Zniesienie gmin: Święcica, Zelzin i Słowatycze, utworzenie gminy Szydłowicze oraz zmiana granic pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 5 grudnia 1922 r.
w przedmiocie zniesienia gmin: Święcice, Zelzin i Słowatycze, utworzenia gminy Szydłowicze oraz zmiany granic pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim.

Na mocy art. 1 ustawy z dnia 22 września 1922 roku w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. № 86, poz. 770) zarządza się co następuje:
§  1.
Znosi się gminy wiejskie: Święcice, Zeizin i Słowatycze powiatu wołkowyskiego.
§  2.
Wyłącza się z gminy Roś następujące miejscowości: wsie Kołątaje, Liczyce, Piataki i Skuraty oraz folwarki: Kołątaje, Łozy, Zygmuntowo i osadą młyńską Kołątaje; z gminy Krzemienicą: wieś Szaulicze rządowe, kolonję i folwark Jundziłowszczyznę oraz kolonję Nemejkowszczyznę i Hajki; z gminy Mścibów wsie Kościewicze i Cimochy. Jednocześnie wszystkie wymienione miejscowości oraz wieś i folwark Choćkowce (ze zniesionej gminy Święcice) włącza się do gminy Biskupice.
§  3. 1
Wyłącza się z gminy Tereszki: wieś I gajówkę Ignatowce, wieś Olchowo oraz wieś Dychnowce i włącza się wymienione miejscowości do gminy Roś.
§  4. 2
Wyłącza .się z gminy Mścibów wsie: Bierdziki, Piatczyce, Zieniowce, Niewiarówkę, Janówicze, Kukiełki, Menczele, Kosin, Gumbiszki, Subacze, Miełowce, Moszny, Orany, Wilczuki, Snopki, Biegienie, Szydłowicze, Talkowce, Bancerowszczyznę, Bobyle, Wiszniewicze, Ozieranki Małe, Ozieranki-Wielkie, Ostrowczyce i Dziaki. Z wymienionych miejscowości tworzy się gminę wiejską Szydłowicze z siedzibą zarządu gminnego w Szydłowiczach.
§  5. 3
Wyłącza się z gminy Swisłocz wsie: Olekszyce, Jatwież i Nestorowicze i wymienione miejscowości oraz wsie: Wierdomicźe, Chilmonowce, Nowosiółki, Wielkie Sioło i Zarzeczany, a także folwarki Wierdomicźe, Święcica Wielka, Święcica Mała i Marysin (ze zniesionej gminy Święcica)-włącza się do gminy Mścibów.
§  6.
Wyłącza się z gminy Porozów wsie: Michałki Wielkie, Michałki Małe i kolonję Izrael. Wymienione miejscowości oraz wsie: Laszewicze i Prazdniki (ze zniesionej gminy Święcice) włącza się do gminy Swisłocz.
§  7.
Wyłącza się z gminy Jałówka wsie: Bołtryki, Gorbary, Rudnię, Rybaki, Bondary, Tanicę Dolną, Tanicę Górną i Bagniuki i włącza się je do gminy Tarnopol.
§  8. 4
Włącza się do gminy Porozów następujące miejscowości (ze zniesionej gminy Święcica): Hornostajewicze, Kobuzie, Kowal, Kusińce, Puszczyki, Hruszczany, Zahorany, Sokolniki I, Sokolniki II, Bobrowniki Wielkie, Bobrowniki Małe, Wierebiejki, Wilejsze, Downary, Skrebły i folwarki: Hornostajewicze, Kobuzie, Wilejsze, Walickowśzczyznę, Tołoczmany, oraz Skrebły.
§  9.
Włącza się do gminy Izabelin następujące miejscowości (ze zniesionej gminy Święcica): wsie Gieruciów I, Gieruciów II, Połujanki, Rakowszczyznę, Zadworzańce, Sidorki oraz folwark Gieruciów.
§  10.
