Przyznawanie nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy wymiarze, poborze i egzekucji niektórych danin komunalnych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie przyznawania nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy wymiarze, poborze i egzekucji niektórych danin komunalnych.

Na podstawie art. 10 i 37 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala, co następuje:

I.

Zezwala się na przyznawanie, na zasadach określonych poniżej, nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy pracach związanych z wymiarem, poborem i egzekucją niektórych danin komunalnych w gminach miejskich.

Na nagrody pieniężne przeznacza się kwotę, przewidzianą na ten cel w budżecie danego związku samorządowego, nie większą niż 1,5% wpływów, łącznie z dodatkiem za zwłokę, z następujących podatków: od nieruchomości, od lokali, od widowisk, od spożycia, od psów i innych podatków, z wyjątkiem wpływów z podatku gruntowego i od kopalń.

Ministrowi Administracji Publicznej służy prawo obniżania dla poszczególnych gmin miejskich określonej wyżej granicy maksymalnej stosunku funduszu nagród do wpływów podatkowych.

II.

Nagrody pieniężne, o których mowa w części I, przyznaje pracownikom organ wykonawczy danej gminy na następujących zasadach:

1)
nagradzani mogą być jedynie ci pracownicy gminy, zatrudnieni przy wymiarze, poborze i egzekucji wymienionych w części I danin komunalnych, których praca w danym miesiącu przyczyniła się istotnie do podniesienia omawianych wpływów,
2)
nie mogą być nagradzani w żadnym przypadku pracownicy organów kontroli wewnętrznej,
3)
nagradzanie nie może mieć formy stałych dodatków do uposażenia,
4)
ilość pracowników nagradzanych w poszczególnym miesiącu nie może przekraczać 50% wchodzących w grę osób, przy czym górna granica nagrody nie może przekraczać w stosunku miesięcznym 50% uposażenia zasadniczego nagrodzonego pracownika,
5)
nagradzanie powinno być obliczane na podstawie oceny pracy dodatniej i ujemnej;

A.

za ocenę dodatnią pracy należy uważać:

a)
wykonanie w terminie zaplanowanych prac w zakresie wymiaru, poboru i ogólnej obsługi finansowej gminy,
b)
wykrycie utajonych obiektów podatkowych, względnie ujawnienie niezgodnych z rzeczywistością danych co do wymiarów;

B.

za ocenę ujemną pracy należy uważać:

a)
opóźnienie wykonania zaplanowanych prac,
b)
nieosiągnięcie zaplanowanych wpływów,
c)
wadliwe dokonanie wymiaru, jeśli na skutek odwołań zostały one ze względów merytorycznych lub formalnych uchylone przez władzę odwoławczą,
d)
wykroczenia przeciwko dyscyplinie pracy.

III.

Ministrowi Administracji Publicznej służyć będzie z urzędu lub na wniosek Prezesa Najwyższej Izby Kontroli bądź Ministra Finansów prawo wstrzymania w całości lub częściowo wypłaty nagród, określonych niniejszą uchwałą, jeżeli się okaże, że obowiązki gminy w zakresie wymiaru, poboru oraz egzekucji danin komunalnych nie są należycie wykonywane.

W tym samym przypadku może wstrzymać w całości lub w części wypłatę nagród również i organ wykonawczy gminy drogą uchwały, zatwierdzonej przez prezydium danej rady narodowej.

Wypłata omawianych nagród może mieć miejsce w I półroczu 1950 r. pod warunkiem, że wpływy ze źródeł wyszczególnionych w niniejszej uchwale osiągnęły w ub. roku 85% kwot zapreliminowanych w budżecie.

Wypłata nagród w II półroczu b.r. może być kontynuowana, jeżeli wpływy budżetowe b.r. osiągną z tych źródeł do dnia 1 lipca b.r. - 45%, a do 1 listopada b.r. - 80% kwot zapreliminowanych w budżecie.

Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Administracji Publicznej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-56.644

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przyznawanie nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy wymiarze, poborze i egzekucji niektórych danin komunalnych.
Data aktu: 01/04/1950
Data ogłoszenia: 19/05/1950
Data wejścia w życie: 19/05/1950, 01/01/1950