Ryczałtowanie opłat pocztowych za przesyłki listowe władz i urzędów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 25 maja 1923 r.
w przedmiocie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe władz i urzędów państwowych.

Na mocy art. 10 ustawy z dn. 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44, poz. 31(3) zarządza się co następuje:
§  1.
Opłaty pocztowe za zwykłe i polecone przesyłki listowe a to: listy, kartki, druki, próbki towarowe, papiery handlowe (akta), nadawane w obrocie wewnętrznym przez władze i urzędy państwowe, będą uiszczane ryczałtem.

Opłacie ryczałtowej podlegają również polecone przesyłki listowe, nadawane za zwrotnem poświadczeniem odbioru.

§  2.
Władze i urzędy państwowe nie mogą nadawać za opłatą ryczałtową:
1)
przesyłek listowych do władz i urzędów w tej samej miejscowości,
2)
przesyłek listowych przeznaczonych do zagranicy.
§  3.
Uboczne opłaty pocztowe za przesyłki listowe a mianowicie: za pośpieszne doręczenie, poste restante, opłaty manipulacyjne za ściągnięcie pobrania i t. p. muszą być uiszczane przy nadaniu.
§  4.
Opłacie ryczałtowej nie podlegają przesyłki listowe, przy których władze i urzędy państwowe przerzucają opłatę pocztową na adresatów. Adresat uiszcza wówczas pojedynczą taryfową opłatę pocztową. W razie niedoręczalności takiego pisma zwraca się je nadawcy bez ściągania dopłaty obciążającej pismo.
§  5.
Wysokość rocznego ryczałtu dla poszczególnych władz centralnych ustala corocznie Minister Poczt i Telegrafów na podstawie wyników liczenia przesyłek listowych nadanych przez władze i urzędy państwowe w pewnym przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów określonym czasie.

Ryczałt ten w ciągu roku ulega procentowej zmianie w stosunku do zmiany taryf. Przelew ustalonych dla poszczególnych władz centralnych kwot ryczałtowych na rzecz Ministerstwa Poczt i Telegrafów przeprowadzą właściwe w władze centralne.

§  6.
Przesyłki listowe, nadawane za opłatą ryczałtową winny być zaopatrzone w nagłówku strony adresowej nazwą nadającej władzy lub urzędu - w brzmieniu ustalonem przez władzę centralną, liczbą porządkową protokułu czynności i odciskiem pieczęci urzędowej oraz u dołu napisem: "Opłata ryczałtowana rozporządzeniem M. P. i T. z dnia 25/5 1923 r. L. 2527/V",
§  7.
a) Tak zwykłe jak i polecone przesyłki listowe, podlegające opłacie ryczałtowej winny być nadawane przy okienku pocztowem za pomocą książek nadawczych.
b)
Polecone przesyłki listowe mają być wpisywane do pocztowej książki nadawczej pojedynczo, zwykłe zaś pod ostatnią wpisaną przesyłką poleconą zbiorowo.
c)
Do nadawania zwykłych przesyłek listowych mogą władze i urzędy państwowe używać także osobnych, własnych książek nadawczych i wpisywać je pojedynczo. W tym ostatnim wypadku urzędy pocztowe przeliczają i stwierdzają ogólną ilość nadanych przesyłek.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1923 roku i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej.

Wszelkie dotychczasowe przepisy, sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem znosi się.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024