Zmiany i uzupełnienia Przepisów Przewozowych, stanowiących część I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLE! ŻELAZNYCH
z dnia 22 lutego 1922 r.
o zmianach i uzupełnieniach przepisów przewozowych, stanowiących część taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

Na mocy dekretu z dn. 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) zarządza się w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu co następuje:
§  1.
W przepisach przewozowych, stanowiących część I taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 65, poz. 414) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

W art. 68 post. wykon. do ustępu 3 uzupełnia się słowami: "oraz w taksie komisowego, pobieranego przez agencje celne polskich kolei państwowych".

W art. 70 post. wykon. II do ustępu 4 uzupełnia się zdaniem "Reklamacje, do których nie dołączono powyższych dowodów, oraz reklamacje, nie podające kwot i podstaw uzasadniających, powinny być zwracane reklamantowi z podaniem przyczyny zwrotu".

W art. 77 w ustąpię 2-m część druga zdania pierwszego rozpoczynająca się od słów: "oraz jeżeli charakter przesyłki i warunki przewozowe pozwalają na ustalenie ilości sztuk", otrzymują brzmienie następujące: "oraz jeżeli charakter przesyłki i warunki przewozowe na to pozwalają".

W art. 79 ustąp 1 otrzymuje postanowienie wykonawcze treści następującej:

"(Post. Wyk.). Z reguły zawiadomienie o przybyciu przesyłki powinno być dokonywane pocztą. Żądanie zawiadomienia w inny sposób (przez posłańca, telegraficznie lub telefonicznie) powinien odbiorca zgłosić stacji piśmiennie. Uiszczoną opłatę posłańcowi, za depeszę, za list polecony lub zwykły, jak również przewidzianą opłatą za powiadomienie telefoniczne stacja wpisuje do listu przewozowego i pobiera przy wydaniu przesyłki".

W tymże art. 79 ust. 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Zawiadomienie uważa się za spełnione po upływie 12-tu godzin od chwili nadania listu na poczcie, 4-ch godzin od chwili wysłania depeszy czy posłańca, i 2-ch godzin od chwili zawiadomienia przez telefon".

W art. 81 ustępie 4-m w punkcie a) po słowie:

"bezzwłocznie" dodaje się słowa "po upływie terminu odbioru przesyłki" oraz w punkcie b) tegoż ustępu 4-go termin 2-tygodniowy, przewidziany w p. b), zmienia się na 4 tygodnie.

W art. 87 ust. 4 zamiast słów: "straty w wadze", należy zamieścić "straty na wadze".

W art. 92 skreśla się postanowienie wykonawcze do ustępu 3-go.

W art. 97 w ust. 2 p. b) zamiast słów: "za straty, powstałe wskutek" zamieścić należy "z powodu".

W art. 93 w ustępie 2 zamiast słów: "od dnia wydania przesyłki" zamieścić należy słowa: "od dnia wydania względnie złożenia przesyłki na składzie".

W załączniku A "Postanowienia o przewozie zwierząt żywych" (Dz. U. R. P. z 1920 r. № 16, poz. 82) w art. 5 ustępie 5 w zdaniu ostatniem po słowach "powinna dostarczyć" dodaje się "w miarę możności".

Równocześnie do tegoż ust. 5 dodaje się postanowienie wykonawcze treści następującej:

"(Post. Wyk.). Za podściółkę, dostarczoną w razie przeładowania zwierząt, kolej pobiera zwrot kosztów własnych".

W załączniku B "Przepisy dotyczące przedmiotów, przyjmowanych do przewozu kolejami warunkowo" (Dz. U. R. P. z 1920 r. № 16, poz. 82) w grupie I działu I "Materjały strzelnicze i rozsadzające, uznane za bezpieczne przy zwykłych czynnościach! połączonych z przewozem" dodaje się nowy p. e) treści następującej:

"e) dynamon i miedziankit (chlorek potasu) nie nasycony naftą".

W grupie II tegoż działu I "Materjały strzelnicze i rozsadzające, łatwo wybuchające" dodaje się również nowy p. e) treści następującej:

"e) miedziankit (chlorek potasu) nasycony naftą".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1922 roku.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024