Udzielanie przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dofinansowania przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 10 października 2011 r.
w sprawie udzielania przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dofinansowania przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich

Na podstawie art. 26 ust. 7 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (Dz. U. Nr 76, poz. 408) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
kryteria, warunki i tryb udzielania przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, zwane dalej "Centrum", dofinansowania przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich, zwanych dalej "przedsięwzięciami";
2)
istotne elementy umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia, zwanej dalej "umową".
§  2.
Dofinansowania przedsięwzięcia udziela się na podstawie następujących kryteriów:
1)
znaczenie przedsięwzięcia dla realizacji celów Centrum, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, zwanej dalej "ustawą";
2)
zasięg i skala oddziaływania przedsięwzięcia;
3)
ocena możliwości realizacji przedsięwzięcia przez podmiot składający wniosek, zwany dalej "wnioskodawcą", oraz zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu przedsięwzięcia;
4)
udział środków własnych wnioskodawcy w budżecie przedsięwzięcia;
5)
udział w przedsięwzięciu podmiotów zagranicznych;
6)
spodziewany efekt naukowy, społeczny lub ekonomiczny przedsięwzięcia;
7)
dotychczasowe osiągnięcia wnioskodawcy w działalności stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia.
§  3.
1.
Konkurs na dofinansowanie przedsięwzięć ogłasza się w terminie 30 dni od dnia powołania komisji konkursowej.
2.
W ogłoszeniu o konkursie na dofinansowanie przedsięwzięć wskazuje się:
1)
rodzaje przedsięwzięć;
2)
miejsce, termin i sposób składania wniosków o udzielenie dofinansowania przedsięwzięć;
3)
warunki udzielenia dofinansowania.
3.
Termin składania wniosków o udzielenie dofinansowania przedsięwzięć nie może być krótszy niż 21 dni od dnia ogłoszenia konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć.
4.
Ogłoszenie o konkursie na dofinansowanie przedsięwzięć zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Centrum.
5.
Nabór wniosków o udzielenie dofinansowania przedsięwzięć może być prowadzony w trybie ciągłym.
6.
O naborze wniosków o udzielenie dofinansowania przedsięwzięć w trybie ciągłym ogłasza się w drodze komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Centrum.
§  4.
1.
Wniosek o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy oraz adres zamieszkania lub adres siedziby;
2)
adres korespondencyjny;
3)
wskazanie statusu prawnego wnioskodawcy;
4)
opis planowanego przedsięwzięcia;
5)
określenie wysokości i formy wnioskowanego dofinansowania;
6)
budżet przedsięwzięcia, ze wskazaniem źródeł finansowania, w tym wysokości i źródeł własnego wkładu finansowego oraz wysokości i źródeł wkładu finansowego pochodzącego ze środków publicznych;
7)
numer NIP i REGON wnioskodawcy;
8)
wskazanie osoby odpowiedzialnej za sporządzenie i złożenie wniosku, jeżeli wnioskodawcą nie jest osoba fizyczna;
9)
numer rachunku bankowego wnioskodawcy.
2.
Do wniosku o udzielenie dofinansowania dołącza się:
1)
harmonogram realizacji przedsięwzięcia;
2)
uzasadnienie przedsięwzięcia zgodnie z kryteriami, o których mowa w § 2;
3)
oświadczenie o spełnianiu warunków określonych w art. 25 ustawy;
4)
kopie umów, na podstawie których nastąpi finansowanie przedsięwzięcia przez podmioty inne niż Centrum, jeżeli jest ono przewidywane;
5)
inne dokumenty istotne dla oceny przedsięwzięcia.
3.
Do rozpatrzenia przez komisję konkursową są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania formalne określone w rozporządzeniu.
4.
W przypadku złożenia wniosku niekompletnego wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisma wzywającego do usunięcia braków z pouczeniem, że ich nieusunięcie skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
5.
W przypadku nieusunięcia braków formalnych wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 4, wniosek podlega zniszczeniu.
§  5.
1.
O udzieleniu albo odmowie udzielenia dofinansowania przedsięwzięcia rozstrzyga Dyrektor Centrum po zapoznaniu się z oceną wniosku o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia dokonaną przez komisję konkursową.
2.
Dyrektor Centrum lub komisja konkursowa mogą zwracać się do wnioskodawców o udzielenie wyjaśnień i informacji w zakresie wniosków o udzielenie dofinansowania przedsięwzięć.
3.
Członków komisji konkursowej składającej się co najmniej z pięciu osób, odrębnie dla każdego rodzaju przedsięwzięcia, powołuje i odwołuje Dyrektor Centrum, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w sprawach z zakresu stosunków polsko-rosyjskich, wyznaczając jej przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
4.
Członkiem komisji konkursowej nie może być osoba, w stosunku do której istnieją okoliczności mogące wpłynąć na jej bezstronność, w szczególności gdy wniosek o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia dotyczy zatrudniającej tę osobę jednostki albo zadań, których ta osoba jest wykonawcą.
§  6.
1.
Komisja konkursowa, w drodze uchwały, przedstawia ocenę wniosku o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia, na podstawie kryteriów określonych w § 2 i przygotowuje, w terminie:
1)
30 dni od ostatniego dnia naboru wniosków,
2)
30 dni od dnia otrzymania wniosku do oceny, w przypadku trybu ciągłego naboru wniosków

