Upamiętnienie 100. rocznicy powołania Macieja Rataja na Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 14 grudnia 2022 r.
w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy powołania Macieja Rataja na Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Maciej Rataj, mąż stanu i polityk ruchu ludowego, był wybitną postacią polskiego parlamentaryzmu II Rzeczypospolitej. Był i jest wysoko oceniany i powszechnie szanowany. Urodzony 19 lutego 1884 r. w miejscowości Chłopy koło Lwowa był znakomicie wykształconym filologiem klasycznym oraz lubianym przez uczniów nauczycielem. Należał do grona najwybitniejszych polityków okresu międzywojennego. Zasiadał we władzach Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast" oraz Stronnictwa Ludowego. Pełnił mandat posła w latach 1919-1930 i 1934-1935. Był współtwórcą konstytucji marcowej z 1921 r. Od 1920 r. do 1921 r. sprawował funkcję ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w Rządzie Obrony Narodowej Wincentego Witosa.

Jako polityk Maciej Rataj zyskał opinię pracowitego; był człowiekiem kompromisu, doskonałym mediatorem i mówcą. 1 grudnia 1922 r. objął urząd Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawując tę funkcję do 1928 r., dwukrotnie - w 1922 r. po zabójstwie Gabriela Narutowicza, a następnie w 1926 r. po ustąpieniu Stanisława Wojciechowskiego - pełnił obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym trudnym dla Polski czasie odegrał znaczącą rolę w uchronieniu naszej ojczyzny przed wojną domową.

Ogromną zasługą Macieja Rataja dla państwa i narodu była też jego postawa w pierwszych miesiącach hitlerowskiej okupacji. Wobec zagrożenia egzystencji państwa polskiego jako jeden z pierwszych podjął heroiczną walkę. Odrzucając względy bezpieczeństwa, zaangażował się całkowicie w działalność niepodległościową. Był jednym ze współuczestników tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Z jego inicjatywy doszło do powstania Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego. Za swoją postawę zapłacił najwyższą cenę. Zginął od niemieckich kul 21 czerwca 1940 r. podczas zbiorowej egzekucji w Palmirach.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę powołania Macieja Rataja na Marszałka Sejmu oddaje hołd temu wybitnemu mężowi stanu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2022.1269

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Upamiętnienie 100. rocznicy powołania Macieja Rataja na Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 14/12/2022
Data ogłoszenia: 28/12/2022