Ograniczenia w poborze mocy elektrycznej i paliw gazowych w latach 1991-1995.

UCHWAŁA Nr 208
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1990 r.
w sprawie ograniczeń w poborze mocy elektrycznej i paliw gazowych w latach 1991-1995.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i Nr 34, poz. 198) dla zapewnienia bezpieczeństwa systemów elektroenergetycznego i gazowniczego na wypadek wystąpienia niedoboru energii elektrycznej lub paliw gazowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Wprowadza się w okresie od dnia 1 stycznia 1991 r. do dnia 31 grudnia 1995 r. planowe ograniczenia:
1)
poboru mocy elektrycznej w odniesieniu do energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom ze wspólnej sieci elektroenergetycznej,
2)
dobowego poboru gazu ziemnego i koksowniczego w odniesieniu do paliw gazowych dostarczanych odbiorcom ze wspólnej sieci gazowej.
§  2.
Ograniczeniami, o których mowa w § 1, obejmuje się:
1)
w zakresie poboru mocy elektrycznej odbiorców zaliczanych taryfowo do odbiorców o charakterze przemysłowym, z wyjątkiem:
a)
elektrowni i elektrociepłowni zawodowych,
b)
źródeł gazu i obiektów technologicznych wspólnej sieci gazowej oraz koksowni,
c)
działu transportu przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe",
d)
zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych i ciepłowniczych,
e)
stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz obiektów telekomunikacyjnych,
f)
trakcji komunikacji miejskiej,
g)
przedsiębiorstwa eksploatacji rurociągów naftowych,
h)
zakładów związanych z przechowywaniem i przetwórstwem żywności,
2)
w zakresie dobowego poboru gazu ziemnego i koksowniczego odbiorców pobierających gaz do celów przemysłowych, z wyjątkiem obiektów technologicznych wspólnej sieci gazowej.
§  3.
1.
Plany wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru paliw gazowych w poszczególnych stopniach zasilania ustalają jednostki organizacyjne upoważnione przez Ministra Przemysłu i zawiadamiają odbiorców oraz jednostki uprawnione do dysponowania mocą elektryczną i paliwami gazowymi we wspólnej sieci.
2.
Plany poboru mocy elektrycznej ustalają wielkości dopuszczalnego poboru mocy elektrycznej określone na poszczególne miesiące w danych stopniach zasilania od 10 wzwyż. Ustalenie ograniczenia poboru mocy elektrycznej oznacza określenie dopuszczalnej, średniogodzinnej wielkości poboru mocy elektrycznej w danym stopniu zasilania ze wspólnej sieci elektroenergetycznej, pomniejszonej o wielkość oddawanej innym odbiorcom posiadającym wydzielone układy pomiarowe, z uwzględnieniem mocy z własnych urządzeń wytwórczych odbiorcy.
3.
Plany dobowego poboru paliw gazowych ustalają wielkości dopuszczalnego dobowego poboru paliw gazowych w poszczególnych stopniach zasilania od 1 wzwyż.
§  4.
Planowe ograniczenia poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru paliw gazowych są wprowadzane przez odpowiednie polecenia dyspozytorskie o obowiązujących stopniach zasilania.
§  5.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o obowiązującym stopniu zasilania może pobierać moc elektryczną:
1)
w stopniu zasilania 03 - do wysokości mocy umownej,
2)
w stopniu zasilania 10 - pobór mocy elektrycznej w taryfowych strefach szczytowych w wysokości ustalonej w planie ograniczeń, a w strefach pozaszczytowych - w wysokości mocy umownej,
3)
w stopniach zasilania od 11 wzwyż - w wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania.
§  6.
1.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o obowiązującym stopniu zasilania może pobierać dobowe ilości paliw gazowych:
1)
w stopniu zasilania 1 - do wysokości wynikającej z umownego godzinowego poboru paliwa gazowego,
2)
w stopniach zasilania od 2 wzwyż - w wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania.
2.
W zależności od bieżącej sytuacji w systemie przesyłowym gazu oraz sytuacji u poszczególnych odbiorców jednostka dysponująca gazem może w drodze wyjątku ustalić dla określonego odbiorcy na określony czas inny stopień zasilania niż obowiązujący ogólnie dla danego rodzaju gazu.
§  7.
Jeżeli w systemie elektroenergetycznym lub gazowniczym występuje deficyt mocy pomimo wprowadzenia maksymalnych ograniczeń określonych w planie ograniczeń, stosuje się dalsze ograniczenia dla ochrony systemu, po uprzednim zawiadomieniu odbiorców.
§  8.
Odbiorcy objęci ograniczeniami poboru mocy elektrycznej oraz paliw gazowych są obowiązani realizować polecenia dyspozytorskie w zakresie obowiązujących stopni zasilania, wynikające z planów ograniczeń poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru paliw gazowych.
§  9.
Zakłady, w których jest brak aparatury kontrolno-rejestrującej, są zobowiązane do prowadzenia bieżących cogodzinnych zapisów wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowych zapisów zużycia paliw gazowych stosownie do ustaleń sprawującego nadzór nad wspólną siecią.
§  10.
Od ustalonych wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru paliw gazowych przysługuje odwołanie do Ministra Przemysłu za pośrednictwem jednostki organizacyjnej upoważnionej przez Ministra Przemysłu do ustalenia planów ograniczeń.
§  11.
Minister Łączności i Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" zapewnią możliwość przekazywania przez Polskie Radio lub inne środki łączności komunikatów energetycznych w zakresie poleceń dyspozytorskich o obowiązujących stopniach zasilania, wynikających z planów ograniczeń.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1991 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.49.374

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ograniczenia w poborze mocy elektrycznej i paliw gazowych w latach 1991-1995.
Data aktu: 19/12/1990
Data ogłoszenia: 29/12/1990
Data wejścia w życie: 01/01/1991