Aktualna sytuacja finansowa i rynkowa.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 12 lipca 1988 r.
w sprawie aktualnej sytuacji finansowej i rynkowej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po analizie rządowej oceny aktualnej sytuacji finansowej i rynkowej wyraża poważne zaniepokojenie z powodu utrzymywania się od kilku lat niepowodzeń w równoważeniu gospodarki. Nie w pełni sprawdziła się w praktyce realizacja przyjętych przez Rząd założeń operacji cenowo-dochodowej. W pierwszych pięciu miesiącach 1988 r. nastąpiło ponadplanowe wzmożenie zjawisk inflacyjnych wraz z jednoczesnym pogłębieniem nierównowagi na rynku konsumpcyjnym, inwestycyjnym i zaopatrzeniowym. Ma to miejsce mimo ponadplanowego wzrostu produkcji przemysłowej, budowlanej i obrotów w handlu zagranicznym. Wskazuje to na niewystarczającą skuteczność mechanizmów regulacyjnych gospodarki. Nasiliły się postawy roszczeniowe, a jednocześnie ujawniła się tendencja do liberalizacji mechanizmów ekonomicznych.
Za szczególnie niekorzystne zjawiska Sejm uznaje:
-
utrzymywanie się w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku wyraźnej przewagi wzrostu ponadplanowych przychodów ludności w stosunku do ponadplanowego wzrostu cen,
-
szybki wzrost siły nabywczej ludności przy wcześniejszym wyraźnym spadku zapasów w handlu,
-
osłabienie zachęt do oszczędzania przez ludność i przedsiębiorstwa, jako skutek zbyt niskiego oprocentowania oszczędności i kredytów oraz narastania zjawisk inflacyjnych i zmniejszanie siły nabywczej pieniądza,
-
postępujący spadek zaufania do polskiego pieniądza i wzrost zainteresowania lokowaniem oszczędności i dokonywaniem rozliczeń w walutach obcych,
-
utrzymywanie się deficytu w budżecie centralnym przy wzroście wolnych środków finansowych w przedsiębiorstwach,
-
zwiększanie się negatywnych konsekwencji zbyt powolnego zmniejszania udziału cen urzędowych w strukturze cen,
-
pogłębienie nieracjonalnych dysproporcji pomiędzy dochodami ludności w sferze budżetowej (edukacja, ochrona zdrowia, kultura) a dochodami ludności w sferze materialnej, zwłaszcza na skutek poważnego, ponadplanowego wzrostu płac w sferze materialnej, w której ponownie nastąpiło spłaszczenie dochodów.

Powyższe zjawiska i tendencje w gospodarce są sprzeczne z podstawowymi celami drugiego etapu reformy gospodarczej. Dalsze utrzymywanie się tych zjawisk, pogłębiających nierównowagę rynkową i finansową, może podważyć skuteczność wysiłków na wszystkich polach reformowania gospodarki. Narastanie nierównowagi ogranicza przymus ekonomiczny. Zamiast konsekwentnego przestrzegania wymogów ekonomicznych występuje ich liberalizacja. Szczególnie groźne jest występowanie nierównowagi i równocześnie wysokiej inflacji, co paraliżuje ekonomiczne mechanizmy reformy i zmniejsza społeczne poparcie dla niej.

Wobec zakresu i głębokości nierównowagi, poziomu inflacji oraz bardzo niskiego stanu zapasów w handlu, Sejm uznaje za niezbędne przyspieszenie podejmowania przez Rząd nadzwyczajnych rozwiązań i decyzji.

Doceniając dominujące - w aktualnej sytuacji - znaczenie wzrostu produkcji przemysłowych artykułów konsumpcyjnych dla równoważenia rynku, Sejm zaleca Rządowi intensyfikację działań na rzecz poprawy zaopatrzenia rynku.

Biorąc pod uwagę wyposażenie Rządu w nadzwyczajne uprawnienia i dostrzegając wysoce niekorzystny wpływ deficytu budżetowego na równoważenie gospodarki, Sejm zobowiązuje Rząd do podjęcia działań w celu poprawy salda budżetu państwa w 1988 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.21.184

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Aktualna sytuacja finansowa i rynkowa.
Data aktu: 12/07/1988
Data ogłoszenia: 27/07/1988