Kompetencje izb skarbowych do zarządzania odpisów i zwrotów, oraz zniżania i umarzania kar pieniężnych (grzywien) lub podwyżek w sprawach, tyczących się opłat stemplowych (należytości stemplowych i bezpośrednich) i podatków giełdowego oraz spadkowego i od darowizn.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 20 marca 1923 r.
w przedmiocie kompetencji izb skarbowych do zarządzania odpisów i zwrotów, oraz zniżania i umarzania kar pieniężnych (grzywien) lub podwyżek w sprawach, tyczących się opłat stemplowych (należytości stemplowych i bezpośrednich) i podatków giełdowego oraz spadkowego i od darowizn.

Na zasadzie art. 13 i 15 ustawy z dn. 31 lipca 1919 r. o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych (Dz. P. P. P. № 65 doz. 391) i rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 21 grudnia 1921 r. w sprawie przekazania Ministrowi Skarbu administracji skarbowej na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. r. 1922 № 4, poz. 19) zarządza się co następuje:
§  1.
W dziedzinie opłat stemplowych (należytości stemplowych i bezpośrednich), podatków giełdowego, spadkowego i od darowizn, upoważnia się izby skarbowe:
a)
do zarządzania - bez względu na wysokość sumy - odpisów względnie zwrotów, jeżeli zarządzenie jest koniecznem z powodu mylnego wymiaru lub zapłaty ponad normę;
b) 1
do zarządzania umorzeń zaległości z powodu nieściągalności, a to bez ograniczenia, jeżeli nieściągalność wykazana jest aktami i nie wynika z winy organów wymiarowych lub egzekucyjnych (nieściągalność bezwględna), zaś do sumy" 5 franków złotych, jeśli zaległość wprawdzie nie jest nieściągalna, lecz jej ściągnięcie napotkałoby na szczególne trudności lub mogłoby zagrażać utrzymaniu gospodarstwa i sile podatkowej dłużnika (nieściągalność względna);
c) 2
do zniżania lub umarzania na prośbę interesowanej osoby wymierzonych przez władze skarbowe kar pieniężnych (grzywien) lub podwyżek, jeżeli zachodzą okoliczności zasługujące na uwzględnienie (ciężkie położenie ekonomiczne, niski poziom umysłowy u karanego i t. d.), a kwota, o którą w każdym poszczególnym przypadku chodzi, nie przekraczacza 50 franków złotych;

jeśli kara obejmuje także nieuiszczoną w sposób prawidłowy opłatę pojedynczą, jak to się dzieje w przypadkach, do których stosuje się art. 164 lub 170 ros. ustawy o opł. sternpl. z 1903 r., to nie wolno zniżać tej kary poniżej kwoty, odpowiadającej opłacie pojedynczej.

Ustąp trzeci art. 29 ustawy z 28 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 92 poz. 676) o opłatach stemplowych od rachunków Z poświadczeń odbioru sum pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych pozostaje w mocy,

§  2.
Równocześnie z ogłoszeniem niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą sprzeczne z niem przepisy, a w szczególności: art. 3 L. 1 i art. 4 p. b) rozporządzenia Ministra Skarbu ż dnia 12 kwietnia 1919 r. (Dz. P. P. P. № 39 poz. 287) i § 4 ustęp 1 rozporządzenia Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 20 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 11 poz. 101).
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 lit. b) zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 stycznia 1924 r. (Dz.U.24.3.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 1924 r.
2 § 1 lit. c) zmieniona przez § 2 rozporządzenia z dnia 4 stycznia 1924 r. (Dz.U.24.3.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 1924 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.49.341

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kompetencje izb skarbowych do zarządzania odpisów i zwrotów, oraz zniżania i umarzania kar pieniężnych (grzywien) lub podwyżek w sprawach, tyczących się opłat stemplowych (należytości stemplowych i bezpośrednich) i podatków giełdowego oraz spadkowego i od darowizn.
Data aktu: 20/03/1923
Data ogłoszenia: 11/05/1923
Data wejścia w życie: 11/05/1923