Udzielanie gwarancji Skarbu Państwa do sumy mk. 50.000.000 za ulgowe pożyczki dla drobnych przemysłowców, rzemieślników oraz ich organizacji wytwórczych.

USTAWA
z dnia 30 maja 1919 r.
w przedmiocie udzielania gwarancji Skarbu Państwa do sumy mk. 50.000.000 za ulgowe pożyczki dla drobnych przemysłowców, rzemieślników oraz ich organizacji wytwórczych.

Art.  1.

Sejm upoważnia Rząd do przyjęcia gwarancji Skarbu Państwa do sumy mk. 50.000.000 (pięćdziesięciu miljonów) za pożyczki ulgowe dla drobnych przemysłowców, rzemieślników, ich organizacji wytwórczych, oraz przemysłu ludowo-domowego, udzielane na podstawach następujących:

1. Kredyty ulgowe będą przyznawane przez utworzone przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu i lokalnych organach tegoż Ministerstwa specjalne komisje, przy szczególnem uwzględnieniu zrzeszeń przemysłowo-wytwórczych: rzemieślniczych, robotniczych i włościańskich.

2. Kredyt będzie przyznawany po uprzedniem zbadaniu warunków technicznych, finansowych i gospodarczych danego przedsiębiorstwa.

3. Po zbadaniu warunków (punkt 2) decyzje o przyznanie kredytu powezmą:

a)
Komisja Główna z siedzibą w Warszawie, składająca się z przedstawiciela Ministerstwa Przemysłu i Handlu, jako przewodniczącego, przedstawiciela Ministerstwa Skarbu, Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, oraz pięciu przedstawicieli sfer rzemieślniczych, a na wypadek ich nieobecności - z tyluż zastępców i dwóch przedstawicieli instytucji kredytowych, które będą kredytu tego udzielały.
b)
Komisje miejscowe przy urzędach przemysłowych lub instytucjach w tym celu przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu wyznaczonych, składające się z delegata Ministerstwa Przemysłu i Handlu, jako przewodniczącego, przedstawiciela Ministerstwa Skarbu, pięciu przedstawicieli miejscowych organizacji rzemieślniczych i współdzielczo-wytwórczych, a na wypadek ich nieobecności - z tyluż zastępców i dwu przedstawicieli miejscowych instytucji kredytowych.

4. Wszelkie podania o pożyczkę mają być wnoszone do komisji miejscowej. Komisje miejscowe mają prawo przyznawania kredytu do wysokości marek 5.000, zaś dla kooperatyw wytwórczych do wysokości 10.000 marek. Zgłoszenia o kredyt wyższy ponad sumę 5.000 marek przesyłają komisje miejscowe, wraz ze swoją opinją, do komisji Głównej w Warszawie.

Komisja Główna może być też równocześnie komisją miejscową w Warszawie.

Przewodniczący zarówno w Komisji Głównej, jako też i w miejscowych, ma prawo sprzeciwu na decyzję komisji; w takim razie decyzja będzie wstrzymana aż do rozstrzygnięcia sprzeciwu przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.

5. Kredyt ulgowy będzie udzielany przez instytucje kredytowe, których listy zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu i Minister Skarbu. Powołane instytucje kredytowe będą miały prawo udzielania tegoż specjalnego kredytu ulgowego ponad normę, przewidzianą w ich ustawach, w stosunku ich zobowiązań do ich kapitałów własnych.

6. Oprócz sposobów zabezpieczenia kredytu, przewidzianych w dotychczasowym prawie obowiązującem i w ustawach instytucji kredytowych, ulgowy kredyt może być również udzielany pod zastaw towarów, maszyn i narzędzi wytwórczych, pozostających w posiadaniu i użytkowaniu korzystającego z kredytu, pod jego opieką i odpowiedzialnością, bez obowiązku sporządzania aktu urzędowego. Wierzyciel nabywa, mimo odmiennych postanowień ustaw ogólnych, prawo zastawu (przywilej) na danych przedmiotach. Za wyzbycie się maszyn, narzędzi i urządzeń, pozostających pod zastawem, jak również za brak określonej ilości zastawionych przedmiotów, pożyczający podlega odpowiedzialności karnej.

7. Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa dyskontuje instytucjom kredytowym zobowiązania, powstałe z tytułu udzielonego kredytu ulgowego, ponad normę kredytu zwykłego, udzielanego im przez tę Kasę.

8. Wysokość pobieranych przez instytucje kredytowe odsetek od dłużników oznaczy, w porozumieniu z temi instytucjami, Minister Przemysłu i Handlu. Odsetki te nie mogą być wyższe niż odsetki przy kredycie 75.000.000 mk.

9. Skarb Państwa przyjmuje wobec instytucji kredytowych, udzielających na mocy niniejszej ustawy kredytu ulgowego, gwarancję do wysokości całego kapitału, procentów i kosztów. Gwarancja ta może być jednak zrealizowana dopiero po wyczerpaniu wszelkich środków prawnych przez instytucje kredytowe w celu ściągnięcia należności od dłużników, poręczycieli i żyrantów włącznie z przeprowadzeniem egzekucji sądowej, o ile w poszczególnym wypadku niewypłacalności dłużnika Minister Przemysłu i Handlu nie zwolni instytucji kredytowej od przedsiębrania niektórych środków prawnych, lub też nie spowoduje wcześniejszego zrealizowania gwarancji. Zobowiązania, zapłacone na podstawie gwarancji przez Skarb Państwa, będą scedowane na rzecz tegoż Skarbu.

Art.  2.

Podania i załączniki do nich w sprawie kredytu, udzielane na zasadzie niniejszej ustawy, są wolne od wszelkich opłat skarbowych i stemplowych.

Art.  3.

Wykonanie tej ustawy poleca się Ministrowi Przemysłu i Handlu, który, w porozumieniu z Ministrem Skarbu ma wydać do niej przepisy wykonawcze.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz. Praw P. Pol.1919.44.314

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Udzielanie gwarancji Skarbu Państwa do sumy mk. 50.000.000 za ulgowe pożyczki dla drobnych przemysłowców, rzemieślników oraz ich organizacji wytwórczych.
Data aktu: 30/05/1919
Data ogłoszenia: 06/06/1919
Data wejścia w życie: 06/06/1919