Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 października 1922 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 października 1922 r.
w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 października 1922 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 października 1922 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 92 poz. 849) zarządza się co następuje:
§  1.
Dodatkowy podatek.

§ 14 rozporządzenia Ministra Skarbu i Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 24 listopada 1921 roku (Dz. U. R. P. № 98 p. 711) w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 listopada 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 95 poz. 700) otrzymuje następujące brzmienie:

1)
wino musujące, znajdujące się w dniu wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 października 1922 r. (a więc dnia 1 listopada 1922 r.) poza wytwórnią wina musującego lub składu celnego, podlega dodatkowemu opodatkowaniu w wymiarze podanym w ustąpię 4;
2)
do win musujących, podlegających dodatkowemu podatkowi należą wszystkie wina, wina owocowe (wina z owoców i jagód), na poje, zawierające wino lub wino owocowe, o zawartości alkoholu ponad 1% objętości, z których przy otworzeniu flaszki uchodzi burząc się kwas węglowy;
3)
uwolnione od dodatkowego opodatkowania jest wino musujące, znajdujące się w posiadaniu gospodarstw domowych, które wina musującego ani nie sprzedają, ani nie szynkują, jeśli łączny zapas w całych flaszkach lub na całe flaszki przerachowany wynosi nie więcej jak 2 (dwie) sztuki - większe zapasy należy poddać w całości dodatkowemu opodatkowaniu;
4)
dodatkowy podatek wynosi: a) od flaszki wina musującego winogronowego o pojemności ponad 425 do 850 centymetrów kubicznych (cała flaszka) 800 marek polskich, jeśli jednak udowodniono, że wino musujące jest sporządzone z wina owocowego - 400 marek polskich; b) od flaszki wina musującego winogronowego o pojemności 230 do 425 centymetrów kubicznych (pół flaszki) 400 marek polskich, a od takiej samej flaszki wina musującego owocowego 200 marek polskich; c) od flaszki wina musującego winogronowe go o pojemności do 230 centymetrów kubicznych (ćwierć flaszki) 200 marek polskich, a od takiej samej flaszki wina musującego owocowego 100 marek polskich. Przy flaszkach, których pojemność jest większa jak 850 centymetrów kubicznych liczy się za każde dalsze chociażby tylko zaczęte 230 centymetrów kubicznych pojemności po jednej czwartej stopy podatkowej za całą flaszkę; 5) wszystkie naczynia, zawierające wino musujące, są uważane za flaszki.
§  2.
Zgłoszenie zapasów.

Ustęp 1 § 15 rozporządzenia Ministra Skarbu i Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 24 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 98, poz. 711), wydanego w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 listopada 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. Na 95, poz. 700) otrzymuje następujące brzmienie:

1) Kto posiada w dniu wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 października 1922 r. (w dniu 1 listopada 1922 r.) zapas wina musującego podlegający dodatkowemu opodatkowaniu, jest obowiązany zgłosić pisemnie według załączonego wzoru (załącznik 4) w 3 egzemplarzach temuż oddziałowi kontroli skarbowej względnie urzędowi skarbowemu w którego okręgu znajduje się zapas podlegający zgłoszeniu, najpóźniej do dnia 3 listopada 1922 r. włącznie ilość i wielkość flaszek, gatunek wina musującego (wina musującego z winogron, albo z owoców), tudzież miejscowość i ubikacje przechowania.

§  3.
Postanowienia ustępu 2, 3 i 4 § 15, §§ 16 i 17 rozporządzenia Ministra Skarbu i Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 24 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 98, poz. 711), wydanego w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 listopada 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 95, poz. 700) mają zastosowanie również przy przeprowadzeniu dodatkowego opodatkowania wina musującego, zarządzonego na wstępie powołanem rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 października 1922.
§  4.
Ustęp drugi punktu 1 § 8 rozporządzenia Ministra Skarbu i Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 24 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 98, poz. 711), wydanego w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 listopada 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej otrzymuje brzmienie następujące:

"Odsetki ustanawia się w wysokości 1 marki miesięcznie za każde zaczęte 100 marek i oblicza się za czas od 1 dnia, w którym zapadły podatek pokredytowano. aż do dnia, w którym termin odroczenia się kończy lub - przy wcześniejszej zapłacie,- w którym zapłata następuje.

Podatek pokredytowany winien być zabezpieczony w analogiczny sposób, jak podatek od spirytusu.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1922 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.93.868

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 października 1922 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 16/10/1922
Data ogłoszenia: 01/11/1922
Data wejścia w życie: 01/11/1922