Uprawnienia dyscyplinarne ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1999 r.
w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych.

Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Rozporządzenie określa uprawnienia ministrów, kierowników urzędów i instytucji w zakresie wyróżniania żołnierzy zawodowych pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych oraz występowania o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej tych żołnierzy.
§  2.
1.
Minister, kierownik urzędu lub instytucji może żołnierzowi zawodowemu, pełniącemu służbę w podporządkowanej mu jednostce organizacyjnej, zwanej dalej "instytucją cywilną":
1)
udzielić następującego wyróżnienia:
a)
pochwały,
b)
urlopu krótkoterminowego,
c)
nagrody rzeczowej,
d)
nagrody pieniężnej,
2)
wyrazić uznanie w formie listu gratulacyjnego.
2.
Minister, kierownik urzędu lub instytucji może w stosunku do żołnierza zawodowego, pełniącego służbę w instytucji cywilnej, wystąpić do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o:
1) 2
wyróżnienie białą bronią,
2)
wyrażenie uznania w formie wpisania imienia i nazwiska żołnierza oraz jego zasług do "Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej".
3.
O udzieleniu wyróżnienia i wyrażeniu uznania żołnierzowi zawodowemu, pełniącemu służbę w instytucji cywilnej, zawiadamia się dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr.
§  3.
1.
Minister, kierownik urzędu lub instytucji, w razie powzięcia uzasadnionego przypuszczenia o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego przez żołnierza pełniącego służbę w instytucji cywilnej, jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
2. 3
W przypadku zaistnienia okoliczności określonych w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej, zwanej dalej "ustawą", z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, może być połączony wniosek o zawieszenie żołnierza w czynnościach służbowych.
3. 4
Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1 lub 2, występuje się do:
1)
Ministra Obrony Narodowej - jeżeli wniosek dotyczy żołnierza zawodowego posiadającego stopień wojskowy nie niższy niż generał brygady,
2)
dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr - jeżeli wniosek dotyczy żołnierza zawodowego posiadającego stopień wojskowy inny niż określony w pkt 1.
§  4.
W razie wydania, w terminie siedmiu dni od daty wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w § 3 ust. 1, postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, ministrowi, kierownikowi urzędu lub instytucji przysługuje, w terminie siedmiu dni od daty otrzymania odpisu tego postanowienia, wniesienie zażalenia na postanowienie:
1)
Ministra Obrony Narodowej - do wojskowego sądu garnizonowego,
2)
dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr - do Ministra Obrony Narodowej.
§  5.
W przypadku zaistnienia, określonych w art. 18 ust. 1 ustawy, podstaw do poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej przez żołnierza pełniącego służbę w instytucji cywilnej, minister, kierownik urzędu lub instytucji:
1) 5
zawiadamia o popełnieniu czynu o znamionach przestępstwa ściganego na wniosek dowódcy jednostki wojskowej:
a)
przez żołnierza zawodowego posiadającego stopień wojskowy nie niższy niż generał brygady - Ministra Obrony Narodowej,
b)
przez żołnierza zawodowego posiadającego stopień wojskowy inny niż określony w lit. a - dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr,
2)
przekazuje wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej za popełnienie czynu, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy, lub wniosek o ukaranie dyscyplinarne, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy, organom wymienionym w pkt 1, zgodnie z ich właściwością określoną w tym przepisie.
§  6. 6
Ministra, kierownika urzędu lub instytucji zawiadamia:
1)
organ orzekający - o prawomocnym orzeczeniu dyscyplinarnym wydanym w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym wobec żołnierza na wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 1 lub w § 5 pkt 2,
2)
przełożony dyscyplinarny - o podjętej decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych żołnierza, na wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 2, oraz o przedłużeniu okresu zawieszenia, a także o uchyleniu zawieszenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 lipca 2004 r. (Dz.U.04.164.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 2004 r.
2 § 2 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 lipca 2004 r. (Dz.U.04.164.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 2004 r.
3 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 lipca 2004 r. (Dz.U.04.164.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 2004 r.
4 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 lipca 2004 r. (Dz.U.04.164.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 2004 r.
5 § 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 lipca 2004 r. (Dz.U.04.164.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 2004 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 lipca 2004 r. (Dz.U.04.164.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.110.1259

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia dyscyplinarne ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych.
Data aktu: 21/12/1999
Data ogłoszenia: 30/12/1999
Data wejścia w życie: 14/01/2000