Zasady i sposób sporządzania oraz tryb zatwierdzania karty rejestracyjnej złoża kopaliny.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 15 sierpnia 1975 r.
w sprawie zasad i sposobu sporządzania oraz trybu zatwierdzania karty rejestracyjnej złoża kopaliny.

Na podstawie § 14 ust. 4 uchwały nr 66 Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 1975 r. w sprawie określenia obowiązków inwestorów w zakresie ustalania zasobów złóż kopalin przed podjęciem działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją złoża kopaliny lub jej przeróbką (Monitor Polski Nr 12, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady i sposób sporządzania oraz tryb zatwierdzania karty rejestracyjnej określającej zasoby złoża kopaliny dla podjęcia działalności inwestycyjnej związanej z rozwojem produkcji lokalnej i ubocznej materiałów budowlanych, jeżeli wartość rocznej produkcji zakładu nie przekracza 2 mln zł.
§  2.
1.
W celu sporządzenia karty rejestracyjnej złoża należy wykonać w niezbędnym zakresie badania i roboty, które umożliwią określenie:
1)
granic złoża na obszarze zamierzonej eksploatacji,
2)
ilości kopaliny w złożu,
3)
rodzaju i jakości kopaliny,
4)
geologiczno-górniczych warunków wydobycia kopaliny,
5)
występowania kopalin towarzyszących.
2.
Przy projektowaniu prac, o których mowa w ust. 1, należy wykorzystać wyniki przeprowadzonych już badań i robót geologicznych na obszarze zamierzonych prac.
§  3.
1.
Grubość warstw nadkładu i złoża ustala się na podstawie naturalnych odsłonięć lub wyrobisk wykonanych w ilości co najmniej jedno na jeden hektar obszaru zamierzonej eksploatacji.
2.
Wyrobiska, o których mowa w ust. 1, powinny być zgłębione do głębokości projektowanej eksploatacji.
§  4.
Granice złoża określające obszar zamierzonej eksploatacji mogą być ustalone na podstawie odsłonięć naturalnych lub wyrobisk wykonanych do głębokości co najmniej 1 m poniżej stropu złoża.
§  5.
1.
Zasoby kopaliny w złożu oblicza się w tonach według stanu na określony dzień.
2.
Zasoby piasków do produkcji cegły wapienno-piaskowej i surowców ilastych oblicza się w metrach sześciennych.
§  6.
1.
Określenia rodzaju i jakości kopaliny dokonuje się na podstawie wyników badania próbek pobranych ze złoża w stanie naturalnym.
2.
Pobranie i badanie próbek powinno być wykonane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i normami.
3.
Próbki należy pobierać z całego odsłoniętego profilu złoża w naturalnym odsłonięciu lub wyrobisku.
§  7.
Określenie geologiczno-górniczych warunków wydobycia kopaliny powinno być dokonane w takim stopniu dokładności, na jaki pozwala ilość i rodzaj wyrobisk wykonanych w celu ustalenia ilości i jakości kopaliny oraz granic złoża.
§  8.
1.
Karta rejestracyjna złoża kopaliny składa się z części I zawierającej opracowanie tekstowe i tabele oraz części II zawierającej opracowanie graficzne.
2.
Część I karty rejestracyjnej powinna zawierać:
1)
kartę tytułową, na której należy podać nazwę i adres jednostki organizacyjnej podejmującej eksploatację złoża kopaliny oraz jednostki sprawującej nad nią nadzór, nazwę "karta rejestracyjna", rodzaj i przeznaczenie kopaliny, nazwę złoża i jego położenie (miejscowość, gmina, województwo), zestawienie zasobów złoża z podaniem daty, na jaką zostały ustalone, oraz najważniejszych parametrów charakteryzujących złoże i planowaną roczną wartość produkcji, wielkość wydobycia surowca w tonach, nazwę i adres jednostki, która sporządziła kartę rejestracyjną,
2)
spis załączników zawartych w części II karty rejestracyjnej,
3)
zestawienie kosztów wykonanych prac oraz sporządzenia karty rejestracyjnej,
4)
określenie położenia geograficznego złoża i warunków komunikacyjnych,
5)
opis wykonanych robót i badań w celu sporządzenia karty rejestracyjnej,
6)
nazwę i adres jednostki, która wykonała roboty, datę, numer decyzji i nazwę organu, który zatwierdził projekt badań geologicznych lub zarejestrował program,
7)
ogólną charakterystykę geologiczną złoża,
8)
określenie rodzaju, jakości i ilości kopaliny głównej i kopalin towarzyszących,
9)
określenie geologiczno-górniczych warunków wydobycia kopaliny z uwzględnieniem:
a)
stosunków wodnych (wód podziemnych i powierzchniowych),
b)
warunków geologiczno-inżynierskich wydobycia kopaliny,
c)
ochrony powierzchni (obiektów budowlanych, linii komunikacyjnych, szaty roślinnej itp.), środowiska naturalnego, rekultywacji wyeksploatowanych terenów,
10)
ocenę możliwości powiększenia ustalonych zasobów,
11)
tabelę zbiorczą wyników badań jakości kopaliny wraz z orzeczeniem laboratorium, dotyczącym przydatności kopaliny,
12)
obliczenie zasobów,
13)
stwierdzenie jednostki podejmującej eksploatację złoża, że sposób ustalenia zasobów złoża i własności technologiczne kopaliny odpowiadają jej wymaganiom, a złoże nadaje się do eksploatacji w warunkach określonych w pkt 8-12.
3.
Kartę tytułową, o której mowa w ust. 2, powinni podpisać osoba, która sporządziła kartę rejestracyjną, i kierownik jednostki organizacyjnej, podejmującej eksploatację złoża kopaliny.
4.
Część II karty rejestracyjnej powinna zawierać:
1)
mapę sytuacyjną powierzchni złoża w skali 1 : 5.000 lub większej z naniesionymi granicami złoża, wyrobiskami i naturalnymi odsłonięciami, ważniejszymi obiektami mającymi znaczenie dla zagospodarowania złoża oraz liniami cięć załączonych przekrojów geologicznych przez złoże; na mapie sytuacyjnej przy naniesionych wyrobiskach i odsłonięciach naturalnych należy podać dane liczbowe określające numer wyrobiska, jego głębokość oraz grubość nadkładu i złoża; ponadto na mapę sytuacyjną należy nanieść granice bloków wydzielonych dla obliczenia zasobów oraz wycinek mapy topograficznej w skali 1 : 100.000 lub większej z zaznaczeniem lokalizacji złoża,
2)
co najmniej 2 przecinające się charakterystyczne przekroje złoża.
§  9.
Jednostka organizacyjna podejmująca eksploatację złoża kopaliny przedstawia wraz z wnioskiem kartę rejestracyjną złoża kopaliny w trzech egzemplarzach do zatwierdzenia organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.27.170

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i sposób sporządzania oraz tryb zatwierdzania karty rejestracyjnej złoża kopaliny.
Data aktu: 15/08/1975
Data ogłoszenia: 30/08/1975
Data wejścia w życie: 30/08/1975