Uposażenie wojskowych powołanych do ćwiczeń oraz powołanych do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1922 r.
w przedmiocie uposażenia wojskowych powołanych do ćwiczeń oraz powołanych do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej.

Na zasadzie art. 36, 37 i 62 ustawy tymczasowej z dn. 29 października 1920 r. o uposażeniu osób wojskowych (Dz. U. R. P. № 106 poz. 699) zarządza się co następuje:
§  1.
Wojskowi powołani do ćwiczeń z rezerwy lub pospolitego ruszenia otrzymują jako uposażenie:
a)
oficerowie i chorążowie za każdy dzień służ by od dnia stawienia się do służby do dnia zwolnienia, dzienną płacą wynoszącą l/30 część płacy podstawowej posiadanego stopnia, ryczałtu miesięcznego na umundurowanie i ekwiwalentu żywnościowego dla własnej osoby unormowanych dla oficerów i chorążych w służbie czynnej.

O ile oficer lub chorąży powołany do ćwiczeń pełni służbę poza miejscem swego zamieszkania, otrzymuje on nadto zakwaterowanie przejściowe na koszt Skarbu na tych samych warunkach, jak oficerowie i chorążowie w służbie czynnej;

b)
szeregowi dzienny żołd zależnie od posiadanego stopnia, obliczony w stosunku 1/10 części żołdu dekadowego szeregowych, pełniących obowiązkową służbę wojskową, za każdy dzień służby od dnia przyjęcia w stan wyżywienia wojska. Nadto otrzymują oni wyżywienie, wyekwipowanie oraz kwaterę narówni z szeregowymi, pełniącymi obowiązkową służbę wojskową.
§  2.
Oficerowie mianowani w rezerwie otrzymują przy pierwszem powołaniu na ćwiczenia dodatek na umundurowanie i wyekwipowanie w wysokości unormowanej dla oficerów mianowanych w służbie czynnej, nie otrzymują natomiast części miesięcznego ryczałtu na umundurowanie.
§  3.
Wojskowi z rezerwy lub pospolitego ruszenia, powołani do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej, jakoteż ochotnicy, otrzymują jako uposażenie od dnia stawienia się do służby względnie przyjęcia w stan wyżywienia wojska:
a)
oficerowie i chorążowie uposażenia w wymiarze takim jak oficerowie i chorążowie w służbie czynnej z wyjątkiem dodatków za wysługę lat;
b)
szeregowi uposażenie w wymiarze takim samym jak szeregowi pełniący obowiązkową służby wojskową.

Wojskowi ze stanu spoczynku, powołani do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej, otrzymują uposażenie w wymiarze takim samym, jak wojskowi zawodowi.

§  4.
Oficerowie i chorążowie, wymienieni w § 3 niniejszego rozporządzenia otrzymują ponadto:
a)
mający najbliższą rodziną w rozumieniu usta wy tymcz. z dnia 29 października 1920 r. o uposażeniu osób wojskowych (Dz. U. R. P. № 106 poz. 699) o ile wskutek powołania do służby czynnej zmienili miejsce swego zamieszkania i z tej przyczyny prowadzą dwa domy - dodatek na mieszkanie dla rodziny płatny z góry wraz z uposażeniem od dnia 1 - następnego miesiąca po zgłoszeniu się do służby;.
b)
kawalerowie i wdowcy bezdzietni składowe do 1 - dnia miesiąca, w którym zgłosili się do służby, płatne z góry wraz z uposażeniem w wymiarze, który ustali Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  5.
O ile powołany do ćwiczeń lub do służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej stawić się ma do służby w miejscowości poza miejscem swego zamieszkania, przysługuje mu uposażenie od dnia wyjazdu celem zgłoszenia się do służby, do dnia powrotu do swego miejsca zamieszkania, nadto otrzymuje on zwrot kosztów podróży tam i z powrotem.
§  6. 1
Wypłatą uposażenia unormowanego w § 1 niniejszego rozporządzenia uskuteczniać należy co 10 dni (dekadami) z góry, przyczem, o ile zgłoszenie się do służby ma miejsce w ciągu dekady, przysługuje za tę dekadę uposażenie obliczone dziennie za odpowiednią ilość dni służby do końca dekady.

Wypłatę uposażenia, unormowanego w § 3 niniejszego rozporządzenia, uskuteczniać należy oficerom i chorążym miesięcznie z góry, szeregowym co 10 dni z góry, przyczem o ile zgłoszenie się do służby, względnie przyjęcie w stan wyżywienia wojska ma miejsce w ciągu miesiąca, przysługuje za ten miesiąc uposażenie, obliczone dziennie za odpowiednią ilość dni służby.

§  7.
Przez czas pobierania przez wojskowych w służbie czynnej dodatków drożyźnianych, przysługują one również wojskowym, powołanym do ćwiczeń lub do służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej, obliczone na tych samych zasadach, jak dla wojskowych w służbie czynnej.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 czerwca 1922 r.
§  9.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
1 § 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1923 r. (Dz.U.23.34.221) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1923 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.78.709

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenie wojskowych powołanych do ćwiczeń oraz powołanych do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej.
Data aktu: 24/08/1922
Data ogłoszenia: 20/09/1922
Data wejścia w życie: 20/09/1922, 01/06/1922