Instrukcja Nr 10 w sprawie zaszeregowania kierowników wydziałów (oddziałów, referatów) w prezydiach rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 lipca 1950 r.
INSTRUKCJA NR 10 w sprawie zaszeregowania kierowników wydziałów (oddziałów, referatów) w prezydiach rad narodowych. *

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala:
§  1.
Właściwe prezydia rad narodowych zaszeregują kierowników wydziałów (oddziałów, referatów) do odpowiednich grup uposażenia i przyznają im dodatki funkcyjne lub służbowe na zasadach, podanych w §§ 2-9, i zgodnie z załącznikiem do niniejszej instrukcji.
§  2.
Zaszeregowanie następuje w granicach przyznanych etatów osobowych oraz w ramach struktury organizacyjnej, ustalonej przez prezydium rady narodowej (§ 6 Instrukcja Nr 3).
§  3.
1.
Kierownicy wydziałów (oddziałów, referatów), którzy byli dotychczas pracownikami organów zniesionych, otrzymują grupę uposażenia posiadaną przed zaszeregowaniem.
2.
Pracownik, który przed zaszeregowaniem posiadał grupę wyższą od przewidzianej dla danego stanowiska, zatrzymuje w drodze wyjątku dotychczasową wyższą grupę "ad personam".
§  4.
Przepis § 3 nie ma zastosowania, gdy między poprzednim a obecnym zakresem działania zaszła zasadnicza różnica co do rodzaju funkcji.
§  5.
1.
Nowomianowanym (przyjmowanym do pracy) kierownikom wydziałów (oddziałów, referatów) przyznaje się najniższą grupę, przewidzianą dla danego stanowiska.
2.
Przepisy § 6 ust. 1 i § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie ustalenia stanowisk i zaszeregowania do grupy uposażenia pracowników państwowych, podlegających ustawie o państwowej służbie cywilnej, oraz pracowników samorządowych (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 92) mają odpowiednie zastosowanie.
§  6.
Ustalenia stanowisk zastępców kierowników wydziałów i zastępców kierowników oddziałów w prezydiach rad narodowych oraz określenia grup uposażenia i dodatków (funkcyjnych, służbowych) dla tych stanowisk dokonuje prezydium właściwej rady narodowej za zgodą Prezydium Rady Ministrów.
§  7. 1
(uchylony).
§  8.
Zaszeregowania dokonują:
a)
w stosunku do kierowników wydziałów i ich zastępców, kierowników oddziałów i kierownika referatu do spraw wyznań w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (w prezydiach rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi) oraz w prezydiach rad narodowych miast liczących powyżej 100.000 mieszkańców - prezydium właściwej rady narodowej za zgodą władzy naczelnej;
b)
w stosunku do kierowników referatów w wydziałach prezydiów rad narodowych wojewódzkich i miejskich, wymienionych w pkt a) - prezydium właściwej rady narodowej po zatwierdzeniu struktury organizacyjnej wydziałów (§ 6 Instrukcji Nr 3);
c)
w stosunku do kierowników wydziałów, kierownika referatu do spraw wyznań i kierowników referatów w prezydiach powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast do 100.000 mieszkańców stanowiących powiaty miejskie - prezydium właściwej rady narodowej, za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
d)
w stosunku do kierowników referatów w prezydiach rad narodowych miast, nie stanowiących powiatów miejskich i kierowników referatów prezydiów gminnych rad narodowych - prezydia właściwych rad narodowych za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej.
§  8a. 2
Pracownikom prezydiów wojewódzkich rad narodowych (prezydium rady narodowej m. Łodzi), zatrudnionym w wydziałach (samodzielnych oddziałach) przemysłu materiałów budowlanych na stanowisku kierownika referatu lub wyższym, którzy przeszli do tej pracy z przedsiębiorstw państwowych i których dotychczasowe uposażenia były wyższe od uposażenia przysługującego im w myśl postanowień niniejszej Instrukcji, może być przyznany, na podstawie uchwały prezydium właściwej rady narodowej, zatwierdzonej przez Prezydium Rady Ministrów dodatek wyrównawczy w wysokości, nie przekraczającej różnicy wymienionych wyżej uposażeń.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów i wszystkim Ministrom.

ZAŁĄCZNIK  3

Prezydium rady narodowej Stanowisko służbowe pracownicze Grupa uposażen. od - do Stawka dodatku funkc. (służb.) od - do Uwagi
Prezydium Wojew. Rady Narodowej lub m.st. Warszawy i m. Łodzi Kierownik wydziału V-III 4 - 3,

2 - 1

Dodatki wg stawki 2-1 przewidz. są dla kier. wydz.: finansowego" oświaty" rolnictwa i leśnictwa oraz gospod. komunalnej i mieszkan.
Kierownik oddziału VI-IV 5-4-3 Dodatek wg stawki 3 może być przyznany w granicach limitu %-go ustalonego przez Prezydium Rady Ministrów
Kierownik referatu VII-V 4 - 5,
Prezydium rady narodowej w miastach ponad 100.000 mieszk. Kierownik wydziału i kier. ref. do spraw wyznań V-IV 4
Kierownik oddziału VI-V 5,
Kierownik referatu VII-VI 8,
Prezydium powiatowej rady narod. lub innego miasta do 100.000 mieszk. stanowiącego powiat miejski Kierownik wydziału i kier. ref. do spraw wyznań VII-V 5-4,
Kierownik samodzieln. refer. VII-VI 5-a Dotyczy referatów wym. w § 2 ust. 1 instr. Nr 3
Kierownik refer. VIII-VI b-a Stawkę a dod. służb. przeznacza się dla co najwyż. 20% kier.; wymagana jest zgoda prezydium powiat. rady narod.
Prezydium rady narod. w miastach niewydzielonych powyżej 100.000 mieszk. Kierownik refer. VIII-VII d-a Stawka b lub a dod. służb. może być przyznana za zgodą prezydium powiat. rady narodowej co najwyżej 3-m kier. refer.
Prezydium rady narod. w miastach poniżej 10.000 i gminn. rady narod. Kierownik refer. IX-VIII d-a Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 94)
* Z dniem 16 marca 1957 r. w zakresie unormowanym uchwałą nr 73 z dnia 8 marca 1957 r. w sprawie zniesienia referatów do spraw wyznań w prezydiach powiatowych rad narodowych, rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz w prezydiach dzielnicowych rad narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi (M.P.57.18.134) tracą moc postanowienia niniejszej uchwały, zgodnie z § 2 pkt 4 uchwały zmieniającej.
1 § 7 uchylony przez § 1 uchwały nr 669 z dnia 29 września 1951 r. (M.P.51.97A.1370) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 listopada 1951 r.
2 § 8a dodany przez § 1 uchwały z dnia 21 października 1950 r. (M.P.50.121A.1482) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 listopada 1950 r.
3 Załącznik:

-zmieniony przez pkt 1 uchwały z dnia 29 lipca 1950 r. (M.P.50.97A.1219) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 5 lipca 1950 r.

- zmieniony przez § 5 uchwały nr 132 z dnia 17 lutego 1955 r. (M.P.55.16.164) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 lutego 1955 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-81.949

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Instrukcja Nr 10 w sprawie zaszeregowania kierowników wydziałów (oddziałów, referatów) w prezydiach rad narodowych.
Data aktu: 05/07/1950
Data ogłoszenia: 20/07/1950
Data wejścia w życie: 20/07/1950