- propozycję udzielenia i wysokości kwoty dofinansowania przedsięwzięcia albo odmowy udzielenia dofinansowania przedsięwzięcia.

2.
Komisja konkursowa, podejmując uchwałę w sprawie oceny wniosku o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia, uwzględnia charakter i złożoność przedsięwzięcia oraz wysokość dofinansowania przedsięwzięcia, o które występuje wnioskodawca.
§  7.
1.
Posiedzenia komisji konkursowej odbywają się przy obecności co najmniej połowy jej członków, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego komisji konkursowej.
2.
Uchwały komisji konkursowej są podejmowane w drodze uzgodnienia i wymagają uzasadnienia.
3.
W przypadkach gdy osiągnięcie uzgodnienia nie jest możliwe, projekt uchwały może być, z inicjatywy przewodniczącego komisji konkursowej, poddany głosowaniu. Uchwały są podejmowane w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, a w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego komisji konkursowej.
4.
Członek komisji konkursowej, który nie zgadza się z podjętą uchwałą, może zgłosić do protokołu umotywowane zdanie odrębne.
5.
Uchwałę podpisuje przewodniczący komisji konkursowej i przedkłada ją niezwłocznie Dyrektorowi Centrum.
§  8.
1.
Członkom komisji konkursowej przysługuje wynagrodzenie za udział w pracach komisji konkursowej w wysokości:
1)
do 100% - dla przewodniczącego komisji konkursowej,
2)
do 75% - dla zastępcy przewodniczącego i sekretarza komisji konkursowej,
3)
do 50% - dla pozostałych członków komisji konkursowej

- minimalnego wynagrodzenia przewidzianego w przepisach o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

2.
Wynagrodzenie nie przysługuje członkom komisji konkursowej będącym pracownikami Centrum.
3.
Członkom komisji konkursowej biorącym udział w posiedzeniach odbywających się poza miejscem ich zamieszkania, przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów i noclegów na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
§  9.
Centrum udziela dofinansowania przedsięwzięć, biorąc pod uwagę posiadane środki oraz spodziewane przychody Centrum w okresie realizacji dofinansowanego przedsięwzięcia.
§  10.
W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania przedsięwzięcia Dyrektor Centrum może, jeżeli zaistnieją nowe okoliczności istotne dla oceny wniosku o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia, skierować ten wniosek do ponownego zaopiniowania przez komisję konkursową.
§  11.
Centrum zawiadamia wnioskodawcę o udzieleniu albo o nieudzieleniu dofinansowania przedsięwzięcia w terminie 7 dni od dnia rozstrzygnięcia Dyrektora Centrum w sprawie przyznania albo nieprzyznania dofinansowania.
§  12.
Umowa o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia określa:
1)
strony umowy;
2)
zakres planowanych prac i termin ich realizacji;
3)
wysokość udzielonego dofinansowania przedsięwzięcia oraz termin i sposób jego płatności;
4)
tryb kontroli wykonania umowy;
5)
termin i sposób rozliczenia dofinansowania przedsięwzięcia;
6)
tryb i termin zwrotu dofinansowania przedsięwzięcia w przypadku osiągnięcia zysku z przedsięwzięcia;
7)
tryb, termin i wysokość zwrotu dofinansowania przedsięwzięcia w przypadku jego wykorzystania w niepełnej wysokości bądź wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem;
8)
tryb, termin i wysokość zwrotu dofinansowania przedsięwzięcia w przypadku niezrealizowania albo niewłaściwego zrealizowania przedsięwzięcia lub innych przypadków niewykonania albo niewłaściwego wykonania umowy.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.223.1335

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dofinansowania przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich.
Data aktu: 10/10/2011
Data ogłoszenia: 18/10/2011
Data wejścia w życie: 18/10/2011