Postępowanie przy ustalaniu świadczeń i szczególnych uprawnień przysługujących kombatantom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 22 grudnia 1982 r.
w sprawie postępowania przy ustalaniu świadczeń i szczególnych uprawnień przysługujących kombatantom.

Na podstawie art. 3 ust. 4 i art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122) zarządza się, co następuje:
§  1.
Świadczenia i uprawnienia przewidziane w ustawie z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122), zwanej dalej "ustawą", przyznaje się na wniosek kombatanta.
§  2.
1.
Kombatant występujący o przyznanie świadczeń i uprawnień przewidzianych w ustawie jest obowiązany przedstawić właściwej instytucji (organowi administracji państwowej, zakładowi pracy lub innej jednostce gospodarki uspołecznionej) dokument stwierdzający spełnienie warunków wymaganych do uzyskania tych świadczeń i uprawnień.
2.
Dokumentem, o którym mowa w ust. 1, jest zaświadczenie lub legitymacja kombatanta, wystawione przez właściwy zarząd wojewódzki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację na podstawie orzeczenia tego organu o spełnieniu przez kombatanta warunków wymaganych do uzyskania świadczeń i uprawnień, zawierające dane określone w § 3.
§  3.
Dokument, o którym mowa w § 2 ust. 2, powinien zawierać:
1)
oznaczenie organu wystawiającego i datę wystawienia,
2)
imię, nazwisko i inne dane dotyczące kombatanta,
3)
potwierdzenie spełnienia przez kombatanta warunków do uzyskania świadczeń i uprawnień przewidzianych w ustawie,
4)
potwierdzenie rodzaju (charakteru) działalności kombatanckiej oraz okresu tej działalności, z podaniem daty jej rozpoczęcia i zakończenia,
5)
podpis z podaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu oraz pieczęć organu.
§  4.
Na równi z dokumentem, o którym mowa w § 2, traktuje się zaświadczenie wystawione przez Urząd do Spraw Kombatantów, stwierdzające przyznanie przez Prezesa Urzędu do Spraw Kombatantów - na podstawie art. 4 ustawy - uprawnień w niej przewidzianych.
§  5.
Jeżeli do przyznania świadczeń i uprawnień przewidzianych w ustawie są niezbędne inne dokumenty lub dowody, kombatant powinien je również przedstawić.
§  6.
Instytucja (organ administracji państwowej, zakład pracy lub inna jednostka gospodarki uspołecznionej), której zostały przedstawione dokumenty określone w § 2 ust. 2 lub § 4, zwraca te dokumenty osobie zainteresowanej po sporządzeniu z nich odpisu lub wyciągu.
§  7.
1.
Okresy działalności kombatanckiej oblicza się w latach i miesiącach, z tym że niepełny miesiąc traktuje się jako pełny.
2.
W razie braku danych do ustalenia okresu działalności kombatanckiej, gdy podstawa do uznania osoby za kombatanta jest niewątpliwa - przyjmuje się okres tej działalności w wymiarze jednego miesiąca.
§  8.
1.
Okres działalności kombatanckiej zalicza się, z zastrzeżeniem ust. 2, do okresu zatrudnienia, od którego zależy przyznanie lub wysokość świadczeń przysługujących od zakładu pracy.
2.
Okresu działalności kombatanckiej nie zalicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego po przepracowaniu roku albo okresu krótszego niż rok.
3.
Zaliczenie pracownikowi okresu działalności kombatanckiej do okresu zatrudnienia następuje bez względu na przerwy w zatrudnieniu i tryb rozwiązania stosunku pracy.
§  9.
W razie gdy pracownik w czasie działalności kombatanckiej wykonywał równocześnie zatrudnienie, okres tej działalności zalicza się do okresu zatrudnienia warunkującego nabycie świadczeń, jeżeli przy ustalaniu prawa do tych świadczeń nie został zaliczony okres tego zatrudnienia.
§  10.
1.
Zaświadczenia wydane przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację w sprawach uprawnień przyznanych kombatantom na podstawie dotychczasowych przepisów pozostają w mocy - z zastrzeżeniem ust. 2 - i stanowią podstawę do korzystania ze świadczeń i uprawnień przewidzianych w ustawie.
2.
Zaświadczenia wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, jeżeli nie został w nich ustalony okres działalności kombatanckiej, a ustalenie tego okresu jest niezbędne do przyznania świadczeń lub uprawnień przewidzianych w ustawie - podlegają wymianie na zaświadczenia lub legitymacje kombatanta, o których mowa w § 2.
§  11.
Zakres, wysokość i szczegółowe zasady korzystania z ulg i uprawnień, o których mowa w art. 18 ustawy, określają odrębne przepisy.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Ministra do Spraw Kombatantów z dnia 18 grudnia 1975 r. w sprawie trybu ustalania uprawnień, do świadczeń przysługujących kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych (Dz. U. Nr 46, poz. 255).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.43.286

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie przy ustalaniu świadczeń i szczególnych uprawnień przysługujących kombatantom.
Data aktu: 22/12/1982
Data ogłoszenia: 29/12/1982
Data wejścia w życie: 01/01/1983