Obowiązek dowozu przesyłek drobnych do stacji kolejowych oraz ich odwożenie z tych stacji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 28 marca 1963 r.
w sprawie obowiązku dowozu przesyłek drobnych do stacji kolejowych oraz ich odwożenia z tych stacji.

Na podstawie § 3 uchwały nr 446 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1961 r w sprawie dowozu przesyłek drobnych do stacji kolejowych (Monitor Polski Nr 92, poz. 393) oraz w związku z art. 10 ust. 1 dekretu z dnia 24 grudnia 1952 r. o przewozie przesyłek i osób kolejami (Dz. U. z 1953 r. Nr 4, poz. 7) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa:
1)
o przesyłce – należy przez to rozumieć przesyłkę drobną w rozumieniu przepisów o przewozie przesyłek i osób kolejami,
2)
o wydziałach komunikacji – należy przez to rozumieć wydziały komunikacji prezydiów wojewódzkich rad narodowych lub rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
o PKS – należy przez to rozumieć wojewódzkie przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej,
4)
o DOKP – należy przez to rozumieć dyrekcje okręgowe kolei państwowych.
§  2.
Obowiązek zlecania PKS przez państwowe jednostki organizacyjne dowozu przesyłek wprowadza się na stacjach kolejowych, z których PKS wykonują odwożenie tych przesyłek do składów odbiorców na zlecenie kolei. Na stacjach kolejowych, z których PKS nie wykonują dotychczas odwożenia przesyłek do odbiorców, wprowadzenie dowozu przesyłek do tych stacji może nastąpić równocześnie z wprowadzeniem odwożenia.
§  3.
1.
Dowóz przesyłek wykonują PKS:
1)
na warunkach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Komunikacji z dnia 24 maja 1960 r. w sprawie regulaminu zarobkowego przewozu i spedycji w ciężarowym transporcie samochodowym (Dz. U. Nr 31, poz. 174) za pobraniem opłat określonych w taryfie towarowej transportu samochodowego i spedycji,
2)
występując w stosunku do kolei jako spedytor, działający na zlecenie i rachunek zleceniodawcy w imieniu zleceniodawcy lub w imieniu własnym jako nadawca przesyłki.
2.
Odwożenie przesyłek przez PKS w ramach zawartej umowy z koleją odbywa się na podstawie przepisów wykonawczych do dekretu z dnia 24 grudnia 1952 r. o przewozie przesyłek i osób kolejami (Dz. U. z 1953 r. Nr 4, poz. 7).
§  4.
Dowóz przesyłek odbywa się z miejsc wskazanych przez nadawców do stacji kolejowych; odwożenie przesyłek odbywa się ze stacji kolejowych do składów odbiorców.
§  5.
1.
Wnioski w sprawie wprowadzenia dowozu i odwożenia przesyłek składają DOKP w porozumieniu z PKS lub PKS w porozumieniu z DOKP do wydziałów komunikacji; wnioski takie mogą zgłaszać również zainteresowane państwowe jednostki organizacyjne.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, należy się kierować:
1)
korzyściami ekonomicznymi, związanymi z wykonywaniem przez PKS dowozu i odwożenia przesyłek, a w szczególności racjonalnym wykorzystaniem pojazdów samochodowych, zmniejszeniem ilości pracowników zatrudnionych przy tych przewozach itp.,
2)
zwiększeniem przepustowości magazynów kolejowych i przyspieszeniem obrotu wagonów użytych do przewozu przesyłek.
3.
Wydział komunikacji po stwierdzeniu celowości i możliwości wprowadzenia wniosku w życie ustala w porozumieniu z DOKP i PKS termin rozpoczęcia wykonywania dowozu i odwożenia przesyłek.
4.
Rozpoczęcie dowozu i odwożenia przesyłek nie może nastąpić wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od daty podania tego do publicznej wiadomości (§ 6).
§  6.
1.
