Rozporządzenie wykonawcze do ustawy z dnia 18 listopada 1921 r. o dobrach rodzinnych w b. dzielnicy pruskiej.

ROZPORZĄDZENIE
WYKONAWCZE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 stycznia 1922 r.
do ustawy z dnia 18 listopada 1921 r. o dobrach rodzinnych w b. dzielnicy pruskiej.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 18 listopada 1921 r. o dobrach rodzinnych w b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 100, poz. 715) zarządza się co następuje:
§  1.
W razie wyznaczenia w akcie fundacyjnym kuratora rodzinnego, rady familijnej, pełnomocników krewnych z linji męskiej, kuratorów, egzekutorów i t. p. lub powołania innych organów celem zarządu dobrami rodzinnemi lub zastępstwa rodziny rozstrzyga władza nadzorcza przy zachodzących wątpliwościach, czy powyższe organy, zaś w razie istnienia kilku takich organów, który z nich należy uważać za przedstawicielstwo rodzinne w myśl ustawy (punkt 1 art. 4 i 8).
§  2.
W razie zachodzących wątpliwości (art. 4 punkty 3 i 7) władza nadzorcza może zażądać od występującego z wnioskiem o spisanie uchwały rodzinnej, by złożył spis wszystkich ekspektantów z wyszczególnieniem osób, przebywających poza granicami Państwa Polskiego.
§  3.
Projekt uchwały rodzinnej, dotyczącej majątku ziemskiego, władza nadzorcza przesyła właściwemu terytorjalnie okręgowemu urzędowi ziemskiemu celem zaopinjowania o zgodności projektu z zasadami reformy rolnej oraz celem uzyskania zezwolenia tegoż urzędu, o ile uchwała postanawia podział majątku.
§  4.
Jeżeli projekt uchwały dotyczy dóbr, w których obszar lasu wynosi conajmniej 1.000 ha, lub innych przedmiotów o wielkiem znaczeniu gospodarczem lub kulturalnem, których zachowanie leży w interesie publicznym i wymaga szczególnych zarządzeń, lub jeżeli wchodzą w grę inne interesy publicznego dobra (art. 7 punkt 1 litera c) ustawy) władza nadzorcza winna przesłać projekt uchwały wojewodzie, do którego obwodu należy siedziba władzy nadzorczej, celem zaopinjowania.
§  5.
Występujący z wnioskiem o spisaniu uchwały rodzinnej winien nadesłać projekt uchwały rodzinnej w trzech egzemplarzach.
§  6.
Wezwanie na termin wyznaczony do spisania uchwały należy doręczyć; nie należy wzywać za pomocą doręczenia publicznego-
§  7.
Władza nadzorcza powinna rozstrzygnięcie Ministra Sprawiedliwości na skutek zażalenia (art. 7 punkt 3 ustęp 2 ustawy) doręczyć nie tylko osobom, które zażalenie wniosły, lecz także tym, które uchwałę rodzinną uchwaliły.
§  8.
Publicznemi zakładami kredytowemi w myśl punktu 2 litera b) artykułu 8 ustawy są ziemstwa kredytowe w b. dzielnicy pruskiej.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024