Serwis ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna zbadał, że samorządowcy wzbudzają większe zaufanie u osób, które nie zamierzają głosować w najbliższych wyborach samorządowych niż wśród osób, które planują głosować. Z badania wynika także, że udział w najbliższych wyborach samorządowych deklaruje 64 proc. badanych. Częściej chęć głosowania deklaruje elektorat PiS (89 proc.) niż PO i Nowoczesnej (77 proc.). 

Jakie grupy wiekowe planują głosować

Największy odsetek osób planujących udział w najbliższych wyborach samorządowych jest w grupie wiekowej 55 lat i więcej (71 proc.) oraz 45-54 lata (70 proc.), a najmniejszy wśród wyborców w wieku  35-44 lata (52 proc.) oraz najmłodszych w wieku 18-24 lata (54 proc.).

Jak się okazuje, zdecydowana większość dorosłych Polaków (79 proc.) bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym (21 proc.). Ponad połowa badanych (61 proc.) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie. Jednak prawie połowa z nich, 47 proc. badanych, nie planuje udziału w wyborach samorządowych.

Uczestniczyć w wyborach

Jeśli chce się mieć większy wpływ, należy przede wszystkim uczestniczyć w wyborach i popierać odpowiednich kandydatów - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Badanie przeprowadzone zostało w dniach 15-18 czerwca 2018 r., na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat wzwyż. Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą rzeczywistość. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku. 

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl