Utworzenie Wileńskiego Okręgu Probierczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 10 listopada 1922 r.
w przedmiocie utworzenia Wileńskiego Okręgu Probierczego.

Na mocy ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o upoważnieniu Ministra Przemysłu i Handlu do wydawania zarządzeń w zakresie nadzoru nad przemysłem złotniczym i handlem wyrobami złotniczemi oraz organizacji urzędów probierczych na obszarach b. zaborów austriackiego i rosyjskiego (Dz. U. R. P. № 70 poz. 470) oraz rozporządzenia Rady Ministrów i dnia 1 lipca 1322 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej powołanej ustawy ż dnia 16 lipca 1920 r. na Ziemią Wileńską (Dz. U. R. P. № 69 poz. 619) sprostowanie № 104 poz. 971 zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanawia się wileński okrąg probierczy dla powiatów: wileńskiego, oszmiańskiego, święciańskiego, trockiego, brasławskiego, dziśnieńskiego, duniłowiczowskiego i wilejskiego z siedzibą okręgowego urzędu probierczego w Wilnie.
§  2.
Na obszar powiatów wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia wprowadza się następujące rozporządzenia:
1)
rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu z dnia 9 sierpnia 1920 r. w sprawie zmian do ustaw probierczych obowiązujących na terenie b. za boru rosyjskiego (Dz. U. R. P. № 85 poz. 556) z wyjątkiem przepisów przechodnich,
2)
rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 grudnia 1921 r. wydana w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie podwyższenia opłat probierczych (Dz. U. R. P. № 108 plon. 790),
3)
rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu i dnia 20 kwietnia 1922 r. wydano w poro zumieniu ż Ministrem Skarbu o dalszem podwyższeniu niektórych opłat probierczych (Dz. U. R. P. № 34 poz. 293).
§  3.
Wszystkie złote i srebrne wyroby włącznie z zegarkami nieostemplowane polskiemi państwowemi cechami probierczemi, znajdujące Się u wytwórców lub w handlu na obszarze wileńskiego okręgu probierczego, winny być złożone w okresie od dnia 1 grudnia 1922 r. do 1 czerwca 1923 r. w wileńskim okręgu probierczym w celu próbowania, cechowania i uiszczenia opłat probierczych z tem, że:
1)
wyroby czyniące zadość próbie legalnej, t. j. przynajmniej 0,583 dla wyrobów złotych i 0,800 dla wyrobów srebrnych (z uwagą dnieniem dopuszczalnego uchybienia) winny być ocechowane normalnie podług przepisów cechowania,
2)
wyroby złote próby 0,550 do 0,583 oraz srebrne próby 0,750 do 0,800 winny otrzymać cechę przechodnią: "rękojeść szabli" i jako takie mogą być w obrocie handlowym tylko w okresie od 1 grudnia 1922 r. do 1 grudnia 1923 roku poczerń, o ile nie zostaną wycofane l obiegu, winny być uważane jako niskopróbne (art. 349 i 353 Kod. Kar.).
3)
wyroby złote próby niższej od 0,550 i srebrne próby niższej od 0,750 winny być uważane jako niskopróbne.

Wyroby złote i srebrne bez znaku imiennego zarejestrowanego w wileńskim urzędzie probierczym Winny otrzymać wzamian cechę: "głowę sowy".

§  4.
Niezależnie od wyrobów, wymienionych w § 1, również takież nowowytwarzane oraz nowo-Wypuszczane na rynek złote i srebrne wyroby winny być od dnia 1 grudnia 1922 r. składane do próbowania, cechowania i uiszczania opłat probierczych w wileńskim urzędzie probierczym. Wyroby te winny posiadać wyraźne wybity znak imienny, zarejestrowany w wileńskim urzędzie probierczym.
§  5.
Wileński urząd probierczy z dniem 1 czerwca 1923 roku wycofa z użycia cechą przechodnią: "rękojeść szabli".
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024