Taryfy pocztowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 5 czerwca 1923 r.
w przedmiocie taryf pocztowych.

Na mocy artykułu 10 ustawy dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanawia się nową stawkę taryfową dla druków do wagi 25 gr. Opłata wynosi 50 mk.
§  2.
Ustanawia się nową stawką taryfową dla próbek towarów do wagi 100 gr. Opłata wynosi 200 mk.
§  3.
Znosi się ważność postanowień punktu 8 wewnętrznej taryfy pocztowej ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dn. 12 marca 1923 w sprawie podwyższenia opłat pocztowych, telegraf, i telefon. (Dz. U. R. P. № 33, poz. 220) i wprowadza nowe opłaty, oparte na przeciętnej wadze egzemplarzy poszczególnych wydawnictw i procentowym stosunku do opłat za druki zwykłe odpowiedniej wagi.

Opłata od każdego egzemplarza czasopisma wynosi:

za czasopismo do wagi 25 gr. 35% opłaty za druki do wagi 25 gr.

za czasopismo do wagi 50 gr. 35% opłaty za druki do wagi 50 gr.

za czasopismo do wagi 100 gr. 25% opłaty za druki do wagi 100 gr.

za czasopismo do wagi 250 gr. 25% opłaty za druki -do wagi 250 gr.

za czasopismo do wagi 500 gr. 25% opłaty za druki do wagi 500 gr.

za czasopismo do wagi 1.000 gr. 25% opłaty za druki do wagi 1.000 gr.

Za czasopisma wychodzące dwa razy dziennie, lecz rozsyłane raz dziennie oblicza się należytość według łącznej wagi obydwu numerów.

Opłaty pocztowe za czasopisma mają być pobierane jak dotychczas zgóry miesięcznie, względnie kwartalnie.

§  4.
Określoną w wewnętrznej taryfie pocztowej kwotą podanej wartości, ponad która pobiera się przy paczkach wartościowych należytość manipulacyjną (punkt 11 b. tejże taryfy) podwyższa się z 50.000 mk. na 100.000 mk.
§  5.
Zniża się szczególna należytość za przekazanie czasopism w razie zmiany mieszkania abonenta w obrębie tej samej miejscowości, o ile nowa dzielnica należy do okręgu doręczeń innego, urzędu pocztowego oraz za przekazanie czasopism w razie zmiany pobytu adresata do miejscowości należących do zamiejscowego okręgu doręczeń tego urzędu lub do okręgu innego urzędu (punkt 12 specjalnych należytości pocztowych w b. dzielnicy pruskiej, ogłoszonych w wewnętrznej taryfie pocztowej) z 250 mk. na 150 mk.
§  6.
Zniża się należytość manipulacyjną przy zamawianiu czasopism za pośrednictwem urzędów pocztowych (punkt 13 a) i h) specjalnych należytości pocztowych w b. dzielnicy pruskiej ogłoszonych w wewnętrznej taryfie pocztowej) z 300 mk. względnie 10 mk. na 150 mk. wzgl. 5 mk.
§  7.
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1923 r. i obowiązuje w całej Rzeczypospolitej 7. wyjątkiem §§ 5 i 6, które obowiązują tylko w województwie poznańskiem i pomorskiem i w górnośląskiej części województwa śląskiego.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024