Wykorzystywanie informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 16 stycznia 1971 r.
w sprawie wykorzystywania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę.

W celu właściwego wykorzystywania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych, zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę, na podstawie § 1 ust. 3 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1963 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Nauki i Techniki oraz zasad współdziałania z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, Polską Akademią Nauk i ministrami (kierownikami urzędów centralnych) (Dz. U. z 1963 r. Nr 28, poz. 171 i z 1969 r. Nr 20, poz. 148) oraz § 24 zarządzenia nr 58 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1970 r. w sprawie służbowych wyjazdów za granicę zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wytyczne w sprawie składania, zasad gromadzenia i udostępniania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę oraz w sprawie rozpowszechniania tych informacji.
2.
Wytyczne, o których mowa w ust. 1, stanowią załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc instrukcja Przewodniczącego Komitetu do Spraw Techniki z dnia 26 listopada 1960 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników delegowanych za granicę, zakresu i trybu składania sprawozdań naukowych, technicznych i ekonomicznych oraz rozpowszechniania informacji wynikających ze sprawozdań (Monitor Polski Nr 92, poz. 414).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE

w sprawie składania, zasad gromadzenia i udostępniania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę oraz rozpowszechniania tych informacji.
1.
Przepisy wytycznych odnoszą się do sprawozdań, o których mowa w zarządzeniu nr 58 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1970 r. w sprawie służbowych wyjazdów za granicę, zwanym dalej zarządzeniem nr 58, zawierających informacje naukowe, techniczne lub ekonomiczne.
2.
Przewodniczący delegacji, kierownik grupy lub osoba delegowana za granicę indywidualnie, zobowiązani do złożenia jednostce delegującej sprawozdania z pobytu służbowego za granicą (§ 20 ust. 1 zarządzenia nr 58 i rozdział IX instrukcji stanowiącej załącznik do tego zarządzenia), do sprawozdania dołączają:
1)
szkice, rysunki itp., a do sprawozdań ze zjazdów, konferencji itp. również otrzymane referaty i materiały informacyjne,
2)
wykaz materiałów naukowych, informacyjnych, katalogów, prospektów itp.,
3)
nazwę i adres jednostki, w której materiały wymienione w pkt 2 zostały złożone.
3.
Jednostki delegujące, o których mowa w § 1 ust. 1 zarządzenia nr 58, przesyłają dwa egzemplarze sprawozdania wraz z załącznikami wymienionymi w ust. 2 pkt 2 i 3 i wykazem załączników, o których mowa w ust. 2 pkt 1, do właściwego branżowego bądź - w wypadkach uzasadnionych strukturą organizacyjną służby informacyjnej - do właściwego resortowego ośrodka informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej w terminie dwóch tygodni od daty otrzymania lub w terminie ustalonym przez właściwe ministerstwo (urząd centralny) w porozumieniu z Centralnym Instytutem Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej.
4.
Branżowe (resortowe) ośrodki informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej:
1)
sporządzają do każdego sprawozdania wypełnioną kartę dokumentacyjną według normy PN-67/N-01176 (przykład 15) zgodnie z wymaganiami normy PN-67/N-01177; w wypadkach uzasadnionych strukturą organizacyjną służby informacji właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może ustalić, że karty dokumentacyjne w odpowiedniej liczbie egzemplarzy sporządzają jednostki delegujące i przesyłają je wraz ze sprawozdaniami, o których mowa w ust. 2,
2)
prowadzą kartotekę kart dokumentacyjnych sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę w zakresie swojej branży,
3)
gromadzą sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę w zakresie swojej branży,
4)
upowszechniają informacje wynikające ze sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę,
5)
przekazują Centralnemu Instytutowi Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania:
a)
jeden egzemplarz karty dokumentacyjnej sporządzonej zgodnie z normą,
b)
jeden egzemplarz sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę odbytych w sprawach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej.

Karty dokumentacyjne i sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę o charakterze poufnym powinny być przesyłane i rozpowszechniane w trybie przewidzianym dla korespondencji poufnej.

5.
Centralny Instytut Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej:
1)
gromadzi protokoły posiedzeń komisji, o których mowa w rozdziale V ust. 2 załącznika do zarządzenia nr 58,
2)
na podstawie otrzymanych kart dokumentacyjnych:
a)
prowadzi centralną kartotekę kart dokumentacyjnych,
b)
udziela informacji na pytania zainteresowanych,
3)
gromadzi i udostępnia sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę w sprawach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej,
4)
wydaje raz na kwartał informator w układzie branżowym, zawierający informacje o treści sprawozdań z wyjazdów, o których mowa w pkt 3,
5)
dla kart dokumentacyjnych i sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę o charakterze poufnym prowadzi oddzielną kartotekę oraz udzielają w tym zakresie informacji wyłącznie na piśmie - na pisemne żądanie zainteresowanych jednostek organizacyjnych - w trybie przewidzianym dla korespondencji poufnej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.6.45

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykorzystywanie informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę.
Data aktu: 16/01/1971
Data ogłoszenia: 30/01/1971
Data wejścia w życie: 30/01/1971