Przesuwanie inżynierów i techników do produkcji.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 lipca 1950 r.
w sprawie przesuwania inżynierów i techników do produkcji.

Niezbędnym warunkiem wykonania planu 6-letniego w gospodarce narodowej jest zapewnienie zakładom produkcyjnym odpowiedniej ilości kadr inżynierów i techników, biorących bezpośredni udział w procesie produkcyjnym.
Istniejące kadry inżynierów i techników nie są obecnie w pełni wykorzystane zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami; poważna liczba spośród nich jest zatrudniona na stanowiskach nie wymagających wykształcenia technicznego.

W celu zapewnienia właściwego zatrudnienia inżynierów i techników, a w szczególności w celu zwiększenia bezpośredniego udziału inżynierów i techników w procesie produkcyjnym, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

I.

Właściwi Ministrowie zarządzą sporządzenie do dnia 1 września 1950 r. imiennych wykazów inżynierów i techników, zatrudnionych w dniu 30 czerwca 1950 r. w podległych im urzędach, instytucjach oraz przedsiębiorstwach, za wyjątkiem produkcyjnych zakładów pracy. Wykazy należy sporządzić na formularzach według załączonego wzoru.

II.

Na podstawie wykazów, wymienionych w pkt I, właściwi Ministrowie ustalą do dnia 15 września 1950 r. w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego imienne plany przesunięć inżynierów i techników do pracy w zakładach produkcyjnych.

III.

Imiennymi planami przesunięć winni być objęci:

a)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w działach służby nie wymagających obsadzenia przez osoby, posiadające wyższe lub średnie wykształcenie techniczne (np. w działach administracyjnych, księgowości, finansowych, organizacji, zatrudnienia i płac, za wyjątkiem normowania pracy, itp.),
b)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w działach służby handlowej, zaopatrzenia i zbytu na stanowiskach nie wymagających obsadzenia przez osoby, posiadające wyższe lub średnie wykształcenie techniczne,
c)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w administracji państwowej i przemysłowej (do dyrekcji przedsiębiorstwa wielozakładowego włącznie) oraz przedsiębiorstwach pozaprodukcyjnych na stanowiskach wymagających wykształcenia technicznego, o ile posiadają oni zawód względnie specjalność w zawodzie, w zakresie której istnieje dotkliwy brak kadr w zakładach produkcyjnych.

IV.

Imienne plany przesunięć inżynierów i techników winny być opracowane przy zachowaniu następujących zasad:

a)
w pierwszym rzędzie należy dążyć do jak najlepszego wykorzystania wiedzy technicznej i doświadczenia zawodowego danego inżyniera (technika) dla dobra produkcji,
b)
w miarę możliwości należy uwzględnić życzenia zainteresowanych pracowników co do rodzaju przedsiębiorstwa produkcyjnego i charakteru pracy, do której mają być przesunięci, jak również i miejscowości, do której mają być skierowani.

Przenoszenie poza dotychczasowe miejsce zamieszkania winno być ograniczone do niezbędnego minimum.

V.

1.
Planem przesunięć nie należy w zasadzie obejmować inżynierów i techników, którzy w dniu 30 czerwca 1950 r. ukończyli 60-ty rok życia.
2.
Wiedzę fachową i doświadczenie osób, o których mowa w ust. 1-szym, należy - wykorzystać w ich dotychczasowym zakładzie pracy, przesuwając ich w razie potrzeby w ramach tego zakładu na odpowiednie stanowiska, wymagające obsadzenia przez osoby o kwalifikacjach technicznych.

VI.

1.
Imienny plan przesunięć inżynierów i techników w resortach, którym podlegają zakłady produkcyjne, powinien w pierwszym rzędzie zapewnić zaspokojenie potrzeb zakładów produkcyjnych, nadzorowanych przez dany resort.
2.
Plan przesunięć inżynierów i techników w resortach, którym nie podlegają zakłady produkcyjne, względnie w resortach, które w podległych sobie produkcyjnych zakładach pracy nie mogłyby wykorzystać inżynierów i techników w sposób właściwy, a więc zgodny z ich kwalifikacjami i specjalnością, winien przewidywać odpowiednie przesunięcie inżynierów i techników do produkcyjnych zakładów pracy, podległych innym resortom, a to zgodnie z rozdzielnikiem, ustalonym w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
3.
Plan przesunięć winien zawierać ścisłe terminy przesunięć i być wykonany najdalej do końca 1950 r.

VII.

Właściwi Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zarządzą w podległych im produkcyjnych zakładach pracy przeprowadzenie kontroli zatrudnienia inżynierów i techników, a w przypadku stwierdzenia, że inżynierowie i technicy zatrudnieni są przy pracach nie odpowiadających ich kwalifikacjom względnie specjalnością, nakażą przeprowadzenie odpowiedniego przesunięcia.

VIII.

Postanowienia uchwały, dotyczące zakładów pracy podległych Ministrom (kierownikom urzędów centralnych) stosuje się również do zakładów pracy przez nich nadzorowanych.

IX.

Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim Ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

inżynierów i techników, zatrudnionych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach nieprzemysłowych.
Lp. Nazwisko i imię Rok urodzenia Zawód, specjalność w zawodzie Ilość lat praktyki w zawodzie Praca obecna Uwagi
Nazwa zakładu pracy (miejscowość) Dział Oddział wydz. Stanowisko

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-82.969

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przesuwanie inżynierów i techników do produkcji.
Data aktu: 18/07/1950
Data ogłoszenia: 21/07/1950
Data wejścia w życie: 21/07/1950