego, z wyjątkiem miasta Bydgoszczy oraz powiatów Bydgoskiego i Inowrocławskiego,
6)
w Bydgoszczy - dla województwa Pomorskiego oraz miasta Bydgoszczy i powiatów Bydgoskiego i Inowrocławskiego,
7)
we Lwowie - dla województwa Lwowskiego, Tarnopolskiego i Stanisławowskiego,
8)
w Krakowie - dla województwa Krakowskiego z wyjątkiem miasta Białej,
9)
w Bielsku - dla Cieszyńskiej części województwa Śląskiego oraz miasta Białej,
10)
w Katowicach - dla górnośląskiej części województwa Śląskiego.
B.
Nadawca ma wypełnić krajowy blankiet przekazowy stosownie do nadruku wyraźnie atramentem, albo drukiem lub pismem maszynowem, podając imię, nazwisko, miejsce przeznaczenia oraz mieszkanie odbiorcy; w lewym zaś odcinku po stronie tytułowej swe imię, nazwisko i mieszkanie.

Wypełnianie przekazu ołówkiem, choćby atramentowym nie jest dozwolone.

Kwoty przekazowe muszą być wpisane w miejscach blankietu na to przeznaczonych w markach polskich cyframi i słowami.

Poprawki lub przekreślania kwot nie są dozwolone.

Przy przekazach, adresowanych poste-restante, należy określać uprawnionego do odbioru tak dokładnie, ażeby można go było odróżnić od innych osób tego samego nazwiska.

Adresy skrócone i telegraficzne są wzbronione.

Na lewym odcinku odwrotnej strony blankietu przekazowego nie wolno umieszczać prywatnej korespondencji.

§  6.
Zmiana adresu i wycofanie przekazu.

Nadawca przekazu pocztowego może zażądać jego wycofania lub zmiany adresu na zasadach, przewidzianych dla przesyłek listowych zagranicę, lecz tylko przed podjęciem przez odbiorcę, kwoty przekazanej.

§  7. 1
Sposób przeliczania kwot przekazowych z marek polskich na dolary i centy.

Pocztowy Urząd wymiany Warszawa 1 przelicza nadane do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przekazy w walucie polskiej na dolary i centy według ceny sprzedaży dla małych tranzakcji, oznaczonej w cedule urzędowej giełdy pieniężnej w Warszawie z dnia poprzedniego nadejścia przekazu do Warszawy, o ile zaś przekaz nadejdzie w poniedziałki lub dnie poświąteczne według kursu ostatniego dnia notowań, dodając do giełdowej ceny sprzedaży na ewentualne straty walutowe 1% od ceny giełdowej 1 dolara Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

§  8. 2
Sposób przeliczania kwot przekazowych z dolarów na marki polskie.

Nadeszłe do Polski ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przekazy w dolarach, pocztowy urząd wymiany Warszawa 1 przelicza na walutę polską po cenie kupna dla małych tranzakcji, oznaczone w cedule urzędowej giełdy pieniężnej w Warszawie z dnia nadejścia przekazów do Warszawy, odejmując jednak od giełdowej ceny kupna na ewentualne straty walutowe 1% od ceny giełdowej 1 dolara Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

§  9.
Postępowanie z przekazami nadeszłemi ze Sianów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Po przeliczeniu kwot przekazowych z dolarów na marki polskie, urząd Warszawa 1 na każdy przekaz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wystawiać będzie specjalny przekaz krajowy dla obrotu przekazowego ze Stanami- Zjednoczonemi w markach polskich. Pocztowe urzędy przeznaczenia w Polsce będą takie przekazy wypłacać adresatom również w markach polskich.

Postępowanie z temi przekazami jest takie same jak z przekazami krajowemi.

Kwoty fenigowe "z braku monety zdawkowej nie będą uwzględniane przy wypłacie,

§  10.
Czasokres ważności przekazów.

Przekazy są ważne w ciągu dwunastu miesięcy, następujących po miesiącu nadania.

§  11.
Reklamacje.

Nadawca, ewentualnie odbiorca przekazu może wnieść pismo wywiadowcze, ażeby dowiedzieć się o wypłacie przekazu. Wnoszenie reklamacji dozwolone jest tylko w ciągu jednego roku, licząc od dnia następującego po wygaśnięciu ważności przekazu.

Po upływie tego terminu odpowiedzialność zarządów za mylną wypłatę ustaje.

Kwoty wpłacone na przekazy pocztowe, których zwrotu nie zażądano w terminach określonych ustawami lub przepisami kraju wpłacenia, przechodzą ostatecznie na własność zarządu, który przekaz zainkasował.

1 § 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1923 r. (Dz.U.23.137.1139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1924 r.
2 § 8 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1923 r. (Dz.U.23.137.1139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1924 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024