Warunki pod jakiemi może być dozwolona dalsza produkcja w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 lutego 1923 r.
a warunkach pod jakiem! może być dozwolona dalsza produkcja w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 62 ust. z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zmieniając częściowo rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 916) zarządza się:
§  1.
Ustalony w § 5 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 916) warunek uzyskania zezwolenia na dalszą produkcją w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych ulega modyfikacji w tym kierunku, że w miejsce dotychczasowego spisywania z prywatnymi fabrykantami aktów zwanych umowami, a stanowiących jedynie szczegółowo wyliczone warunki, do których fabrykanci obowiązani są stosować się, wydawać będą na przyszłość izby Skarbowe tymże fabrykantom na ich wniosek dokumenty koncesyjne, uprawniające fabrykantów do dalszej produkcji wyrobów tytoniowych w okresie przejściowym pod warunkami, określonemi szczegółowo dla dalszych umów w § 6 cytowanego na wstępie rozporządzenia Ministra Skarbu, jako też pod warunkami, które Minister Skarbu uzna ewentualnie za stosowne zmodyfikować, uzupełnić, lub na nowo ustanowić w późniejszych rozporządzeniach.
§  2.
Wnioski o wydanie dokumentów koncesyjnych, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, winni fabrykanci podać bezwłocznie, a najpóźniej do 14-tu dni po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia piśmiennie na race przynależnego Urzędu Skarbowego Akcyz i Monopolów Państwowych.

W podaniu należy wymienić dokładnie:

1)
siedzibą i firmę fabryki;
2)
szczegółowy spis gatunków i nazw wyrobów tytoniowych, które fabrykant zamierza produkować;
3)
w razie wyrobu machorki opis oddzielnego lokalu na tę fabrykacje, przeznaczonego jako-też oddzielnego magazynu surowca.

Urzędy Skarbowe Akcyz i Monopolów Państwowych prześlą bezzwłocznie powyższe podania z odpowiednią adnotacją, zwłaszcza co do ustępu pod 3) przełożonym Izbom Skarbowym. Te ostatnie prześlą oryginały dokumentów koncesyjnych fabrykantom, którzy obowiązani są przechowywać je na fabrykach w miejscu łatwo dostępnem i okazywać na każde żądanie skarbowym organom kontrolnym. Odpisy dokumentów koncesyjnych należy równocześnie przesłać CDMT oraz Urzędom Skarbowym Akcyz i Monopolów Państwowych.

§  3.
Równocześnie z wniesieniem podań, o których mowa w § 2 niniejszego rozporządzenia, winni fabrykanci wyrobów tytoniowych przesłać na ręce GDMT Wydział II/III próbki wszystkich wyrobów w ilościach wymienionych w ustąpię 7 § 6 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 916) bez wzglądu na to, na jakim obszarze dzielnicowym fabryka jest położona, jak również bez względu na to czy próbki gatunków zgłoszonych do dokumentów koncesyjnych' były już w poprzednim okresie zatwierdzone.

Z uwagi na psucie się próbek przechowywanych u władzy skarbowej, jak również dla celów kontroli późniejszego wyrobu, winni fabrykanci wyrobów tytoniowych przedkładać powyższe komplety próbek GDMT Wydz. II/III co trzy miesiące, a w razie zmiany gatunku nazwy lub opakowania natychmiast co do odnośnego wyrobu.

Każda przesyłana próbka winna być przez fabrykanta zebrana w fabryce w obecności organu skarbowego i przez tego ostatniego opieczętowana. Na zewnętrznem opakowaniu przesyłki należy uwidocznić wyraźnie siedzibą i firmą fabryki wyrobów tytoniowych; zaś wewnątrz załączyć szczegółowy spis gatunków i nazw, potwierdzony przez organ skarbowy z wyszczególnieniem siedziby Izby Skarbowej i Urzędu Skarbowego akcyz i Monopolów Państwowych.

Celem uniknięcia zwłoki przez ewentualne zagubienie przesyłki próbek w drodze, zawiadomi GDMT bezzwłocznie fabrykanta o każdem nadejściu przesyłki.

Przed zatwierdzeniem próbek przez GDMT. nie wolno fabrykantowi puszczać w obieg handlowy żadnego wyrobu tytoniowego.

§  4.
Prywatni fabrykanci wyrobów tytoniowych, z którymi Izby Skarbowe spisały dotychczasowe umowy po myśli § 5rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 916) lub też którym Izby Skarbowa moc dawnych umów milcząco przedłużyły, mogą aż do uzyskania nowych dokumentów koncesyjnych fabrykować dalej swoje wyroby na warunkach dotychczasowych, o ile próbki tychże wyrobów zostały przez GDMT zatwierdzone.
§  5.
Wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia dokumenty koncesyjne wydawać będą Izby Skarbowe według załączonego wzoru na czas bliżej nieokreślony z zastrzeżeniem prawa cofnięcia koncesji, na wypadek gdyby Minister Skarbu po myśli art. 55 ustawy o monopolu tytoniowym z dnia 1 czerwca 1822 r. uzna! za stosowna odmówić fabryce koncesji na dalszą produkcje wyrobów tytoniowych i zarządził zastosowanie art. 56. W tym wypadku pozostawi się fabryce trzymiesięczny okres czasu na zlikwidowanie przedsiębiorstwa. W razie skonstatowanego i stwierdzonego nadużycia może być koncesja cofnięta natychmiast bez uprzedniego zawiadomienia.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór dokumentu

koncesyjnego

KONCESJA.

Na podstawie art. 55 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409) oraz po myśli § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1923 r. (Dz. U. R. P. № 23 poz. 142) udziela Izba Skarbowa w ...... fabryce wyrobów tytoniowych (cygar) pod firmą ...... w ...... zezwolenia na fabrykację w okresie przejściowym, aż do odwołania, następujących wyrobów tytoniowych:

I. Papierosy:
1) gatunek "średni A" nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
2) gatunek "średni B" nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
i t. d.
II. Tytonie krajane.
1) gatunek "średni C" nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
i t. d.
III. Machorka.
nazwa ....................................
IV. Cygara.
1) gatunek "średni A" nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
i t. d.

Powyżej wyszczególnione wyroby wolno wspomnianej fabryce produkować i puszczać w obieg handlowy jedynie na warunkach określonych w § 6 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P.№ 100 poz. 916), o ileby zaś warunki powyższe zostały późniejszemi rozporządzeniami Ministra Skarbu zmienione, lub uzupełnione-na tychże nowych zmienionych, lub uzupełnionych warunkach.

Ceny wyrobów tytoniowych po których wolno będzie fabryce puszczać w obieg handlowy te wyroby, ustanawiane będą perjodycznie przez Ministra Skarbu i podawane do ogólnej wiadomości za pomocą obwieszczeń publikowanych w Monitorze Polskim.

Koncesja niniejsza może być cofnięta każdej chwili za sześciotygodniowem zawiadomieniem ze strony powołanej na wstępie Izby Skarbowej zaś w razie skonstatowanego i stwierdzonego nadużycia ze strony fabryki natychmiast bez wypowiedzenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024