Jemen-Polska. Porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Republiki Jemeńskiej o współpracy w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego w latach 2005-2007. Sana.2005.10.01.

POROZUMIENIE
między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Republiki Jemeńskiej o współpracy w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego w latach 2005-2007,
podpisane w Sanie dnia 1 października 2005 r.

POROZUMIENIE

między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Republiki Jemeńskiej o współpracy w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego w latach 2005-2007,

Minister Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Republiki Jemeńskiej, zwani dalej "Umawiającymi się Stronami", pragnąc umacniać stosunki przyjaźni pomiędzy obu krajami oraz kierując się dążeniem do ułatwiania i rozwijania współpracy w zakresie oświaty i szkolnictwa wyższego,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1.
Umawiające się Strony będą popierały nawiązywanie bezpośredniej współpracy pomiędzy szkołami wyższymi obu krajów w zakresie:
1)
prowadzenia wspólnych badań naukowych;
2)
wymiany pracowników naukowo-dydaktycznych w celu przygotowania programów nauczania, realizacji badań naukowych, prowadzenia wykładów, uczestniczenia w kongresach i sympozjach;
3)
wymiany pracowników naukowych.
2.
Szczegółowy zakres współpracy, o której mowa w ustępie 1, oraz warunki finansowe z nią związane uzgadniane będą pomiędzy zainteresowanymi szkołami wyższymi.
Artykuł  2

Strona polska przyzna każdego roku Stronie jemeńskiej 5 miejsc na studiach magisterskich, wolnych od opłat za naukę, w szkołach wyższych nadzorowanych przez Ministra Edukacji Narodowej.

Artykuł  3

Strona polska będzie przyjmować obywateli jemeńskich na studia magisterskie, doktoranckie, podyplomowe na warunkach odpłatności, zgodnie z prawem wewnętrznym.

Artykuł  4

Strona jemeńska przyzna co roku Stronie polskiej 5 miejsc na 10-miesięczny okres studiów w zakresie języka arabskiego oraz staże naukowo-badawcze w różnych dziedzinach wolne od opłat za naukę.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą wymieniać informacje i materiały na temat systemów edukacji obu Umawiających się Stron.

Artykuł  6

Na wniosek Strony jemeńskiej Strona polska przyjmie, na koszt Strony jemeńskiej, delegację jemeńskich ekspertów w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego.

Artykuł  7

Dokumenty kandydatów na studia magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz staże naukowo-badawcze będą przekazywane za pośrednictwem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sanie i Ambasady Republiki Jemeńskiej w Warszawie w uzgodnionych przez obie Umawiające się Strony terminach.

Artykuł  8

Umawiające się Strony uzgodniły następujące warunki finansowe wymiany osób, o których mowa w artykułach 2 i 4:

1)
Strona przyjmująca zapewni:
a)
wolną od opłat naukę,
b)
odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim;
2)
Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie będą posiadały:
a)
ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z prawa wewnętrznego kraju przyjmującego,
b)
środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania w kraju przyjmującym.
Artykuł  9

Niniejsze porozumienie nie wyklucza realizacji innych wspólnych przedsięwzięć uzgodnionych pomiędzy Umawiającymi się Stronami.

Artykuł  10

Niniejsze porozumienie wejdzie w życie z dniem podpisania.

Artykuł  11
1.
Niniejsze porozumienie jest zawarte na okres trzech lat, przy czym ulega autentycznemu przedłużeniu na dalsze trzyletnie okresy, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie go poprzez pisemne powiadomienie drugiej Umawiającej się Strony na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
2.
W przypadku wypowiedzenia niniejszego porozumienia wszystkie rozpoczęte, a niezakończone w czasie obowiązywania porozumienia przedsięwzięcia i działania podjęte na jego podstawie będą realizowane do czasu ich zakończenia, o ile Umawiające się Strony nie postanowią inaczej.

Niniejsze porozumienie sporządzono w Sanie dnia 1 października 2005 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie decydujący.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.82.1155

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Jemen-Polska. Porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Republiki Jemeńskiej o współpracy w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego w latach 2005-2007. Sana.2005.10.01.
Data aktu: 01/10/2005
Data ogłoszenia: 20/12/2005
Data wejścia w życie: 01/10/2005