Statut Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 listopada 1922 r.
w przedmiocie statutu Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na zasadzie art. 5 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (Dz. U. R. P. № 24, poz. 197) zarządza się co następuje:
§  1.
Na wniosek Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydaje się dołączony do niniejszego rozporządzenia statut Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT SZKOŁY SZTUK PIĘKNYCH

w Warszawie.
Art. 1.

Szkoła Sztuk Pięknych w Warszawie obejmuje oddział przygotowawczy oraz oddziały malarstwa, rzeźby, malarstwa dekoracyjnego, rzeźby dekoracyjnej, wnętrz, graficzny. Każdy uczeń spędza rok pierwszy w oddziale przygotowawczym, a następnie przechodzi na jeden z oddziałów specjalnych.

Nauczanie odbywa się pod kierunkiem profesorów, nauczycieli i instruktorów w pracowniach oddziałowych. Obok zajęć w pracowniach uczniowie korzystają z wykładów przedmiotów fachowych.

Art.  2.

Władzami szkoły są: a) dyrektor szkoły, b) Rada Główna szkoły i c) Rada Nauczycielska szkoły.

Art.  3.

Dyrektora mianuje na jeden rok szkolny Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z pośród trzech kandydatów przedstawionych przez Radę Nauczycielską z pomiędzy profesorów szkoły.

Dyrektor jest przedstawicielem i kierownikiem szkoły, przewodniczącym z urzędu Rady Głównej i Rady Nauczycielskiej i bezpośrednią przełożoną władzą personelu nauczającego i administracyjnego. Zakres jego praw i obowiązków wynika z powyższego charakteru 1 z przepisów szczegółowych niniejszego statutu.

Art.  4.

Zastępcą dyrektora jest profesor, który był dyrektorem bezpośrednio przed obecnym dyrektorem, względnie najbliższy dawniejszy dyrektor w razie, jeżeli bezpośrednio poprzedzający dyrektora W tym urzędzie nie może objąć zastępstwa.

Art.  5.

Rada Główna Szkoły składa się z dyrektora i z kierowników oddziałów.

Jest ona organem dla spraw administracyjnych Szkoły, jako całości i wykonywa prawa i obowiązki wynikające z przysługującej szkole osobowości prawnej. Zakres jej działania wynika z powyższego charakteru i przepisów szczegółowych niniejszego statutu. Szczegółowy rozdział kompetencji w sprawach administracyjnych między Radą Główną a dyrektorem określi regulamin Rady Głównej.

Art.  6.

Rada Nauczycielska składa się z profesorów i nauczycieli szkoły.

Jest ona organem dla spraw organizacji szkoły i nauczania w szkole, a jej zakres działania wynika z powyższego charakteru i szczegółowych przepisów niniejszego statutu.

Art.  7.

Rada Główna i Rada Nauczycielska, działają według regulaminów uchwalonych przez siebie i zatwierdzonych przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Protokuły obrad przedstawiane będą Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  8.

Kierownikami oddziałów mianuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na okres trzyletni profesorów szkoły na wniosek Rady Nauczycielskiej.

Kierownicy oddziałów kierują tokiem nauczania w obrąbie oddziału i szczegółowy ich zakres działania wynika z powyższego charakteru oraz poszczególnych przepisów niniejszego statutu.

Art.  9.

Profesorów szkoły mianuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po wysłuchaniu opinji Rady Nauczycielskiej. Rodzaj i zakres obowiązków każdego profesora określa pismo nominacyjne.

Profesorowie otrzymują pobory urzędników państwowych V stopnia służbowego.

Urlopów w ciągu roku szkolnego nieprzekraczających tygodnia udziela profesorom dyrektor szkoły, dłuższych urlopów Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Profesorowie podlegają w sprawach dyscylinarnych władzy Komisji Dyscyplinarnej przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, która stosuje analogicznie przepisy ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o organizacji władz dyscyplinarnych i postępowaniu dyscyplinarnem przeciwko funkcjonarjuszom państwowym (Dz. U. R. P. № 21, poz. 165).

