Pierwsze wybory do rad izb lekarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 25 lipca 1922 r.
o pierwszych wyborach do rad izb lekarskich.

Na podstawie art. 13, 15,16,17,18 i 19 ustawy z dnia 2 grudnia 1921 r. o ustroju i zakresie działania izb lekarskich (Dz. U. R. P. № 105, poz. 763) narządza się. co następuje:
§  1.
Celem przeprowadzenia pierwszych wyborów do rad izb lekarskich, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 15 marca 1922 roku w przedmiocie utworzenia izb lekarskich (Dz. U. R. P. № 41, poz. 353), ustanawia się. dla okręgu każdej izby rządowego komisarza wyborczego w osobie naczelnika wydziału zdrowia publicznego (dyrektora wojewódzkiego urzędu zdrowia) w miejscu siedziby izby, a dla miasta st. Warszawy w osobie dyrektora urzędu zdrowia publicznego komisarjatu rządu na m. st. Warszawę. Pozatem dla każdego rządowego komisarza wyborczego ustanawia się dwuch zastępców.

Rządowy komisarz wyborczy używa w swych pismach i obwieszczeniach urzędowych nagłówka: "Rządowy Komisarz Wyborczy Izby Lekarskiej (nazwa)" i pieczęci urzędowej z napisem: "Rządowy Komisarz Wyborczy Izby Lekarskiej (nazwa)". Pomocy kancelaryjnej i lokalu rządowemu komisarzowi wyborczemu dostarcza wojewoda miejsca jego siedziby, względnie w Warszawie komisarz rządu na m. st. Warszawę.

§  2.
Termin pierwszych ewentualnie powtórnych wyborów do rady każdej izby lekarskiej oznaczy rozporządzenie Ministra Zdrowia Publicznego. Dzień ewentualnego wyboru powtórnego (§ 12) będzie przynajmniej o 4 tygodnie późniejszy od dnia terminu pierwszego wyboru.
§  3.
Cały obszar każdej izby lekarskiej stanowi jeden okrąg wyborczy.

Rządowy komisarz wyborczy ogłasza dzień wyboru przez rozporządzenie Ministra Zdrowia Publicznego oznaczony, tudzież dzień ewentualnego wyboru powtórnego w Dzienniku Wojewódzkim siedziby izby, względnie, jeżeli izba lekarska obejmuje więcej niż jedno województwo, we wszystkich Dziennikach Wojewódzkich w obrębie terytorjum izby wydawanych, co zaś do izby lekarskiej miasta st. Warszawy w Dzienniku urzędowym Komisarza Rządu na miasto st. Warszawę. Równocześnie w powyżej oznaczonych organach rządowy komisarz wyborczy ogłasza listę uprawnionych do głosowania w okręgu izby; w razie jeżeli izba lekarska obejmuje obszar więcej niż jednego województwa, należy ogłosić listy uprawnionych do głosowania we właściwych Dziennikach Wojewódzkich.

Lista uprawnionych do wyborów przy pierwszych wyborach do rad izb lekarskich opierać się będzie na ułożonym i przeprowadzonym przez naczelników wydziałów zdrowia publicznego (dyrektorów wojewódzkich urzędów zdrowia), poszczególnych województw, względnie dyrektora urzędu zdrowia publicznego komisarjatu rządu na m. st. Warszawę, spisie urzędowym wszystkich lekarzy, wykonywujących praktykę lekarską i zamieszkałych w okręgu izby, z wyjątkiem tych, którzy praktykę lekarską w okręgu izby rozpoczęli dopiero na 14 dni lub później przed ogłoszeniem wyborów (art. 13 ustawy z dn. 2 grudnia 1921 r. o ustroju i zakresie działania izb lekarskich).

Na listę tę mają być również wpisani pod warunkiem wzajemności ze strony właściwego państwa obcego ci lekarze cudzoziemcy, którzy otrzymali w myśl art. 4 lit. c) ustawy z dn. 2 grudnia 1921 r. o wykonywaniu praktyki lekarskiej w Państwie Polskiem (Dz. U. R. P. № 105, poz. 762) zezwolenie na wykonywanie praktyki lekarskiej w uzdrowiskach. Natomiast lekarze zagraniczni, którzy otrzymali zezwolenie Ministra Zdrowia Publicznego na wykonywanie praktyki lekarskiej tylko w miejscowościach pogranicznych, na tę listę wpisani nie będą.

Art.  4.

W terminie dziesięciodniowym od urzędowego ogłoszenia listy mogą do rządowego komisarza wyborczego wnosić zażalenia osoby, uprawnione do wyboru, z powodu niewpisania ich na listę.

Każdy zamieszczony na ogłoszonej liście, jako uprawniony do wyboru w okręgu danej izby lekarskiej, może w terminie tymsamym wnieść zażalenie do rządowego komisarza wyborczego tak z powodu niewpisania rzekomo uprawnionego, jak i wpisania nieuprawnionego na listę wyborców.

Zażalenie rozważa i rozstrzyga rządowy komisarz wyborczy po wysłuchaniu zdania komisji wyborczej (§ 7) i w razie uwzględnienia zażalenia, dokonywa sprostowania listy uprawnionych do głosowania. Sprostowanie winno być bezzwłocznie ogłoszone we właściwych Dziennikach Wojewódzkich względnie Dzienniku urzędowym Komisarza Rządu na m. st. Warszawę.

