Spis gospodarstw rolnych i leśnych powyżej 50 ha. ogólnego obszaru w górnośląskiej części województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 1923 r.
w przedmiocie spisu gospodarstw rolnych i leśnych powyżej 50 ha. ogólnego obszaru w górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie art. 2 ustawy z dn. 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. № 85 poz. 464) tudzież na podstawie art. 2 punkt 15 ustawy z dn. 16 czerwca 1922 r. o rozciągnięciu na ziemie górnośląskie województwa śląskiego Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i niektórych innych ustaw oraz w przedmiocie zmian w ustawodawstwie na tych ziemiach obowiązującem (Dz. U. R. P. № 46 poz. 388) zarządza się co następuje:
§  1.
W ciągu miesiąca maja 1923 r. będzie przeprowadzony na obszarze powiatów górnośląskiej części województwa śląskiego spis gospodarstw rolnych i leśnych ponad 50 ha. ogólnego obszaru (ponad 190 morgów magdeburskich) według instrukcji i formularza wydanego przez Główny Urząd Statystyczny.
§  2.
Jako władze spisowe i instancji, powołani są starostowie, jako władza spisowa ii instancji - urząd wojewódzki, który przesłane z Głównego Urzędu Statystycznego formularza spisowe roześle do starostów, ci ostatni zaś zajmą się; rozesłaniem ich zgodnie z instrukcją wszystkim właścicielom, względnie kierownikom wymienionych gospodarstw oraz zebraniem wypełnionych formularzy.
§  3.
Wypełnione kwestjonarjusze po sprawdzeniu dokładności i prawdziwości wypełnienia starostowie nie później niż 15 czerwca prześlą do urząd u wojewódzkiego, który po stwierdzeniu, że wszystkie gospodarstwa powyżej 50 ha. ogólnego obszaru zostały objęte spisem, prześle je do Głównego Urzędu Statystycznego nie później niż 1 lipca.
§  4.
Dane, dotyczące poszczególnych gospodarstw rolnych i leśnych, a zawarte we wspomnianych formularzach, będą użyte wyłącznie do celów statystycznych, nie będą zaś udzielane władzom publicznym lub osobom prywatnym w jakimkolwiek innym celu, np. w celu nakładania podarków lub przeprowadzenia rekwizycji. Za ścisłe przestrzeganie tego przepisu odpowiadają osobiście wszyscy funkcjonarjusze biorący udział w dochodzeniu.
§  5.
W razie niedostarczenia przez właścicieli, względnie kierowników gospodarstw, należycie wypełnionych kwestjonarjuszy do dnia 1 czerwca, starosta wyśle na koszt właściciela, względnie kierownika gospodarstwa specjalnego urzędnika z poleceniem wypełnienia kwestjonarjusza na miejscu. Tak samo postąpić należy, gdyby kwestjonarjusz nie był zgodnie z prawdziwym stanem rzeczy wypełniony.
§  6.
Właściciele, względnie kierownicy gospodarstw rolnych i leśnych, którzy uchylają sit: od wypełnienia nadesłanych im formularzy lub wypełnią je niezgodnie z prawdą, podlegają karom, przewidzianym w ustępie 2 art. 5 ustawy z dn. 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej. Kary te wymierza władza administracyjna 1 instancji, stronie zaś służy odwołanie się według obowiązujących ustaw.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.36.237

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis gospodarstw rolnych i leśnych powyżej 50 ha. ogólnego obszaru w górnośląskiej części województwa śląskiego.
Data aktu: 22/03/1923
Data ogłoszenia: 07/04/1923
Data wejścia w życie: 07/04/1923