Art.  10.

Nauczycielami szkoły są osoby powoływane przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po wysłuchaniu opinji Rady Nauczycielskiej do odbywania poszczególnych wykładów na czas oznaczony i w oznaczonym zakresie.

Art.  11.

Instruktorów powołuje Rada Główna.

Art.  12.

Urzędników biur szkoły i funkcjonarjuszów niższych szkoły mianuje dyrektor szkoły na podstawie uchwały Rady Głównej.

Art.  13.

Rok szkolny trwa od 1 października do 30 czerwca i dzieli się na dwa semestry: I semestr od 1 października do 31 stycznia, II semestr od 15 lutego do 30 czerwca. Wpisy uczniów odbywają się oddzielnie na każdy rok szkolny.

Art.  14.

Uczniów zwyczajnych szkoły przyjmują kierownicy oddziałów; warunki przyjęcia określa art. 5 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (Dz. U. R. P. № 24 poz. 197).

Wolnych słuchaczy przyjmują kierownicy oddziałów za zgodą Rady Nauczycielskiej.

Liczba uczniów na każdym oddziale jest ograniczona liczbą wolnych miejsc w pracowniach, którą oznacza Rada Nauczycielska.

W związku z tem ograniczeniem o pierwszeństwie w przyjęciu na oddział przygotowawczy rozstrzyga wynik egzaminu konkursowego, mającego stwierdzić uzdolnienie artystyczne kandydatów, w przy jęciu zaś na inne oddziały wynik egzaminu po przejściu oddziału przygotowawczego. Wymagania i sposób przeprowadzenia egzaminów określa regulamin studjów.

Po przyjęciu uczniowie zwyczajni składają wobec dyrektora przez podanie raki uroczyste przyrzeczenie przestrzegania godności akademickiej i przepisów szkolnych.

Art.  15.

Uczniowie zwyczajni otrzymują przy zapisie książeczkę, legitymacyjną i dowód osobisty z fotografją.

Wolni słuchacze otrzymują poświadczenie przyjęcia do szkoły w charakterze wolnych słuchaczy.

Art.  16.

Uczniowie zwyczajni i wolni słuchacze uiszczają przy zapisywaniu się opłatę wpisową oraz z początkiem każdego semestru opłaty za korzystanie z pracowni.

Po ukończeniu pełnego kursu nauk i złożeniu egzaminów uczniowie zwyczajni otrzymują dyplom.

Art.  17.

Regulamin i program studjów, przepisy egzaminacyjne, formy dokumentów oraz wysokość opłat wpisowych, za korzystanie z pracowni, za egzaminy i dyplomy określą osobne rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, wydane na wniosek Rady Nauczycielskiej.

Art.  18.

Rada Nauczycielska przedkłada Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego corocznie z końcem roku szkolnego plan wykładów i zająć szkolnych na najbliższy rok szkolny do zatwierdzenia.

Art.  19.

Uczniowie zwyczajni i wolni słuchacze podlegają władzy dyscyplinarnej Rady Głównej; przepisy postępowania dyscyplinarnego określi rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, wydane na wniosek Rady Głównej.

Uczniowie zwyczajni mogą stowarzyszać się i zgromadzać się na zasadzie przepisów odnoszących się do stowarzyszeń i zgromadzeń akademickich, przyczem prawa i obowiązki senatów szkół akademickich wykonywa Rada Główna.

Art.  20.

-Uczniom zwyczajnym przysługują te same ulgi i przywileje w zakresie przepisów wojskowych, co studentom szkół akademickich.

Uczniowie zwyczajni korzystają narówni ze studentami szkół akademickich z ulg w taryfie kolejowej.

Art.  21.

Pierwszych profesorów i nauczycieli zamianuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na podstawie opinji komisji, złożonej z delegatów Akademji Sztuk Pięknych w Krakowie pod przewodnictwem wybranego przez nich profesora Wydziału architektury w Politechnice Warszawskiej.

Pierwszego zastępcę dyrektora wyznaczy Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024