Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 kwietnia 1960 r.
w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Zmiany niniejszego rozporządzenia, wprowadzone przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 1963 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego (Dz.U.63.12.66), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest taka sama jak data utraty mocy przez niniejsze rozporządzenie.

..................................................

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy:
1)
państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości,
2)
następujących przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministra Gospodarki Komunalnej:
a)
gazowni,
b)
wodociągów i kanalizacji,
c)
pralni i farbiarni,
d)
przedsiębiorstwa "Poznańska Fabryka Wodomierzy i Gazomierzy",
3)
następujących przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa:
a)
wojewódzkich przedsiębiorstw wylęgu drobiu,
b)
warsztatów mechanicznych państwowych gospodarstw rolnych,
c)
przedsiębiorstw i zakładów przemysłu rolnego, podległych wojewódzkim zjednoczeniom państwowych gospodarstw rolnych

- zwanych dalej "przedsiębiorstwami".

§  2.
1. 1
Na przedsiębiorstwa, w których organizacja rachunku kosztów i stan ewidencji księgowej umożliwiają doprowadzenie do porównywalności wyniku roku poprzedzającego do wyniku planowanego na dany rok (obliczenie bazy), mogą być rozciągnięte przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. Nr 9, poz. 49) - zwanego dalej "rozporządzeniem z dnia 23 stycznia 1961 r." - z wyłączeniem przepisów § 7 ust. 2-4.
2. 2
Przez tabelę, o której mowa w § 8 ust. 1 i 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. - rozumie się tabelę obliczeń odpisów dodatkowych na fundusz zakładowy, stanowiącą załącznik do tego rozporządzenia.
3.
Wykaz przedsiębiorstw odpowiadających warunkom określonym w ust. 1 ustalają prezydia wojewódzkich rad narodowych (prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw) na wniosek prezydiów właściwych rad narodowych.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa nie objęte wykazem, o którym mowa w § 2 ust. 3, dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac, planowanego na dany rok, jeżeli zaplanują i osiągną wynik co najmniej równy wynikowi roku poprzedzającego dany rok, a odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy - za osiągniętą poprawę rentowności.
2.
Przez poprawę rentowności rozumie się stosunek procentowy, w jakim pozostaje kwota poprawy wyniku (wynik rzeczywisty pomniejszony o wynik roku poprzedzającego), do sumy kosztów własnych sprzedaży i usług w roku poprzedzającym.
3.
Kwotę odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy, przypadającego za osiągniętą poprawę rentowności, oblicza się na podstawie tabeli, stanowiącej załącznik do niniejszego rozporządzenia.
4. 3
W zakresie nie uregulowanym przepisami ust. 1-3 rozciąga się na przedsiębiorstwa nie objęte wykazem przepisy §§ 2 ust. 3 i 4, 5, 8 ust. 4, 9, 10, 12, 13, 14 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2, 15 i 16 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r.
§  4. 4
(skreślony).
§  5.
W celu ustalenia poprawy wyniku w danym roku w porównaniu do roku poprzedzającego - należy dokonać w przejętych jednostkach, które w roku poprzedzającym rozliczały się z budżetem centralnym, odpowiedniej korekty wynikającej ze zmiany zasad finansowania kapitalnych remontów. Natomiast korekty z przyczyn określonych w art. 6 ust. 1 ustawy dokonuje się tylko w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nie otrzymało dopłat różnicy cen w trybie dotyczącym wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego.
§  6.
W celu ustalenia poprawy wyniku w danym roku w porównaniu do roku ubiegłego w przejętych przedsiębiorstwach kluczowych, które w roku ubiegłym były deficytowe - przyjmuje się takie warunki, jak gdyby przedsiębiorstwa te wygospodarowały zysk w roku poprzednim w wysokości 5% w stosunku do faktycznego kosztu własnego sprzedanej produkcji i usług, skorygowany o zyski i straty pozaoperacyjne za rok poprzedni. Ponadto należy dokonać korekty określonej w § 5.
§  7.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwu przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów, wyłącza się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo ze sprzedaży wyrobów i usług po cenach nie zatwierdzonych w ustalonym trybie.
§  8. 5
(skreślony).
§  9.
Na podstawie decyzji Ministra Finansów, wydanej na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - przepisy rozporządzenia mogą być stosowane do działających według zasad rozrachunku gospodarczego zakładów przedsiębiorstw wielozakładowych, jeżeli urządzenia księgowe pozwalają na ustalenie wyników ich działalności.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.
§  10a. 6
Ilekroć w przepisach rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. stosowanych w odniesieniu do przedsiębiorstw objętych niniejszym rozporządzeniem użyto określenia "właściwy minister" - oznacza ono przewodniczącego prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

TABELA OBLICZEŃ ODPISÓW DODATKOWYCH NA FUNDUSZ ZAKŁADOWY

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
3 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
4 § 4 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
5 § 8 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
6 § 10a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.34.192

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.
Data aktu: 28/04/1960
Data ogłoszenia: 16/07/1960
Data wejścia w życie: 16/07/1960, 01/01/1960