Rozporządzenie w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 roku w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz.U. R.P. No 58, poz. 412) zawierające przepisy o komisjach szacunkowych i odwoławczych, tudzież o przedstawicielach płatników.

ROZPORZĄDZENIE
II MINISTRA SKARBU
z dnia 6 lipca 1923 r.
w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412), zawierające przepisy o komisjach szacunkowych i odwoławczych, tudzież o przedstawicielach płatników. *

Na mocy art. 126 ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412) zarządza się co następuje:
Do art. 58 i 60.
§  1.
Ilość komisji szacunkowych i odwoławczych, miejsca ich urzędowania, okręgi terytorjalne, liczbą członków każdej komisji jakoteż przedstawicieli płatników, powoływanych do udziału w lustracji, przedsiębiorstw, podaje tablica, załączona do niniejszego paragrafu.

Do art. 59 i 60.

§  2.
Do przedstawienia list, o których mowa w części drugiej art. 59 i w części drugiej art. 60, powołuje się w roku 1923 następujące instytucje, organizacje i zrzeszenia:

A. W b. dzielnicy rosyjskiej.

1)
Związek Centralny Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów,
2)
Stowarzyszenie Kupców Polskich,
3)
Centrale. Związku Kupców,
4)
Związek Rzemieślników Chrześcijan w Królestwie Polskiem,
5)
Centralny Związek Rzemieślników Żydów w Polsce,
6)
Związek Polskich Stowarzyszeń Spożywców,
7)
Rady Adwokackie,
8)
Izby Lekarskie,
9)
Zrzeszenia Notarjuszów i Pisarzy Hipotecznych.

B. W b. dzielnicy austrjackiej:

1)
Izby handlowe i Przemysłowe,
2)
Stowarzyszenie Kupców Polskich,
3)
Izby Lekarskie,
4)
Izby Adwokackie,
5)
Izby Notarjalne,
6)
Izby Inżynierskie.

C. W b. dzielnicy pruskiej:

1)
Izby Handlowe i Przemysłowe,
2)
Izby Rękodzielnicze (Rzemieślnicze),
3)
Izby Lekarskie,
4)
Izby Adwokackie,
5)
Izby Notarjalne,
6)
izby Inżynierskie.
§  3.
W nieprzekraczalnym terminie do dni piętnastu, licząc od dnia następnego po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia instytucje względnie organizacje i zrzeszenia, wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia, winny złożyć dyrektorom właściwych izb skarbowych listy kandydatów na członków komisji i ich zastępców jako też na przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw w tych okręgach, na które rozciąga się działalność tych instytucji, względnie organizacji i zrzeszeń.

Należy składać oddzielne listy kandydatów na członków każdej komisji odwoławczej i szacunkowej, a oddzielne na przedstawicieli płatników, powoływanych do udziału w lustracji.

§  4.
Po otrzymaniu list (§ 3), dyrektor właściwej izby skarbowej:
a)
mianuje członków komisji szacunkowych i ich zastępców z pośród podanych w listach kandydatów - tudzież wyznacza przedstawicieli urzędów podatków pośrednich (art. 59 ustawy);
b)
powołuje przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw;
c)
stawia wnioski do Ministra Skarbu o zamianowanie członków komisji odwoławczych i ich zastępców zarówno z grona płatników, jak i z pośród urzędników izby skarbowej.

Osobom mianowanym członkami komisji względnie przedstawicielami płatników przesyła dyrektor izby odpowiednie zawiadomienia.

Do art. 61, 63 i 65.

§  5.
Instytucje, wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia przy układaniu list kandydatów, a dyrektorowie izb skarbowych przy mianowaniu, względnie przedstawianiu kandydatów na członków komisji i na ich zastępców winni ściśle przestrzegać zachowania przepisów art. 59, część ostatnia i artykułów 61, 63 i 65 ustawy.

Dyrektorowie izb skarbowych mają wybierać z list kandydatów osoby, zdaniem ich, najbardziej godne zaufania i baczyć na to, aby skład komisji" odpowiadał ustosunkowaniu poszczególnych grup płatników (art. 61 ustawy) w danym okręgu, a temsamem nie był jednostronny i aby żadna poszególna lista nie uzyskała większości w komisji.

Do art. 66.

§  6.
Jeżeli instytucje, oznaczone w § 2 niniejszego rozporządzenia, nie przedstawią list kandydatów w oznaczonym terminie, to dyrektorowie izb skarbowych mianują członków komisji szacunkowych i ich zastępców,- tudzież przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw, oraz podają kandydatów w przedstawianych Ministrowi Skarbu wnioskach według własnego wyboru, z zachowaniem przepisów art. 59 część ostatnia i artykułów 61, 63 i 65 ustawy.

Do art. 62.

§  7. 1
Po upływie pierwszego dwuletniego okresu, czyli lat podatkowych 1923 i 1924 (art. 62, część druga) będą dokonane uzupełniające mianowania. W tym celu instytucje, organizacje i zrzeszenia, pragnące nadal uzyskać prawo do składania list kandydatów na członków komisji szacunkowych i odwoławczych, oraz na przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw, winny najpóźniej do dnia 31 grudnia 1925 r. przedstawić Ministrowi Skarbu zgłoszenia pisemne z dołączeniem statutów, zatwierdzonych przez władze nadzorcze, oraz list swych członków.

W końcu 1924 r. zostaną uskutecznione uzupełniające mianowania członków komisji, ich zastępców i przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

Tabela do § 1.

I.

Okrąg Izby skarbowej w Białymstoku.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

* Z dniem 18 sierpnia 1924 r. nin. rozporządzenie zostaje uzupełnione przez § 10 rozporządzenia z dnia 31 lipca 1924 r. w celu wykonania ustawy z dnia 9 lipca 1924 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej: a) ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłoweg i b) ustawy z dnia 16 lipca 1920 roku o opłacie stemplowej od sprzedaży przedmiotów zbytku na górnośląską część województwa śląskiego (Dz.U.24.71.693).
1 § 7:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 1925 r. w sprawie przedłużenia terminu dla uskutecznienia uzupełniających mianowań członków komisyj szacunkowych i odwoławczych do spraw państwowego podatku przemysłowego, ich zastępców, oraz przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw (Dz.U.25.2.19) z dniem 1 stycznia 1925 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 1925 r. w sprawie przedłużenia terminu dla uskutecznienia uzupełniających mianowań członków komisyj szacunkowych i odwoławczych do spraw państwowego podatku przemysłowego, ich zastępców, oraz przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw (Dz.U.25.65.461) z dniem 1 lipca 1925 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.69.545

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 roku w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz.U. R.P. No 58, poz. 412) zawierające przepisy o komisjach szacunkowych i odwoławczych, tudzież o przedstawicielach płatników.
Data aktu: 06/07/1923
Data ogłoszenia: 19/07/1923
Data wejścia w życie: 19/07/1923