Organizacja władz górniczych i określenie granic okręgów górniczych w b. Królestwie Polskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 19 września 1922 r.
w sprawie organizacji władz górniczych i określenia granic okręgów górniczych w b. Królestwie Polskiem.

Na zasadzie art. 10 i 37 ustawy górniczej rosyjskiej (ros. Zb. Praw t. VII, wydanie r. 1912 Księga I, Dział I, Rozdział I i II), zarządza się co następuje:
§  1.
Wszystkie funkcje, przepisane rosyjską ustawą górniczą dla Zachodniego Zarządu Górniczego, przewidziane w art. 46 i następnych, do art. 103 ustawy górniczej rosyjskiej, Księga I, Dział II i Rozdział II wraz z dopełnieniami i rozporządzeniami, sprawuje Wyższy Urząd Górniczy w Warszawie.
§  2.
Wyższemu Urzędowi Górniczemu w Warszawie podlegają następujące okręgi górnicze:
1)
okrąg sosnowicki, w skład którego wchodzą następujące gminy powiatu będzińskiego: Mierzęcice (Sulików), Ożarowice, Bobrowniki, Wojkowice Kościelne, część zachodnia gminy Gzichów, północno-zachodni skrawek gminy olkusko-siewierskiej i południowo - zachodnia część gminy górniczej.
2)
okrąg dąbrowski, w skład którego wchodzą z powiatu będzińskiego: pozostałe części gmin Gzichowa, Górniczej i Olkusko - Siewierskiej i gmina Łosień, a z powiatu olkuskiego gminy: Sławków, Bolesław, Kidów, Pilica, Żarno wiec, Wolbrom, Jangrot, Rabsztyn, Sułoszowa, Minoga i Cianowice, wreszcie cały po wiat miechowski. Dokładna granica między okręgami dąbrowskim a sosnowickim biegnie jak następuje: z punktu położonego na granicy województwa śląskiego w tym miejscu gdzie się schodzą granice nadań górniczych: "Hr. Renard" № 165 i "Maurycy" № 56 linja ta biegnie ku północy granicą pomiędzy nadaniami: Tow. Sosnowickiego i Hr. Renarda, obchodzi ku zachodowi północną granicę nadania "Fanny" № 162, idzie dalej ku północy wschodnią granicą nadania "Luiza" № 199, obchodzi ku zachodowi północną granicę tegoż nadania, idzie dalej na północ między nadaniem "Małobądź" № 209, a nadaniem "Środula" № 140 i biegnie wzdłuż wschodnich granic nadań "Nadzieja" № 210 i "Anna" № 211, następnie okrąża od zachodu i północy nadanie "Aurora" № 834, idzie granicą nadań "Gzichów" № 212, "Inocenty" № 213 i "Aniela" № 214 i trzymając się tej granicy biegnie korytem rzeki Przemszy Czarnej do punktu, w którym stykają się nadania "Alma" № 245, "Aniela" № 214 i "Kazimierz" № 134. Dalej biegnie ku północy pomiędzy nadaniami "Mima" № 245 i "Kazimierz" № 134 do punktu zetknięcia się nadań "Alma" № 245, "Kazimierz" № 134 i "Piekło" № 646, od którego to punktu zwraca się na wschód między nadaniami "Piekło" № 646 i "Kazimierz" № 134 aż do zetknięcia się z nadaniem "Legnice" T-wa Lagisza i od tego punktu idzie, dalej granicą nadań T-wa Lagisza i Twa Flora aż do drogi kolei żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, a trzymając się tej linji dochodzi do granicy gminy Rokitno, wchodzącej w skład okręgu częstochowskiego.
3)
okrąg częstochowski, który obejmuje województwa: warszawskie, łódzkie i z województwa kieleckiego cały powiat częstochowski oraz z powiatu będzińskiego gminy: Rudnik Wielki, Choroń, Żarki, Niegowa, Włodowice, Kromałów, Rokitno, Siewierz, Poręba Mrzygłodzka, Pińczyce i Koziegłowy.
4)
okrąg radomski, obejmujący województwa: lubelskie, białostockie i kieleckie za wyjątkiem powiatów: częstochowskiego, będzińskie go, miechowskiego i olkuskiego, które włączone zostały do wyżej wymienionych okręgów górniczych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1922 r.; jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu w przedmiocie podziału b. Królestwa Kongresowego na okręgi górnicze z dnia 2 kwietnia 1919 roku (Monitor Polski № 81 z dnia 9 kwietnia 1919 r.).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024