Zm.: rozporządzenie z dnia 20 stycznia 1922 r. w przedmiocie wydawania z aptek środków leczniczych oraz określania ich ceny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 9 listopada 1922 r.
o częściowej zmianie rozporządzenia tegoż Ministra, wydanego w porozumieniu z Ministrem b. dzielnicy pruskiej z dnia 20 stycznia 1922 r. w przedmiocie wydawania z aptek środków leczniczych oraz określania ich ceny.

Na mocy art. 2 p. 13 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63 poz. 371), § 7 austrjackiej ustawy aptekarskiej z dnia 18 grudnia 1906 r. (austr. Dz. U. P. r. 1907, № 5), art. 380 rosyjskiej ustawy lekarskiej (ros. Zbiór Praw Ł XIII wyd. 1905), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 21 poz. 169) §§ 78 i 80 niemieckiej ustawy przemysłowej zarządza się. co następuje:
§  1.
Paragraf 19 rozporządzenia Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 20 stycznia 1922 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej w przedmiocie wydawania z aptek środków leczniczych, oraz określania ich ceny (Dz. U. R. P. № 11 poz. 100) otrzymuje brzmienie następujące:

"Na obszarze byłego zaboru rosyjskiego i austrjackiego artykuły oznaczone w taksie krzyżykiem - mogą być wydawane i uwzględnieniem na obszarze b. zaboru rosyjskiego przepisów § 20 jedynie za receptami lekarzy i lekarzy weterynarji.

Wyjątek stanowią następujące środki lecznicze:

I. Do wewnętrznego użytku:

a) Santonium w postaci pastylek, zawierających nie więcej niż po 0,05 Santoniny;

b) Radix Ipecacuanhae pulverata w postaci pastylek, zawierających nie więcej niż po 0,01 Rad. Ipecacuanhae;

c) Proszki od bólu głowy o następującym składzie:

1) Cofeini 0,05

Phenacetini 0,3

2) Coffeini 0,05

Amidopyrini 0,25

3) Coffeini 0,05

Phenacetini 0,3 lub

Amidopyrini 0,25

Acidi Acetylosalicylici 0,3

4) Coffeini 0,05

Phenacetini 0,3 lub

Amidopyrini 0,25

Acidi Acetylosalicylici

Guaranae pulveratae aa 0,3.

Na opakowaniu każdego proszka, oprócz firmy apteki, winien być umieszczony jego skład, oraz napis: "Proszek od bólu głowy dla dorosłych".

Nadawanie powyższym mieszaninom nazw fantastycznych jest wzbronione. Cenę ich, o ile nie jest ona podana w obowiązującej taksie aptekarskiej, należy obliczać według tej taksy w stosunku conajmniej 50 proszków, licząc: za materjał, kapsułkę lub opłatek, opłatę, za zmieszanie proszków (poz. 11 taksy za pracę przy recepturze), za dozowanie (ustęp 2 p. d poz. 18 tejże taksy) oraz za opakowanie, użyte do każdorazowej ekspedycji (torebkę lub pudełko).

II. Do odkażania:

a) Acidum carbolicum purum

b) Cuprum sulfuricum

c) Formalinum.

III. Do zewnętrznego użytku:

a) Argentum nitricum w pałeczkach oprawnych,

b) Tinctura Jodi,

c) Acetum i Tinctura Sabadillae,

d) Chloroform w mieszaninie z tłuszczami lub spirytusem, w ilości nieprzekraczającej 20%,

e) Zincum sulfuricum,

f) Fol. Strammonii w mieszaninach ziół do pa lenia.

Na opakowaniu środków, wymienionych pod II I III winien być umieszczony wyraźny, rzucający się w oczy napis: "Obchodzić się ostrożnie", a na środkach, wymienionych pod U ponadto napis: "Do dezynfekcji".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024