Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 20 maja 1965 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rybołówstwa wykonywanego na polskiej części Zalewu Wiślanego.
§  2.
Zabrania się połowu niżej wyszczególnionych gatunków ryb, jeżeli ich długość mierzona od początku głowy do najdłuższego końca płetwy ogonowej wynosi mniej niż:

1) u łososia (Salmo salar L.) 60 cm,

2) u troci (Salmo trutta L.) 50 cm,

3) u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) 46 cm,

4) u węgorza (Anguilla anguilla L.) 45 cm,

5) u szczupaka (Esox lucius L.) 40 cm,

6) u leszcza (Abramis brama L.) 35 cm,

7) u certy (Vimba vimba L.) 28 cm,

8) u lina (Tinca tinca L.) 28 cm,

9) u karasia (Carassius carassius L.) 20 cm,

10) 1 (skreślony),

11) u śledzia (Clupea harengus membras L.) 12 cm.

§  3.
Zabrania się połowu jesiotra (Accipenser sturio L.), siei (Coregonus lavaretus L.) i parposza (Alosa fallax L.) w ciągu całego roku.
§  4.
Ryby złowione przypadkowo w okresie ochronnym lub o wymiarach mniejszych niż ustalone w § 2 (niewymiarowe), jeżeli są żywe, należy natychmiast wpuścić do wody, w której je złowiono, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, tak aby nie posnęły.
§  5.
1.
Dopuszcza się obecność przyłowu ryb w stanie śniętym o wymiarach mniejszych niż ustalone w § 2, złowionych dozwolonym sprzętem połowowym w ilości, licząc w sztukach, do 5% dla niewodów i żaków oraz do 8% dla innych sieci. Pozostała ilość śniętych ryb powinna być użyta na cele wskazane przez Gdański Urząd Morski.
2.
W razie stwierdzenia, że w określonym miejscu zalewu przy użyciu właściwego sprzętu połowowego przyłów ryb o długościach mniejszych niż określone w § 2 przekracza normy wyszczególnione w ust. 1, Gdański Urząd Morski może zabronić połowu ryb w tym miejscu albo zarządzić używanie do połowu sieci o większych niż ustalone wymiarach oczek.
§  6.
Kierownik statku rybackiego obowiązany jest po powrocie z łowiska zgłosić organowi ochrony rybołówstwa morskiego w Gdańskim Urzędzie Morskim ilość ryb złowionych w ustanowionym dla nich okresie ochronnym lub złowionych ryb niewymiarowych, przekraczających ilość określoną w § 5 ust. 1.
§  7.
Zabrania się:
1)
połowu ryb wszelkiego rodzaju narzędziami trałującymi,
2)
ustawiania niewodów stawnych, sieci, żaków w szachownicę oraz ustawiania pomiędzy niewodami stawnymi innego sprzętu połowowego,
3)
wystawiania sieci stawnych o długości większej niż 200 m, z tym że odległości boczne pomiędzy takimi sieciami powinny być nie mniejsze niż 200 m, a odległości frontalne nie mniejsze niż 150 m; całkowita długość sieci stawnych powinna być mniejsza niż połowa szerokości zalewu w miejscu wystawienia sprzętu połowowego,
4)
wystawiania zestawów żaków o długości większej niż 120 m, z tym że odległości frontalne pomiędzy zestawami powinny być nie mniejsze niż 100 m.
§  8.
1.
Ustanawia się dla połowu niżej wymienionych gatunków ryb następujące najmniejsze wymiary oczek sieci rybackich w mm:
Nazwa sprzętu połowowego Matnia, kocioł, kutel. Cześć przejściowa Skrzydła
Niewody dobrzeżne do połowu ryb większych (sandacz, leszcz, karp, szczupak) 36 38 42
Niewody dobrzeżne do połowu ryb mniejszych (certa, płoć, karaś, lin) 20 24 28
Niewody barkasowe do połowu sandacza, leszcza, szczupaka 36 38 42
Niewody barkasowe do połowu węgorza 12 18 22
Niewody stawne do połowu sandacza, leszcza, karpia, szczupaka 30 - 42
Niewody stawne do połowu śledzia 12 16 20
Żaki do połowu sandacza, leszcza, karpia, szczupaka 26 - 36
Żaki do połowu węgorza 16 - 20
2.
Inne sieci powinny posiadać oczka o wymiarach nie mniejszych niż:
1)
do połowu łososia i troci - 65 mm,
2)
do połowu ryb większych (sandacz, leszcz, szczupak, karp) - 60 mm,
3)
do połowu ryb mniejszych (certa, płoć, karaś, lin) - 36 mm,
4)
do połowu śledzia - 14 mm.
3.
Długość każdej części przejściowej w niewodach ściąganych wszelkich typów nie może przekraczać jednej trzeciej długości odpowiedniego skrzydła. Całkowita długość niewodów ściąganych dla ryb większych nie powinna przekraczać 800 m, a dla ryb mniejszych 300 m.
4.
Pomiaru oczek dokonuje się w stanie mokrym sieci przez mierzenie odległości pomiędzy jedenastoma węzłami wzdłuż plecionki sieci i podzielenie otrzymanej liczby przez dziesięć. Dopuszcza się zmniejszenie wymiarów oczek do 5% przy sieciach z włókien syntetycznych.
§  9.
Zabrania się stosowania przy połowach łososia i troci haków o rozwarciu mniejszym niż 19 mm, mierząc od ostrza do trzonu.
§  10.
1.
Odłowy leszcza i sandacza na Zalewie Wiślanym nie mogą przekraczać w skali rocznej ilości ustalonych zgodnie z umową międzypaństwową.
2.
Gdański Urząd Morski upoważniony jest do podawania do wiadomości w drodze ogłoszenia ilości ustalonego rocznego odłowu oraz jego wyczerpania.
3.
Po ogłoszeniu przez Gdański Urząd Morski o wyczerpaniu przez połowy ustalonego rocznego odłowu leszcza i sandacza dalszy odłów tych gatunków ryb jest zabroniony.
§  10a. 2
Zmiany w zakresie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym, wynikające z okresowych porozumień zawieranych pomiędzy organami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, wprowadza w życie Gdański Urząd Morski w porozumieniu z Prezydiami Wojewódzkich Rad Narodowych w Gdańsku i Olsztynie - w drodze zarządzeń ogłaszanych w Dziennikach Urzędowych Wojewódzkich Rad Narodowych w Gdańsku i Olsztynie.
§  11.
Statek dozorczy wzywający statek rybacki do zatrzymania się (art. 39 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim - Dz. U. Nr 22, poz. 115) powinien podać sygnał dźwiękowy "K" alfabetem Morse'a lub wywiesić flagę sygnałową "K" według zestawu kodu międzynarodowego w dzień, w nocy zaś nadać sygnał świetlny "K" alfabetem Morse'a.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 19 marca 1962 r. w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym (Dz. U. z 1962 r. Nr 25, poz. 115 i z 1963 r. Nr 25, poz. 146).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 10 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 maja 1967 r. (Dz.U.67.20.92) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1967 r.
2 § 10a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1968 r. (Dz.U.68.4.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 1968 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1965.23.150

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.
Data aktu: 20/05/1965
Data ogłoszenia: 14/06/1965
Data wejścia w życie: 14/06/1965