Podział wagonów przy przewozie węgla kamiennego z kopalń zagłębi Dąbrowskiego i Krakowskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 20 czerwca 1922 r.
o podziale wagonów przy przewozie węgla kamiennego z kopalń zagłębi Dąbrowskiego i Krakowskiego.

Na mocy dekretu z dn. 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu, oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1.
Podział wagonów między kopalniami zagłębi Dąbrowskiego i Krakowskiego odbywa się na następujących zasadach:
1)
Na podstawie otrzymanych od kopalń danych Rada Zjazdu Przemysłowców Górniczych zgłasza do Ministerstwa Kolei Żelaznych nie później, jak do dnia 9 każdego miesiąca ogólną ilość wagonów dla naładunku węgla w miesiącu następnym, i nie później jak do 20 tegoż miesiąca plan, zawierający dla każdej poszczególnej kopalni ilość dla każdego dnia roboczego projektowanego naładowania l5-ton nowych wagonów.

Projektowany dzienny naładunek nie może przewyższać normy dla kolejności trzeciej, ustanowionej na posiedzeniu Komisji Międzyministerjalnej na tenże okres czasu. Do planu powinno być załączone sprawozdanie za ubiegły miesiąc o wykonanym naładunku węgla. Plan powinien być przedstawiony w 3 egzemplarzach.

2)
Po sprawdzeniu Ministerstwo Kolei Żelaznych zatwierdza plan i przekazuje Dyrekcjom i Radzie Zjazdów do wykonania.
3)
W razie konieczności z powodów technicznej natury lub innych czasowego ograniczenia ogólnej liczby dostarczanych kopalniom wagonów poniżej norm, ustanowionych w planie dziennego naładunku, redukcja dostawy wagonów dla poszczególnych kopalń powinna być dokonana z zapewnieniem w pierwszym rzędzie naładunku dla: a) kolei żelaznych, b) wielkich pieców i c) wodociągów i elektrowni miejskich i okręgowych. Koleje mogą przerwać dostawę wagonów tym kopalniom, które wagony, przeznaczone dla odbiorców uprzywilejowanych załadują dla innych odbiorców.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024