O wprowadzeniu na określonych stacjach obowiązku dowozu i odwożenia przesyłek przez PKS, kolej zawiadamia w drodze ogłoszeń podanych do publicznej wiadomości na tych stacjach.
2.
W ogłoszeniach, o których mowa w ust. 1, kolej podaje w szczególności:
1)
termin rozpoczęcia wykonywania przez PKS dowozu i odwożenia przesyłek,
2)
dni i godziny wykonywania dowozu i odwożenia przesyłek,
3)
pełną nazwę i adres jednostki PKS, która wykonuje dowóz i odwożenie przesyłek,
4)
warunki wykonywania dowozu i odwożenia przesyłek.
3.
Tekst ogłoszeń opracowuje kolej w porozumieniu z PKS.
§  7.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne, zlecające dowóz przesyłek, powinny składać PKS odpowiednie zlecenia, określając w nich również czynności, jakie mają być dodatkowo wykonane w związku z dowozem.
2.
Jeżeli dowóz przesyłek przez PKS, wykonywany na rzecz określonych państwowych jednostek organizacyjnych, ma charakter stały, PKS powinny zawrzeć z tymi jednostkami umowy dotyczące stałego wykonywania dowozu.
3.
Terminy składania zleceń, określonych w ust. 1, PKS podają do publicznej wiadomości w trybie określonym w § 6.
§  8.
1.
Wydział komunikacji może zwalniać państwowe jednostki organizacyjne na ich wniosek od obowiązku korzystania z usług PKS przy dowozie i odwożeniu przesyłek.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosków o zwolnienie od obowiązku korzystania z usług PKS przy dowozie i odwożeniu przesyłek należy w szczególności brać pod uwagę:
1)
zagadnienie szybkiego opróżniania magazynów kolejowych przez odbiorców przesyłek i usprawnienie pracy na stacji kolejowej,
2)
inne okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia, występujące u określonych państwowych jednostek organizacyjnych.
3.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, może być udzielone państwowej jednostce organizacyjnej również na wniosek PKS w razie nie dysponowania przez PKS taborem samochodowym, odpowiednim ze względu na swoiste cechy i właściwości przesyłki, np. do przewozu przesyłek o wyjątkowo dużych rozmiarach i ciężarze itp.
4.
Jeżeli PKS podjęły obsługę państwowych jednostek organizacyjnych w zakresie dowozu (odwożenia) przesyłek, mogą być zwolnione od tego obowiązku po zapewnieniu tym jednostkom innych możliwości dowozu i odwożenia przesyłek pojazdami samochodowymi.
5.
O zwolnieniu państwowej jednostki organizacyjnej i od obowiązku korzystania z usług PKS przy dowozie i odwożeniu przesyłek, wydział komunikacji zawiadamia DOKP i PKS.
6.
Zwolnienie powinno być cofnięte, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę zwolnienia przestały istnieć.
§  9.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy:
1)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Instytutu Geodezji i Kartografii oraz przedsiębiorstw podległych tym ministrom,
2)
jednostek więziennictwa, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich podległych Ministrowi Sprawiedliwości,
3)
jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".
§  10.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do dowozu przesyłek organizacji spółdzielczych zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy w razie wydania przez te centralne związki poleceń wymienionym organizacjom spółdzielczym korzystania z usług PKS przy dowozie przesyłek do stacji kolejowych (§ 5 uchwały nr 446 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1961 r. w sprawie dowozu przesyłek drobnych do stacji kolejowych – Monitor Polski Nr 92, poz. 393).
§  11.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 9 lutego 1955 r. w sprawie zasad organizowania dostaw kolejowych przesyłek drobnych do składu odbiorcy (Monitor Polski Nr 16, poz. 167).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.32.166

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązek dowozu przesyłek drobnych do stacji kolejowych oraz ich odwożenie z tych stacji.
Data aktu: 28/03/1963
Data ogłoszenia: 17/04/1963
Data wejścia w życie: 17/04/1963