Baza danych obiektów topograficznych oraz baza danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowe opracowania kartograficzne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII 1
z dnia 27 lipca 2021 r.
w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2020 r. poz. 2052 oraz z 2021 r. poz. 922) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych, zwanej dalej "bazą BDOT10k", oraz bazie danych obiektów ogólnogeograficznych, zwanej dalej "bazą BDOO", o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 i 9 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, zwanej dalej "ustawą";
2)
organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia baz, o których mowa w pkt 1, oraz ich aktualizacji i udostępniania;
3)
organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia standardowych opracowań kartograficznych, o których mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 i 4 ustawy.

Rozdział  2

Zakres informacji gromadzonych w bazie BDOT10k oraz w bazie BDOO

§  2. 
W bazie BDOT10k oraz w bazie BDOO gromadzi się informacje obejmujące:
1)
lokalizację przestrzenną obiektów topograficznych w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy;
2)
charakterystykę obiektów topograficznych przez określenie ich wybranych atrybutów.
§  3. 
W bazie BDOT10k informacje gromadzi się w podziale na następujące kategorie obiektów:
1)
sieć wodna;
2)
sieć komunikacyjna;
3)
sieć uzbrojenia terenu;
4)
pokrycie terenu;
5)
budynki, budowle i urządzenia;
6)
kompleksy użytkowania terenu;
7)
jednostki podziału terytorialnego;
8)
tereny chronione;
9)
obiekty inne;
10)
rzeźba terenu.
§  4. 
W bazie BDOO gromadzi się zgeneralizowane informacje z bazy BDOT10k o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:250 000 i mniejszych.
§  5. 
1. 
Zakres informacji gromadzonych w bazie BDOT10k oraz w bazie BDOO określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Specyfikację pojęciowego modelu bazy BDOT10k oraz bazy BDOO określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Rozdział  3

Organizacja, tryb i standardy techniczne tworzenia bazy BDOT10k oraz bazy BDOO oraz ich aktualizacji

§  6. 
Bazę BDOT10k aktualizuje się w wyniku realizacji prac geodezyjnych lub działań własnych organów odpowiedzialnych za ich prowadzenie na podstawie:
1)
danych zawartych w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2-6 oraz 11 i 12 ustawy;
2)
danych zawartych w rejestrach prowadzonych przez organy administracji publicznej lub inne podmioty, upoważnione z mocy prawa do wykonywania zadań publicznych;
3)
innych materiałów źródłowych istotnych dla zakresu informacyjnego bazy BDOT10k;
4)
informacji pozyskanych w terenie.
§  7. 
Standardy techniczne tworzenia bazy BDOT10k oraz jej aktualizacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8. 
Bazę BDOO aktualizuje się automatycznie na podstawie danych bazy BDOT10k.
§  9. 
Standardy techniczne tworzenia bazy BDOO oraz jej aktualizacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

Rozdział  4

Udostępnianie bazy BDOT10k oraz bazy BDOO

§  10. 
1. 
Informacje zawarte w bazie BDOT10k oraz bazie BDOO udostępnia się w postaci elektronicznej za pomocą usług przeglądania i pobierania, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. z 2021 r. poz. 214), z uwzględnieniem przepisów wydanych na podstawie art. 40 ust. 8 ustawy.
2. 
Schemat aplikacyjny GML dotyczący udostępniania danych z bazy BDOT10k oraz bazy BDOO, zgodny ze specyfikacją pojęciowego modelu bazy BDOT10k oraz bazy BDOO, określoną w załączniku nr 2 do rozporządzenia, Główny Geodeta Kraju publikuje w repozytorium interoperacyjności, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 670, 952 i 1005).

Rozdział  5

Organizacja, tryb i standardy techniczne tworzenia map topograficznych i map ogólnogeograficznych

§  11. 
Mapy topograficzne i mapy ogólnogeograficzne tworzy się w postaci cyfrowej w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy.
§  12. 
1. 
Mapy, o których mowa w § 11, tworzy się w procesie generalizacji i redakcji kartograficznej odpowiednio na podstawie:
1)
danych bazy BDOT10k;
2)
danych bazy BDOO;
3)
innych danych istotnych dla przedstawienia treści mapy w odpowiedniej skali.
2. 
Standardy techniczne tworzenia cyfrowych map topograficznych i map ogólnogeograficznych określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  13. 
Mapy topograficzne i mapy ogólnogeograficzne opracowuje się w podziale na arkusze, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy.

Rozdział  6

Przepisy dostosowujące, przejściowe i końcowe

§  14. 
Baza BDOT10k i baza BDOO utworzone i prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów stają się odpowiednio bazą BDOT10k i bazą BDOO w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  15. 
Baza BDOT10k oraz baza BDOO utworzone i prowadzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostaną dostosowane do przepisów niniejszego rozporządzenia nie później niż do dnia 31 grudnia 2023 r.
§  16. 
Do prac związanych z aktualizacją bazy BDOT10k dopuszcza się stosowanie przepisów dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do dnia dostosowania baz, o którym mowa w § 15.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAKRES INFORMACJI GROMADZONYCH W BAZIE BDOT10k ORAZ W BAZIE BDOO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SPECYFIKACJA POJĘCIOWEGO MODELU BAZY BDOT10k ORAZ BAZY BDOO

ZAŁĄCZNIK Nr  3

STANDARDY TECHNICZNE TWORZENIA BAZY BDOT10k ORAZ JEJ AKTUALIZACJI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

STANDARDY TECHNICZNE TWORZENIA BAZY BDOO ORAZ JEJ AKTUALIZACJI

ZAŁĄCZNIK Nr  5

STANDARDY TECHNICZNE TWORZENIA CYFROWYCH MAP TOPOGRAFICZNYCH I MAP OGÓLNOGEOGRAFICZNYCH

1 Minister Rozwoju, Pracy i Technologii kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (Dz. U. poz. 1718).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych (Dz. U. poz. 1642 oraz z 2013 r. poz. 1031), które utraciło moc z dniem 31 lipca2021 r. zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 782).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1412

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Baza danych obiektów topograficznych oraz baza danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowe opracowania kartograficzne.
Data aktu: 27/07/2021
Data ogłoszenia: 04/08/2021
Data wejścia w życie: 05/08/2021