Włącza się do gminy Łysków następujące miejscowości (ze zniesionej gminy Zelzin): wsie: Krupę, Bojary, Mozole, Zelzin, Apelanowicze, Brantowce, Buszniaki, Zieleniewicze, Jaroszewicze, Szpaki, Zienowicze i folwarki: Brantowce, Krupę, Szejpiaki, Wygodę, Zelzin I, Zelzin II, Jałowo, Włóki, Zieleniewicze i Celinowo.
§  11. 5
Włącza się do gminy Podorosk następujące miejscowości (ze zniesionej gminy Zelzin): wsie: Kuziewicze, Hirycze, Hołowczyce, Raczki, Zalesiany, Monciaki i folwarki: Danajkowszczyznę, Hołowczyce, Natalin, Mąciaki, Konoplisko, Michalin, Olesin i Tadzin.
§  12.
Wyłącza się z gminy Międzyrzecz wieś i folwark Karolin oraz folwark Żerne i włącza się te miejscowości do gminy Zelwa.
§  13. 6
Włącza się do gminy Międzyrzecz wsie: Agatowo, Cierechowicze, Miełachowicze, Jarutycże, Pawłowicze, Słowatycze, Zaprudzie, Chomicze, Piczuki, Owieczyce, Iwaszkiewicze, Koszele, Rościewicze, Cyganówkę, Pieniuhc i Piotrowicza, oraz folwarki: Komary, Michalin Mały, Miełachowicze, Szyrkowicze, Mazurkowszczyznę, Ułasowszczyznę, Zieńkowce, Iwaszkiewicze, Meracze i Pieniuchę, a także osady wiejskie: Smiećko, Siecziszcze i Struhę leśną (ze zniesionej gminy Słowatycze).
§  14.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 8 września 1924 r. o sprostowaniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 grudnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 116 poz. 1058) w przedmiocie zniesienia gmin: Swięcice, Zelzin i Słowatycze, utworzenia gminy Szydłowicze oraz zmiany granit pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim (Dz.U.24.86.827) z dniem 4 października 1924 r.
2 § 4 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 8 września 1924 r. o sprostowaniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 grudnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 116 poz. 1058) w przedmiocie zniesienia gmin: Swięcice, Zelzin i Słowatycze, utworzenia gminy Szydłowicze oraz zmiany granit pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim (Dz.U.24.86.827) z dniem 4 października 1924 r.
3 § 5 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 8 września 1924 r. o sprostowaniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 grudnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 116 poz. 1058) w przedmiocie zniesienia gmin: Swięcice, Zelzin i Słowatycze, utworzenia gminy Szydłowicze oraz zmiany granit pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim (Dz.U.24.86.827) z dniem 4 października 1924 r.
4 § 8 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 8 września 1924 r. o sprostowaniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 grudnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 116 poz. 1058) w przedmiocie zniesienia gmin: Swięcice, Zelzin i Słowatycze, utworzenia gminy Szydłowicze oraz zmiany granit pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim (Dz.U.24.86.827) z dniem 4 października 1924 r.
5 § 11 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 8 września 1924 r. o sprostowaniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 grudnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 116 poz. 1058) w przedmiocie zniesienia gmin: Swięcice, Zelzin i Słowatycze, utworzenia gminy Szydłowicze oraz zmiany granit pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim (Dz.U.24.86.827) z dniem 4 października 1924 r.
6 § 13 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 8 września 1924 r. o sprostowaniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 grudnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 116 poz. 1058) w przedmiocie zniesienia gmin: Swięcice, Zelzin i Słowatycze, utworzenia gminy Szydłowicze oraz zmiany granit pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim (Dz.U.24.86.827) z dniem 4 października 1924 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.116.1058

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniesienie gmin: Święcica, Zelzin i Słowatycze, utworzenie gminy Szydłowicze oraz zmiana granic pozostałych gmin w powiecie wołkowyskim.
Data aktu: 05/12/1922
Data ogłoszenia: 30/12/1922
Data wejścia w życie: 30/12/1922