Prowadzenie przez apteki i składy materjałów aptecznych regestracji personelu fachowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 8 października 1921 r.
w przedmiocie prowadzenia przez apteki i składy materjałów aptecznych regestracji personelu fachowego.

Na mocy p. 17 art. 2 i art. 10 Zasadniczej Ustawy Sanitarnej z 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63, poz. 371) oraz art. 391 ros. ust. lekarskiej (Zb. pr. ros. tom XII wydanie 1905 r.) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządzający aptekami oraz składami materjałów aptecznych hurtowemi i detalicznemi (drogerjami) winni prowadzić w każdej aptece i składzie materjałów aptecznych książkę wykazu osobowego według załączonego wzoru.
§  2.
Do wykazu osobowego winni być wpisani: właściciel, zarządzający i cały personel fachowy.

W razie zmiany właściciela czy też przyjęcia lub ustąpienia zarządzającego i innych osób z pośród personelu fachowego do wykazu osobowego winna być wpisana właściwa adnotacja z wyszczególnieniem nazwiska, imienia, daty przyjęcia, względnie ustąpienia, posiadanych kwalifikacji i danych (dokumentów) jakiemi kwalifikacje te były udowodnione.

Adnotacje powyższe winny być wpisane do wykazu osobowego niezwłocznie po nastąpieniu zmian osobowych.

O każdej wpisanej do wykazu osobowego adnotacji, zarządzający apteką względnie składem materjałów aptecznych winien zawiadomić na piśmie właściwy urząd wojewódzki nie później jak w ciągu 10 dni od chwili zaszłej zmiany i przesłać uwierzytelnione odpisy dokumentów, na których zasadzie dana osoba objęła aptekę lub skład materjałów aptecznych w posiadanie lub zarząd, względnie została przyjęta jako pracownik fachowy.

§  3.
Książka wykazu osobowego winna być okazywana na żądanie państwowych władz administracyjnych, uprawnionych do kontrolowania aptek i składów aptecznych.
§  4.
Osoba, wpisywana do księgi wykazu osobowego jednocześnie z wpisaniem, winna własnoręcznie wypełnić i podpisać oraz oddać do przechowania zarządzającemu apteką lub składem materjałów aptecznych kartę regestracyjną przepisanego wzoru.
§  5.
W listopadzie każdego roku zarządzający aptekami i składami materjałów aptecznych obowiązani są przesłać do właściwych urzędów wojewódzkich karty regestracyjne wszystkich osób, które w książce wykazu osobowego w dniu 1 listopada były wpisane.
§  6.
Winni przekroczenia przepisów niniejszego rozporządzenia ulegną karze zgodnie z art. 103 ustawy lekarskiej (Zb. pr. ros. tom XIII) o ile w myśl ogólnych przepisów karnych nie podlegają surowszej karze.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze b. zaboru rosyjskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia; jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie poprzednie rozporządzenia i przepisy o ile są sprzeczne z postanowieniami niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR KSIĄŻKI WYKAZU OSOBOWEGO W APTEKACH I SKŁADACH MATERJAŁÓW APTECZNYCH.

Imię i nazwisko właściciela apteki lub składu materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie posiada aptekę lub skład materjałów aptecznych. Data objęcia w posiad. Data wyzbycia się. Imię i nazwisko zarządzającego apteką lub składem materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie objął zarząd. Data objęcia zarządu. Data przekazania zarządu inne] osobie. Nazwisko pracujących w aptece lub składzie materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie zostali przyjęci do apteki lub składu materjałów aptecznych. Odkąd pracują i kiedy wysiano raport o przyjęciu ich. Odkąd przestali pracować i kiedy wysłano raport o ustępieniu ich.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.87.641

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie przez apteki i składy materjałów aptecznych regestracji personelu fachowego.
Data aktu: 08/10/1921
Data ogłoszenia: 08/11/1921
Data wejścia w życie: 08/11/1921