Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, przyznaje, że jest to problem dotyczący nie tylko zawodu doradcy podatkowego. – Przyczyny są różne. Zdarzają się przypadki zachowań naruszających zasady etyki biznesowej i one są rzeczywiście niepokojące – mówi Tomasz Michalik.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych postanowiła temu przeciwdziałać. Przygotowała wzory dokumentów, które mogą być wykorzystane przez każdą firmę doradczą. Chodzi o umowy o zakazie konkurencji. Polega on na tym, że po rezygnacji doradca przez pewien czas nie może podjąć pracy w innej firmie lub prowadzić własnej działalności.
Tomasz Michalik uważa, że umowy o zakazie konkurencji – które tworzą prawa i obowiązki dla obydwu stron – cywilizują relacje między pracodawcą a pracownikiem. Nigdy jednak nie dadzą 100-proc. pewności, że niezadowolony kontrahent nie odejdzie. W jego ocenie najlepszą receptą na przeciwdziałanie zjawisku odchodzenia doradców jest zawsze wysoka jakość usług i nieustająca dbałość o relacje z klientem.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 2.03.2012.