Prowadzenie książek zażaleń na stacjach kolei państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 6 lipca 1951 r.
w sprawie prowadzenia książek zażaleń na stacjach kolei państwowych.

Na podstawie art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1951 r. o organizacji władz w dziedzinie komunikacji (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na wszystkich stacjach kolei państwowych oraz przystankach osobowych, na których znajdują się kasjerzy biletowi, prowadzone są książki zażaleń, przeznaczone do wpisywania zażaleń na zauważone uchybienia P.K.P., narażające korzystających z usług kolei na niewygody lub straty, oraz na niewłaściwe zachowanie się lub postępowanie pracowników kolejowych.
§  2.
1.
Książki zażaleń, o których mowa w § 1, przeznaczone są również do wpisywania zażaleń na działalność nie uspołecznionych przedsiębiorstw zarobkowych, znajdujących się na terenie stacji (restauracje, bufety, kioski, umywalnie, przechowalnie bagażu, zakłady fryzjerskie itp.).
2.
Uspołecznione przedsiębiorstwa, działające na terenie kolejowym, regulują samodzielnie sprawy krytyki i zażaleń oraz prowadzą oddzielne książki zażaleń.
§  3.
1.
Książka zażaleń znajduje się w biurze zawiadowcy stacji (dyżurnego ruchu), na przystankach osobowych zaś - u kasjera biletowego.
2.
Na stacjach, na których istnieją ekspedycje kolejowe I lub II klasy oraz biura obsługi podróżnych, książki zażaleń znajdują się niezależnie od przepisu ust. 1 również u kierownika ekspedycji kolejowej i kierownika biura obsługi podróżnych.
§  4.
1.
Wpisujący zażalenie do książki zażaleń powinien oprócz treści zażalenia wskazać swoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, zawód bądź swoje stanowisko służbowe lub społeczne oraz - o ile możności - świadków z podaniem ich imion, nazwisk i miejsc zamieszkania.
2.
Zażalenia, przy których brak nazwiska i imienia oraz miejsca zamieszkania żalącego się, rozpatrywane nie będą.
3.
Zażalenie wpisywane do książki zażaleń może dotyczyć każdej stacji i przystanku kolejowego, a nie tylko tej stacji lub przystanku kolejowego, na której zostało wpisane.
§  5.
1.
Zażalenie, wpisane do książki zażaleń, powinno być w ciągu 48 godzin odpisane i przesłane do oddziału eksploatacyjnego wraz z wyjaśnieniem zawiadowcy stacji, na której zostało wpisane.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również zażaleń wpisanych na przystankach osobowych z tym, że kasjerzy tych przystanków przesyłają odpisy wpisanych zażaleń zawiadowcy stacji opiekuńczej wraz z wyjaśnieniem w ciągu 24 godzin.
3.
Zażalenia wpisane do książek zażaleń stacji wąskotorowych przesyłane są w trybie i terminie wskazanym w ust. 1 do przełożonych zarządów kolei wąskotorowych.
§  6.
1.
Oddział eksploatacyjny bądź zarząd kolei wąskotorowych po otrzymaniu zażalenia obowiązany jest niezwłocznie zbadać sprawę i udzielić odpowiedzi żalącemu się najpóźniej w ciągu 20 dni od daty wpisania zażalenia.
2.
Oddział eksploatacyjny bądź zarząd kolei wąskotorowych przesyła odpis odpowiedzi udzielonej żalącemu się - zawiadowcy stacji, który zarządza wklejenie jej do książki, w której zażalenie zostało wpisane.
§  7.
1.
W przypadku gdy zażalenie wpisane do książki zażaleń nie dotyczy tego oddziału eksploatacyjnego bądź zarządu kolei wąskotorowych, w którego okręgu zostało wpisane, zawiadowca stacji przesyła odpis zażalenia oddziałowi eksploatacyjnemu bądź zarządowi kolei wąskotorowych, którego zażalenie dotyczy, lub gdy ustalenie oddziału bądź zarządu jest trudne - do macierzystej dyrekcji okręgowej kolei państwowych właściwej dla jednostki służbowej, której zażalenie dotyczy, z prośbą o skierowanie do właściwego oddziału eksploatacyjnego bądź zarządu kolei wąskotorowych.
2.
W przypadku wskazanym w ust. 1 zawiadowca stacji zarządza wpisanie w książce zażaleń w miejsce wklejonej treści udzielonej odpowiedzi, numer i datę korespondencji, przy której został przesłany odpis zażalenia wraz ze wskazaniem odbiorcy.
3.
Zainteresowany oddział eksploatacyjny bądź zarząd kolei wąskotorowych z otrzymanym zażaleniem postępuje w sposób wskazany w § 6.
§  8.
Oddziały eksploatacyjne i zarządy kolei wąskotorowych prowadzą statystykę wpływających zażaleń, przedstawiając do każdego 1 maja, 1 sierpnia, 1 listopada i 1 lutego zestawienie za ubiegły kwartał do dyrekcji okręgowej kolei państwowych.
§  9.
Kontrolę prowadzenia książek zażaleń na stacjach dokonują okresowo organa kontrolne dyrekcji okręgowych kolei państwowych oraz kontrolerzy oddziałów eksploatacyjnych, a na kolejach wąskotorowych - kontrolerzy ruchowo-handlowi tych kolei.
§  10.
1.
Książka zażaleń nie służy do wpisywania uchybień P.K.P. zauważonych przez pracowników kolejowych i Ministerstwa Kolei.
2.
Pracownicy kolejowi i Ministerstwa Kolei zgłaszają zauważone uchybienia P.K.P. w drodze raportów służbowych do swoich władz przełożonych.
§  11.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Komunikacji z dnia 15 czerwca 1929 r. w sprawie książek zażaleń na stacjach kolejowych (Monitor Polski Nr 153, poz. 394), okólnik Ministerstwa Komunikacji z dnia 28 października 1947 r. w sprawie prowadzenia książek zażaleń na stacjach kolei państwowych (Dz. Urz. Min. Kom. Nr 11, poz. 215) oraz zarządzenie Dyrektora Generalnego Kolei Państwowych z dnia 15 listopada 1950 r. o zmianie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 28 października 1947 r. w sprawie prowadzenia książek zażaleń na stacjach kolei państwowych (Dz. Zarz. P.K.P. Nr 7, poz. 66).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-70.912

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Prowadzenie książek zażaleń na stacjach kolei państwowych.
Data aktu: 06/07/1951
Data ogłoszenia: 11/08/1951
Data wejścia w życie: 11/08/1951