Zm.: zarządzenie w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 września 1974 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 14 ust. 2 pkt 2 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski z 1969 r. Nr 32, poz. 238 i z 1973 r. Nr 54, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 1970 r. w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej (Monitor Polski z 1970 r. Nr 11, poz. 95, z 1972 r. Nr 41, poz. 226 i z 1973 r. Nr 24, poz. 149) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 skreśla się ust. 3;
2)
w § 2 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Ponadto na rachunki, o których mowa w ust. 1, mogą być przyjmowane kwoty:

1) posiadane przez osoby w dniu powrotu na stałe do kraju lub uzyskania karty stałego pobytu w kraju albo pochodzące ze zbycia mienia posiadanego w tym dniu za granicą,

2) pochodzące z realizacji praw patentowych lub osiągnięć naukowo-technicznych,

3) pochodzące z honorariów za usługi adwokackie,

4) przypadające danej osobie z bankowego rachunku walutowego otwartego dla Stowarzyszenia Autorów "ZAIKS" lub przypadające z tytułu rozpowszechniania przez CHZ "Ars Polona-Ruch" książek za granicą,

5) uzyskane z realizacji mienia spadkowego za pośrednictwem polskich urzędów konsularnych lub innych upoważnionych instytucji,

6) pochodzące z zagranicznych przekazów na koszty podróży i pobytu za granicą,

7) przypadające do wypłaty z oprocentowanych rachunków walutowych "B" zgodnie z § 6 pkt 2,

8) pochodzące ze sprzedaży bankowi złota, przywiezionego z zagranicy po uiszczeniu należnego cła.

3. Wpłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być przyjmowane:

1) w gotówce lub w kwotach pochodzących z realizacji czeków na okaziciela, jeżeli gotówka lub czeki zostały uwidocznione w imiennej deklaracji przywozu potwierdzonej przez polski graniczny urząd celny lub w zaświadczeniu wystawionym przez ten urząd,

2) inne wpłaty - pod warunkiem udowodnienia bankowi tytułu, z którego kwota wpłaty pochodzi, a gdy kwotą wolno swobodnie dysponować za granicą tylko częściowo z zastrzeżeniem odprzedaży pozostałej części kwoty uprawnionemu bankowi w kraju - udowodnienia także tej odprzedaży.";

3)
w § 3 ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) kwoty z własnych nie oprocentowanych bankowych rachunków walutowych z zastrzeżeniem przewidzianym w ust. 2";

4)
w § 4:
a)
w ust. 1 skreśla się pkt 2,
b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Dopuszczalne jest podjęcie wkładu terminowego w części lub całości również w ciągu każdego zadeklarowanego okresu. W razie podjęcia jakiejkolwiek kwoty w ciągu zadeklarowanego okresu lub przedłużonego okresu cały wkład traktuje się od początku tego okresu jako wkład oprocentowany w wysokości 2%. Nie dotyczy to zadysponowania częścią lub całością wkładu na transakcje eksportu wewnętrznego lub na zakup towarów, o którym mowa w § 5 pkt 2, a ponadto na uzupełniający zakup środków płatniczych państw socjalistycznych, niezależnie od przydziału przysługującego w walutach tych państw na koszty podróży i pobytu za granicą."

§  2.
1.
Oprocentowanie wkładów na rachunkach walutowych "A" i "B" terminowych na 90 dni ustaje z upływem zadeklarowanego okresu.
2.
Wkłady, o których mowa w ust. 1, wniesione przed dniem wejścia w życie zarządzenia, podlegają wypowiedzeniu z zachowaniem formy i terminów przewidzianych w umowie obowiązującej dla tych rachunków.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.32.191

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.
Data aktu: 16/09/1974
Data ogłoszenia: 24/09/1974
Data wejścia w życie: 01/10/1974