Od odmownego orzeczenia rządowego komisarza wyborczego służy w przeciągu dni 14 od dnia następującego po dacie doręczenia odwołanie do Ministra Zdrowia Publicznego, który je rozstrzyga po wysłuchaniu Głównej komisji wyborczej (§ 14). Odwołanie wnosić należy na piśmie za pośrednictwem rządowego komisarza wyborczego.

Minister Zdrowia Publicznego, w razie uwzględnienia odwołania, zarządza odpowiednie sprostowanie listy uprawnionych do głosowania, które winno być przez rządowego komisarza wyborczego ogłoszone we właściwych Dziennikach Wojewódzkich względnie Dzienniku Urzędowym Komisarza Rządu na m. st. Warszawę.

§  5.
Najmniej na trzy tygodnie przed dniem wyboru winny być każdemu wpisanemu na listę. uprawnionych do głosowania doręczone: karta legitymacyjna wyborcza i 2 urzędowe karty głosowania z pieczęcią urzędową rządowego komisarza wyborczego, dla dokonania wyboru pierwszego i ewentualnego wyboru powtórnego

Doręczenie uskutecznia rządowy komisarz wyborczy przez funkcjonarjusza urzędowego lub za pomocą poczty za potwierdzeniem odbioru.

§  6.
Czynnością wyborczą w dniu głosowania kieruje rządowy komisarz wyborczy w obecności komisji wyborczej.
§  7.
Komisja wyborcza każdej izby lekarskiej składa się z rządowego komisarzu wyborczego, jako przewodniczącego i 7 członków oraz tyluż zastępców, mianowanych przez Ministra Zdrowia Publicznego w porozumieniu z zrzeszeniami lekarskiemi z pomiędzy uprawnionych do wyboru w danym okręgu.

Członkostwo komisji wyborczej jest czynnością honorową.

§  8.
Głosowanie przy wyborach do rady izby lekarskiej jest tajne i odbywa się albo przez osobiste oddanie w lokalu wyborczym rządowemu komisarzowi wyborczemu w obecności komisji wyborczej zamkniętej karty głosowania, albo też przez nadesłanie karty głosowania w zamkniętej kopercie, na ręce rządowego komisarza wyborczego najpóźniej w dniu wyboru.

Szczegóły, dotyczące wzorów legitymacyjnych kart wyborczych i kart głosowania, tudzież techniki głosowania, unormowane będą regulaminem, wydanym przez Ministra Zdrowia Publicznego.

§  9.
Każda karta głosowania winna zawierać tyle nazwisk, ilu członków ma liczyć rada danej izby. Przy obliczaniu głosów nazwiska ponad tę liczbą w porządku umieszczenia uważa się za nie-wpisane.
§  10.
Bierne prawo wyborcze do rady izby lekarskiej mają wszyscy wpisani, jako uprawnieni do wyboru czynnego na liście wyborców. Co do lekarzy cudzoziemców, obowiązuje warunek wzajemności.
§  11.
Po ukończeniu czynności wyborczej winno być bezzwłocznie dokonane obliczenie głosów, które przeprowadza rządowy komisarz wyborczy w obecności i przy pomocy komisji wyborczej, poczem rządowy komisarz wyborczy poda niezwłocznie wynik wyborów do wiadomości przez obwieszczenie w lokalu wyborczym i przez ogłoszenie we właściwych Dziennikach Wojewódzkich.
§  12.
Za wybranych uważani będą ci, którzy otrzymali więcej niż połową oddanych głosów (większość absolutną). W razie równości głosów rozstrzygnie los. Jeżeli głosowanie w pierwszym dniu wyboru nie da tego wyniku, rządowy komisarz wyborczy zarządza w terminie poprzednio oznaczonym wybory powtórne. Przy wyborach powtórnych wybiera się pozostałą liczbę członków rady; za wybranych przy wyborach powtórnych uważani będą ci, którzy otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Wynik wyborów powtórnych ogłosi rządowy komisarz wyborczy bezzwłocznie przez obwieszczenie w lokalu wyborczym i ogłoszenie we właściwych Dziennikach Wojewódzkich.
§  13.
Każdy wyborca może w przeciągu dni 14 od dnia ogłoszenia wyniku głosowania w Dzienniku Wojewódzkim wnieść za pośrednictwem rządowego komisarza wyborczego umotywowany na piśmie protest do Ministra Zdrowia Publicznego, który rozstrzyga ostatecznie po wysłuchaniu opinji Głównej komisji wyborczej.
§  14.
Główna komisja wyborcza przy Ministerstwie Zdrowia Publicznego składa się z Głównego komisarza wyborczego, względnie jego zastępcy, mianowanych przez Ministra Zdrowia Publicznego z pomiędzy urzędników Ministerstwa Zdrowia Publicznego i z 7 członków, tudzież tyluż zastępców, mianowanych przez Ministra Zdrowia Publicznego w porozumieniu z zrzeszeniami lekarskiemi.

Członkostwo Głównej komisji wyborczej jest czynnością honorową.

§  15.
Rządowy komisarz wyborczy zarządza sprawami izby aż do czasu ukonstytuowania się władz izby i zwołuje pierwsze posiedzenie rady izby.
§  16.
Na opróżniona miejsca w radzie izby przed jej ukonstytuowaniem się powołuje rządowy komisarz wyborczy następnych z kolei członków izby, którzy po wybranych otrzymali największą ilość ważnie oddanych głosów.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024